חיפוש

כריתת רחם ומתיחת בטן

כריתת רחם היא הסרה כירורגית של הרחם של האישה ,חלק ממערכת הרבייה שבו העובר גדל במהלך הריון. קיימות סיבות רבות לצורך לכריתת רחם לאישה כגון שרירנים או מיומות ברחם (גידולים שפירים ברחם) אשר גורמים לדימום מוגבר אנמיה ותפיחות בטן, אנדומטריוזיס וכאבים עזים במהלך הווסת ובעת קיום יחסים, מצבים טרום ממאירים בצוואר הרחם ועוד. כריתת רחם הינו הניתוח השני הנפוץ ביותר שמבוצע בנשים בארצות הברית, אחרי ניתוח קיסרי, על פי פרסומי המשרד האמריקאי לבריאות האישה.

תוכן עניינים

ישנן שלוש דרכים לכריתת רחם: דרך חתך בבטן פתוח,דרך חתכים זעירים בבטן לפרוסקופיה או הסרת הרחם דרך הנרתיק. לאחרונה הצטרפה דרך נוספת דומה לגישה הלפרוסקופית והיא מבוצעת בעזרת רובוט. כריתת רחם ע"י פתיחת בטן היא עדיין הנפוצה ביותר, אך השיטות האחרות הדורשות מיומנות וניסיון ונעשות ע"י מומחים צוברות פופולריות רבה. במחקר שפורסם ביולי 2013 נמצא כי כריתת רחם משפרת באופן משמעותי איכות חיים כוללת (ראה האם כריתת רחם משפרת איכות חיים) מתיחת בטן , המכונה גם abdominoplasty , היא הליך כירורגי אשר מסיר עור עודף ושומן באזור הבטן התחתון. ניתוח זה זה אינו מהווה תחליף לירידה במשקל, ומיועד למצבים של עודף עור ורקמות רופפות על פיה אגודה האמריקנית לניתוחים פלסטיים.

נושא זה של שילוב ניתוחים כריתת רחם ומתיחת בטן מעלה עניין רב אך שנוי במחלוקת, ישנם מנתחים הממליצים על הפרדת הניתוחים וביצועם בהפרש זמנים וישנם המצדדים בניתוח משולב אשר פורסם לראשונה ב 1986.

מספר מחקרים אשר בדקו נושא זה מצביעים על כך ששילוב של שני ניתוחים שונים מאוד – כריתת רחם ומתיחת בטן – הינו בטוח יחסית ללא סיבוכים משמעותיים ואף בעל יתרונות, אך מחייב בחירה נכונה של המטופלות, עבודת צוות מיומנות וניסיון.

מהתוצאות עולה כי שילוב הניתוחים מתיחת בטן וכריתת רחם הינו דרך בטוחה ויעילה לסייע למטופלות להגיע לתוצאות קוסמטיות משופרות באותו הליך הכירורגי עם שיעור סיבוכים נמוך יותר מאשר ביצוע הניתוח בשני ניתוחים נפרדים.

במחקר שפורסם ב 2011 (1) נמצא כי בקבוצת הנשים שעברו את הניתוח כריתת הרחם ומתיחת הבטן באופן משולב' זמן הניתוח הכולל היה קצר יותר, משך האשפוז ומשך ההחלמה היה קצר באופן משמעותי כמו גם אבדן הדם הממוצע. 

במחקר זה לא ארעו סיבוכים משמעותיים ונשים לא נזקקו למתן דם.    עבודה נוספת שכללה 102 נשים  (2)אשר עברו מתיחת בטן יחד עם ניתוחים נוספים מצאה כי שילוב הניתוחים אפשרי בטוח וכי הגורם הסיכון העיקרי הינו BMI >30. מחקרים אלו מצטרפים למחקרים קודמים כמו מחקר קודם (3) אשר בוצע בשיבא תל השומר ובו  סיכמו קפלן ובן מאיר את ניסיונם בקרב 15 נשים  בשנים 1992-2002.

תוצאות המחקר מצאו כי  4 נשים בלבד פיתחו סיבוכים קלים וכי החוקרים סיכמו כי בנשים מתאימות הפעולה המשולבת מביאה לתוצאות טובות.

במחקר נוסף , בחנו החוקרים באופן רטרוספקטיבי בתוצאות ניתוח משולב בקרב 65 נשים שעברו את שני ההליכים בו זמנית בשנים 1995-2011. הגיל הממוצע של הנשים היה 46, מדד מסת גוף הממוצע שלהם BMI (מדד של שומן גוף המבוסס על גובה ומשקל ) היה 31.9 , שנחשב השמנת יתר. משך השהייה הממוצע בבית החולים היה 3.8 ימים. הסיבוכים שלאחר הניתוח כללו חום, זיהום בפצע הניתוח ודלקת בשתן, 3% מהנשים נזקקו למתן דם.  החוקרים מדגישים כי לבחירת המטופלות ישנה חשיבות מירבית, שילוב של מחלות נלוות כגון סכרת ויתר לחץ מעלות שכיחות של סיבוכים יחד עם מיומנות המנתחים והדגשת ישיבותה של עבודת הצוות.

עורכי המחקר סיכמו כי היתרונות הפוטנציאליים של שילוב כריתת רחם ומתיחת בטן כלל זמן החלמה ומשך אשפוז כולל קצרים יותר  והפחתה בסיכונים הקשורים להרדמה. 

ביצוע כריתת רחם גם בהתויות המתאימות וגם כאשר מוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים כרוך בהתלבטות לא קלה, בהתוויה המתאימה ביצוע מתיחת הבטן מביא לתוצאות קוסמטיות משופרות ומביא ליתר שביעות רצון. 

ניתן לשלב כריתת גוש בצלקת הניתוחית, גוש או מוקד אנדומטריוזיס בדופן הבטן לאחר ניתוח קיסרי יחד עם מתיחת בטן וע"י כל להשיג תוצאות משופרות ולהקטין את שיעור ההישנות.

. Assessing the safety and efficacy of combined abdominoplasty and gynecologic surgery.
Ann Plast Surg. 20111. 

. Abdominoplasty combined with additional surgery: a safety issue.

Aesthet Surg J. 2006. 

. Safety of combining abdominoplasty and total abdominalhysterectomy: fifteen cases and review of the literature.

Ann Plast Surg. 2005.

האם יש צורך בהכנות מיוחדות לקראת הניתוח המשולב?

הפסקת עישון, נטילת ברזל לאלו הסובלות מאנמיה על רקע חסר ברזל, ביצוע בדיקות מקיפות לקראת  ניתוח, בדיקת מרדים, ובירור גורמי סיכון. 

אלו הסובלות ממחלות רקע, נוטלות תרופות, לאחר ניתוחים קודמים או אלו הנוטלות תרופות המשפיעות על תפקודי הקרישה זקוקות  לייעוץ פרטני. מומלץ על מתן מדללי דם באופן מניעתי עד למוביליזציה מלאה ושימוש במשאבות לרגליים במהלך הניתוח ויממה לאחריו.

האם ניתן לבצע גם במקרים של ניתוחים קודמים כגון ניתוחים קיסריים?

בוודאי, בעת ביצוע הניתוח המשולב מוסרת הצלקת הקודמת או הקודמות ובמקרים של עוות של העור ניתן לבצע תיקון והסרת כלל הצלקות הקודמות

האם ייעלמו גם סימני המתיחה?

בד"כ ייעלמו הסימנים מאזור הטבור ומטה כל העור מאזור הטבור ועד אזור קו השיער מוסר מתיחת הבטן מעלימה חלק מסימני המתיחה גם של הבטן העליונה

האם מתיחת הבטן היא רק סילוק העור והשומן התת עורי?

על מנת להגיע לתוצאות אופטימליות יש, בנוסף להסרת העור והשומן, לחזק את הרקמה העוטפת את שרירי הבטן ע"י הידוקם בתפרים, ובמקביל מבוצעת גם שאיבת שומן, מהמתניים והירכיים

האם ההחלמה לאחר כריתת רחם עם מתיחת בטן שונה מכריתת רחם בלבד?

באם כריתת הרחם מבוצעת בגישה לפרוסקופית מהלך ההחלמה אכן שונה, באם את מיועדת לעבור כריתת רחם ע"י פתיחת בטן הרי שההחלמה דומה, אין הבדל במסר ימי האשפוז או החזרה לתפקוד אם כי יש צורך בהשארת נקזים למשך 48-72 ש ובשימוש בחגורת בטן למשך מספר שבועות.

האם ניתן לשלב כריתת רחם בלפרוסקופיה עם מתיחת בטן?

בוודאי, ניתן לבצע כריתת רחם בגישה לפרוסקופית ולאחריה מבוצעת מתיחת הבטן, ההחלמה מהירה ואיה שונה מניתוח למתיחת בטן ללא כריתת רחם.

בתמונה דר צ׳רניאק פלסטיקאית מובילה בתחום מתיחת בטן איתי בניתוח משולב  

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

כריתת רחם לפרסקופית

לאחר שהוחלט כי אין מנוס מכריתת רחם יש לברר ולשאול האם ניתן להמנע מפתיחת בטן ולבצע את הניתוח בגישה לפרוסקופית.
לגישה הלפרוסקופית יתרונות רבים אך דורשת צוות מיומן וניסיון בניתוחים אלו

קרא עוד »

מה את צריכה לדעת על כריתת רחם

את עשוייה להיות מופתעת לדעת כי ניתוח לכריתת רחם, הינו הניתוח הגינקולוגי השכיח ביותר שני רק לניתוח קיסרי. בארה״ב מבוצעים כ 600,000 ניתוחים מדי שנה, וכי עד גיל 85 ,% 43 מהנשים תעבורה ניתוח זה. מה צריך לדעת לפני כריתת רחם? האם ניתן לבצע בגישה לפרוסקופית? האם יש לשמר את השחלות? מה עם הצוואר?

קרא עוד »

אלטרנטיבות לכריתת רחם

ההחלטה על כריתת רחם חייבת להיעשות לאחר בחינת פרמטרים רבים והכרת שאר האלטרנטיבות. הגורמים שיש להביא בחשבון רבים וכוללים גיל האישה מצבה הבריאותי, עברה הרפואי, רצונה בהריונות נוספים, חומרת הסימפטומים, גורמי סיכון למחלות סרטן גינקולוגי בנוסף למאפייני הרחם כגון מספר, גודל ומיקום השרירנים וקצב גדילתם.

קרא עוד »

האם כדאי לשלב כריתת רחם עם מתיחת בטן?

לקראת החלטה על ביצוע כריתת רחם נשים רבות מבקשות לדעת האם ניתן לשלב שאיבת שומן ו/או מתיחת בטן כחלק מכריתת הרחם באם מבוצעת בגישה פתוחה.

האם ניתן להסיר צלקות ניתוח קודמות?, לבצע שאיבת שומן? לבצע מתיחת בטן? 
האם ניתוח משולב כרוך ביתר סיכונים?
 

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן