חיפוש

כריתת ציסטה שחלתית- כל מה שרצית לדעת

הטיפול: הטיפול בציסטה שחלתית תלוי בגיל האישה ובמצבה הרפואי, בתלונותיה כמובן במאפייני הממצא. אפשרויות הטיפול הן מעקב בלבד עם או ללא טיפול בגלולות בעיקר במקרים של ציסטה תפקודית, או טיפול כירורגי. הטיפול הכירורגי שמור למקרים בהם מדובר בחשד כי מדובר בציסטה גידולית, במקרים של תסמינים, בעת חשד לאנדומטריוזיס, וכמובן בעת בירור ממצא שחלתי פרסיסטנטי אשר דורש בירור היסטולוגי.

תוכן עניינים

כריתת הציסטה השחלתית מבוצעת במרבית המקרים בלפרוסקופיה במהלכה ניתן לבצע סקירה מקפת של האגן, ביצוע כריתת ציסטה שחלתית יחד עם ביצוע פעולות נדרשות נוספות ( הפרדת הידבקויות, כריתת נגעי אנדומטריוזיס, שיקום חצוצרות ועוד) לעיתים יש לשקול ביצוע כריתת שחלה או שחלות על פי גיל האישה והאבחנה.

כריתת ציסטה שחלתית:

הלפרוסקופיה הניתוחית נחשבת לדרך הבחירה בכריתת ציסטה שחלתית. דרך זו בטוחה ויעילה לכריתת הציסטה ומלווה בהחלמה מהירה ותוצאות קוסמטיות משופרות. כריתת הציסטה בלפרוסקופיה נעשית תוך כדי הקפדה על כללים כגון סקירת האגן והבטן העליונה, נטילת נוזל לציטולוגיה, כריתת הציסטה תוך מניעת פריצתה, הוצאתה מתוך השחלה, הכנסתה לשקית והוצאתה מחוץ לבטן.
כריתת ציסטות שחלתיות גדולות, כריתת ציסטות אנדומטריאליות, כריתת ציסטה שחלתית חוזרת ומקרים שלאחר ניתוחים קודמים דורשים הקפדה יתרה וניסיון רב. בעיקר אמורים הדברים בעת טיפול בנשים שכבר עברו כריתת ציסטות או בעת טיפול בציסטות אנדומטריאליות גדולות.(הטיפול הלפרוסקופי באנדומטריוזיס)

כריתת הציסטה בלפרוסקופיה דורשת  מיומנות וניסיון זאת על מנת להסיר את הציסטה ללא פגיעה ברקמת השחלה. במקרים של ציסטות חשודות לממאירות, יש לבצע בדיקת חתך קפוא לשם קבלת תשובה היסטולוגית ראשונית. הניתוח הלפרוסקופי מבוצע במסגרת אשפוז יום בהרדמה כללית. משך ההחלמה כשבוע אם כי אין צורך במשככי כאבים מעבר ל- 24 ש' לאחר הניתוח. החזרה לתפקוד מלא ולפעילות מלאה תוך 1-2 שבועות.

כריתת ציסטה דרמואידית
כריתת ציסטה אנדומטריאלית
כריתת ציסטה פארא שחלתית

רחם במרכז, מימין שחלה מעט מוגדלת עליה ניתן לראות חצוצרה במראה תקין. משמאל שחלה מוגדלת.

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

אנדומטריוזיס והריון

אנדומטריוזיס והריון: 

האם מהלך ההריון בקרב נשים
עם אנדומטריוזיס נושא בחובו סיכון יתר?

מאמר מקיף שפורסם החודש בעיתון היוקרתי Fertility & Sterility בחודש אוקטובר 2017  שופך אור על נושא זה.

קרא עוד »

הטיפול בהריון חוץ-רחמי

הריון חוץ רחמי עלול לסכן את חייה של האישה. לעיתים נדרשת פעולה דחופה לשם הפסקת הדימום הנלווה להתפתחות הריון בחצוצרה. הלפרוסקופיה משמשת כגישת הבחירה בטיפול בהריון חוץ רחמי מזה שנים, בעזרתה ניתן לאבחן את הימצאות ההריון בחצוצרה במהירות ע"י החדרת סיס אופטי לחלל הבטן וביצוע פתיחת החצוצרה ושאיבת ההריון או כריתת החצוצרה במהירות.

קרא עוד »

מהי היסטרוסקופיה ומה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית ולבין ניתוחית

האם נשלחת לבדיקת היסטרוסקופיה? מעוניינת לדעת מה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית? ובכן, היסטרוסקופיה היא בדיקה יעילה ומתקדמת המאפשרת הסתכלות אל תוך חלל הרחם. פירוש המילה היסטרוסקופיה (התבוננות בחלל הרחם): היסטרו – רחם, סקופיה – הסתכלות והתבוננות

קרא עוד »
כריתת שחלות

כריתת שחלות

כריתת שחלות עשויה לנבוע עקב מנוכחות ממצא שחלתי כגון ציסטה פרסיסטנטית הדורשת בירור היסטולוגי, אבצס, אנדומטריומה, או כפעולה מניעתית במקביל לכריתת רחם מסיבות שונות.  אחת הסיבות השכיחות להמלצת כריתת שחלות הינה הימצאות בקבוצת סיכון לפתח מחלת סרטן שד או שחלות. במקרים רבים הדרך המומלצת היא הגישה הלפרוסקופית על יתרונותיה הרבים.

קרא עוד »

טיפול לפרוסקופי בנישה

מה הטיפול ב"נישה"
בנשים הסובלות מדימומים לא סדירים בנוכחות "נישה" הטיפול המוצע הוא  בד"כ טיפול בהיסטרוסקופיה. היסטרוסקופ הוא סיב אופטי המוחדר לחלל הרחם דרך הנרתיק ומאפשר טיפול ב"נישה" וצריבת רירית הרחם שהצטברה שם. צריבה או הסרה של רירית הרחם שהצטברה ב"נישה". ניתוח זה יעיל במקרים רבים ומסייע לטיפול בדימומים הלא סדירים.

קרא עוד »

הטיפול הלפרוסקופי באנדומטריוזיס

הלפרוסקופיה הינה כלי הבחירה באבחנה מדויקת של אנדומטריוזיס מיקומה ודרגת חומרתה ומאפשרת טיפול כירורגי במחלה ללא פתיחת בטן. הטיפול הלפרוסקופי יעיל אך דורש ניסיון ומיומנות ותלוי בעיקר בחומרת המחלה

קרא עוד »

צניחת רחם – טיפול

צניחת רחם או צניחת נרתיק מהווה בעיה המובילה לפגיעה משמעותית באיכות החיים, נשים לאחר לידה מכשרנית, לאחר לידות ממושכות או מרובות נמצאות בסיכון יתר לצניחת רחם יחד עם מספר גורמי סיכון נוספים. ניתן לטפל במקרים של צניחת נרתיק בנשים שעברו כריתת רחם בגישה לפרוסקופית עם תוצאות ארוכות טווח מצויינות.
ניתוח זה המקבע את כיפת הלדן הנרתיק לעצם הזנב (סאקרום) בעזרת רשת מהווה אלטרנטיבה לניתוחים וגינליים.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן