חיפוש

יובש נרתיקי

הורמון האסטרוגן שומר על בריאות הנרתיק שלך בכך שהוא פועל כחומר סיכה טבעי. זה גם מגרה את התאים בדופן הנרתיק שלך כדי לעודד נוכחות של חיידקים 'טובים' המגנים מפני זיהום. האסטרוגן פועל על רקמת הנרתיק ושומר על האלסטיות המתאימה.

תוכן עניינים

כאשר רמות האסטרוגן בגופך יורדות במהלך גיל המעבר ובמנופאוזה, הנרתיק, הפות ודרכי השתן עלולים לסבול מחוסר באסטרוגן. הרקמה שמצפה את הנרתיק שלך מתדלדלת (המכונה ניוון נרתיק או דלקת נרתיק אטרופית) והופכת יבשה יותר. שלפוחית השתן שלך והצינור העובר ממנה (השופכה) גם הם מתדלדלים ונחלשים, מה שעלול לגרום לך להזדקק לשירותים לעתים קרובות יותר ולהרגישתחשות דלף במאמץ או תכיפות ודחיפות רבה. מכיוון שהאסטרוגן עוזר לתאים להדוף חיידקים מזיקים, מחסור בהורמון זה גורם לך לנטייה לזיהומים בדרכי השתן, כגון דלקת שלפוחית השתן.

אילו בעיות גורם ליובש בנרתיק?

מחסור באסטרוגן גורם לאי נוחות תחושת יובש וצריבה , אי נוחות בקיום יחסים או תחשות גרד. תסמינים אלו למרות שכיחותן הרבה, לעיתים קרובות אינם מקבלים התייחסות נאותה, לרוב אינם מוזכרים עקב מבוכה, ולעיתים מטופלים במשחות שונות בחשד לפטרייה או זיהום וגינלי. התלונות הללו שכיחות גם בקרב נשים המטופלות בטיפול הורמונלי ולכן חשובה המודעות לנושא זה.

אי נוחות וצריבה בקיום יחסים

יובש בנרתיק בגיל המעבר הוא סיבה נפוצה לאי נוחות ורגישות בקיום יחסים,לעיתים רגישות ואי נוחות הנמשכת שעות לאחר סיום יחסי המין. לעיתים קרובות בעיה זו פוגעת בחשק המיני וברצון לקיים יחסים דבר הפוגע בבריאות המינית ובאיכות החיים ומובילה לתסכול רב. זו לא בעיה רק עבור נשים הפעילות מינית – במקרים חמורים יותר, אי הנוחות יכולה להיות נוכחת כל הזמן ולהשפיע על פעילויות יומיומיות רגילות, כמו איזה לבוש את בוחרת או כמה זמן את יכולה לשבת. החדשות הטובות הן שישנם טיפולים יעילים באמת ליובש בנרתיק, שניתן ליטול לצד טיפול הורמונלי במידת הצורך, וכמה תרופות זמינות ללא מרשם.

טיפולים ליובש בנרתיק

אסטרוגן מקומי

מכיוון שתסמינים אלו נובעים ממחסור באסטרוגן, פתרון יעיל מאוד הוא להשתמש באסטרוגן באופן מקומי.עי טבליות או קרם המוחדר ישירות לנרתיק כחלק או ללא קשר באם את נוטלת טיפול הורמונלי חליפי.


השימוש באסטרוגן מקומי נרתיקי הינו בטוח למשך זמן רב, ללא סיכונים נלווים. אסטרוגן מקומי זמין באמצעות מרשם הניתן לך במרפאתנו

סוגי האסטרוגן בשימוש

וגיפם: הבחירה הנפוצה ביותר של אסטרוגן נרתיקי היא להשתמש טבליה, כגון Vagifem® (המכיל אסטרדיול). זוהי טבליה קטנה שאת מחדירה לנרתיק, באמצעות מוליך. זה ניתן מדי יום במשך השבועיים הראשונים, ולאחר מכן פעמיים בשבוע לאחר מכן. מומלץ להחדיר את הטבלייה בשעות הלילה כדי שיוכלו להישאר במקומן בנרתיק למשך מספר שעות. אם פעמיים בשבוע אינו משפר את הסימפטומים, ניתן להשתמש בו בתדירות גבוהה יותר בהתאם להנחית צוות המרפאה.

קיימת טבליה השונה מתכשירי אסטרוגן אחרים Intrarosa® מכילה DHEA, הורמון שהגוף שלנו מייצר באופן טבעי. לאחר מיקומו בנרתיק, ה-DHEA מומר הן לאסטרוגן והן לטסטוסטרון. ניתן להשתמש בו עם או בלי מוליך והמינון הרגיל הוא אחת בכל לילה.

אובסטין: קרם או ג'ל: קרמי אסטרוגן, כגון Ovestin® (המכיל אסטריול), מוכנסים לתוך הנרתיק על בסיס יומי במשך שבועיים הראשונים, ולאחר מכן פעמיים בשבוע לאחר מכן. ניתן להשתמש במוליך כדי להחדיר את הקרם לנרתיק או שניתן למרוח אותו עם קצות האצבעות על ומסביב לאזור הפות, מה שיכול להיות שימושי גם אם את חווה גירוד או כאב באיברי המין החיצוניים.

הטיפול המתקדם ביותר בתחום זה מבוסס על טיפול בלייזר וגינלי, המבוסס על טיפול עי מתמר המוחדר לנרתיק למשך מספר דקות, בשלושה מועדים עם תוצאות מצויינות ושביעות רצון רבה.

המאמר נכתב על ידי :  

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, 4women, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ובבי"ח רפאל. פרופ' סוריאנו מומחה בתחום הכירורגיה הגינקולוגית, מבצע היסטרוסקופיות אבחנתיות וניתוחית מזה למעלה משני עשורים.  

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

טיפול הורמונלי זהה ביולוגית בעזרת פלט

הטיפול המתקדם ביותר בתחום הטיפול הורמונלי זהה ביולוגית לנשים הסובלות מפגיעה באיכות חייהן על רקע תלונות גיל המעבר ,שייך לטיפול עי כמוסה (קפסולה) המוחדרת מתחת לעור, המכילה שילוב של אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון זהים ביולוגית.

קרא עוד »

הטיפול הטבעי בגיל המעבר

כיצד לנהל את גיל המעבר באופן טבעי?
ישנן דרכים רבות בהן נשים יכולות לתמוך בגופן במהלך גיל המעבר והמנופאוזה כדי להבטיח בריאות אופטימלית ולהפחית את הסיכון לסיבוכי גיל המעבר ולפגיה באיכות החיים

קרא עוד »

תסמיני שלפוחית שתן ומעי

העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים עי מתן מענה רפואי מקצועי רב צוותי, המתייחס לשינויים הנפשיים והגופניים כמכלול, ולהעניק טיפול מבוסס על ראיות רפואיות.

קרא עוד »

טיפול בורידים

טיפול בורידים

האם דליות ברגליים מהוות בעיה אסטטית בלבד? מהו הטיפול המומלץ עבור ורידים ברגליים? האם ניתן להעלים ורידים בולטים ללא ניתוח? מה הם גורמי הסיכון להופעת ורידים ברגליים? מה הם הטיפולים הקיימים ומה הוא הטיפול האופטימלי, כל זאת בסקירה שלפניכן 

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן