חיפוש

גיל המעבר

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. מנהל המרכז 4women.

החזון שלנו

העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים ע"י מתן מענה רפואי מקצועי רב צוותי, המתייחס לשינויים הנפשיים והגופניים כמכלול,  ולהעניק טיפול מבוסס על ראיות רפואיות.

על ידי מתן מידע על גיל המעבר ואפשרויות הטיפול נוכל לסייע לנשים להיות מעודכנות יותר, מתחברות לתחושותיהן ולהביאן לאיזון מיטבי. 

אינך צריכה להשלים עם תסמינים מתישים המשפיעים על חיי היומיום שלך, העבודה, מערכות היחסים והבריאות העתידית שלך. ישנם טיפולים בטוחים, זולים, יעילים וזמינים.

את צריכה להכיר את כלל האלטרנטיבות לטיפול.

ראי בכך הזדמנות לשנות,  זמן מצויין להתייחס לעצמך, לתלונותייך, להשקיע בשיפור כללי של איכות חייך. גיל המעבר בשונה מהמונח מנופאוזה מתייחס לתקופה של כעשור,  בד״כ בגילאים 45-55 אשר בהדרגה עקב שינויים הורמונליים, מאבדת האישה את יכולת הפוריות, ומופיעים שינויים נפשיים וגופניים, אשר חלק מתהליך זה מאופיין בהפסקת הדימום הווסתי- מנופאוזה. השינויים הם רחבים וכוללים יותר מרק הפסקת הדימום הווסתי.

ראי בכך הזדדמנות שאת בשיאך, באמצע חייך לדאוג לאיכות חייך, להעצים את בריאותך, הנפשית והגופנית.

זה הזמן. 

אנחנו  נשמח לסייע.

גיל המעבר הוא תהליך ביולוגי, טבעי, המציין את סיום תקופת הפוריות בגוף האישה,  ומאובחן כאשר האישה נכנסת לאל ווסת למשך 12 חודשים רצופים, או 6 חודשים עם הופעת תסמיניים אופיניים. מדובר בתהליך הדרגתי בו השחלות מפסיקות לייצר את הורמוני המין הנשיים – אסטרוגן ופרוגסטרון. הירידה המשמעותית בהפרשת ההורמונים, גורמת למגוון רחב של תסמינים המשתנים מאישה לאישה בעוצמתם, תדירותם ופרק הזמן בו תהליך זה נמשך.

הסימפטום העיקרי לגיל המעבר הוא הפסקת המחזור החודשי- אל ווסת, המופיע אצל כל הנשים. לעיתים קרובות, קודמת לכך תקופה, המאופיינת בתופעות של אי סדירות במחזור החודשי ותנודות הורמונליות-התקופה הפרימנופאזלית. המנופאוזה גורמת לכך שכ-95% מרמות ההורמונים הנשיים בגוף, צונחות. לירידה חדה זו יש השלכות פיזיולוגיות ורגשיות מגוונות, אם כי שונות מאישה לאישה. ראי שאלון היכרות לפני התחלת טיפול

השינויים החלים בגיל המעבר עלולים לגרום לשיוניים ברמה הנפשית כגון תחושת עייפות המשפיעה על התפקוד היומיומי, שינויים במצב הרוח כמו עצבות עד דיכאון, עצבנות, חרדה, חוסר שקט, ירידה בחשק המיני, תחושה של ירידה בזכרון, קשיי שינה ועוד. למרות שתסמינים אלו מוכרים, לעיתים קרובות מאובחנות הנשים כסובלות מבעיות אחרות.

ברמה הפיזית להפסקת הדימום הווסתי מתלווים שינויים אופיינים כגון הופעת גלי החום הגורמים לאי-נוחות משמעותית, הזעה ו/או הזעות לילה, לעיתים מתלוות אליהם תחושות של נימול, סחרחורת ודופק מהיר. תלונה שכיחה נוספת אופיינית לגיל המעבר קשיי שינה הגורמים לעייפות. מסתבר כי עקב מגוון התלונות נשים פונות לעזרה רפואית מסיבות שונות, פעמים רבות, עד שמקשרים את תלונותיהן לגיל המעבר, וקיים איחור משמעותי בהנגשת טיפול.

הירידה החדה באסטרוגן עלולה לגרום גם לתופעות של יובש – שיער יבש, עור יבש ויובש בנרתיק. יובש נרתיקי עלול ליצור כאבים או צריבה בעת קיום יחסי מין, להעלות שכיחות זיהומים בנרתיק, ולהשפיע על תפקודה של שלפוחית השתן, כולל תחושת בריחת שתן במאמץ, ועלייה בשכיחות דלקות בדרכי השתן. מסתבר כי אחת מכל שלוש נשים מעל גיל 50 סובלת מתחושת יובש בנרתיק, ושתיים מכל שלוש נשים מעל גיל 60. בעיה ההופכת להיות כרונית ופוגעת באיכות חייה של האישה במגוון דרכים. לעיתים נשים אלו יטופלו בטיפול אנטיביוטי חוזר ונשנה ללא הקלה.

הפסקת המחזור החודשי גורמת להאצת הירידה בצפיפות העצם אשר נפוצה יותר אצל מעשנות ומעלה את השכיחות של השמנה, מחלות לב וכלי דם, קשיי ריכוז וירידה בזיכרון.

הפסקת המחזור החודשי והופעת תסמיני גיל המעבר בגיל 45 נחשבת למנופאזה מוקדמת Early menopause ומתחת לגיל 40 מוקדמת מאד Premature menopause המחייבת בירור והתחלת טיפול. אחת הסיבות למנופאוזה מוקדמת היא כריתת שחלות מניעתית על רקע נשאות כגון BRCA.

למילוי שאלון תסמיני גיל המעבר 

המרכז לבריאות האישה 4women  מתמקד במתן מענה רב תחומי ורב צוותי לנשים החוות שינויים אלו  ומאפשר ביטוי ומתן מעטפת תומכת לתחושות העולות בתהליך הזה, שעבור נשים רבות יכול להיחוות כמשבר פיזי ורגשי.

השרות כולל ייעוץ מומחים בגיל המעבר, ייעוץ נטורפתי, פיזיוטרפיה אגנית וייעוץ אנדוקרינולוגית יחד עם מומחי אולטראסאונד. לשם מתן מענה אינדיבידואלי להתמודדות עם התהליך המיוחד הזה, לשם שיפור איכות חיים .
יש להדגיש כי הטיפול בגיל המעבר אינו רק לשם שיפור בתסמינים אלא פעמים רבות לשם מתן מענה רפואי הולם, מניעת התקפי לב, ירידה בצפיפות עצם, השמנה, דלקות שתן חוזרות ועוד.

הטיפול המיטבי במצבך דורש מענה מקיף, מקצועי ומכיל. 

נשמח לסייע לך, נשמח להכירך

אופציות טיפוליות:

שינויים באורח החיים: הטיפול בתלונות גיל המעבר מתבסס על שינוי באורח החיים הפסקת עישון, תזונה בריאה, פעילות גופנית, פעילות מקטינת מתח ותוספי מזון, יחד עם רפואה משלימה כגון טיפול נטורופטי. לעיתים שינויים מבורכים אלו אינם מעלימים את התסמינים ולאלו הסובלות באופן משמעותי מוצעים טיפולים נוספים, הורמונליים יחד עם תזונה נכונה, נטילת תוספי תזונה, פעילות גופנית סדירה ושימוש בצמחי מרפא.

טיפול הורמונלי חליפי: טיפול הורמונלי חליפי מכיל אסטרוגן כמובן, ההורמון שרמתו ירדה באופן משמעותי ואחראי על מגוון רב של תסמינים. בד”כ יחד עם פרוגסטרון המגן מפני ההשפעה המזיקה של האסטורגן על רירית הרחם, למעט בנשים לאחר כריתת רחם אשר אינן זקוקות לתוספת פרוגסטרון. טיפול זה מיועד להעלים או להפחית משמעותית את גלי החום, יובש בנרתיק, קשיי שינה  וירידה בחשק המיני.  בשנים האחרונות בעקבות ממצאי מחקר אמריקני (WHI), שהראו כי טיפול הורמונלי משולב לאורך זמן מעלה במעט את הסיכון לסרטן שד ולתחלואת לב אצל נשים מבוגרות, השתנתה הגישה לנושא. ההמלצה המעודכנת היא כי טיפול הורמונלי יינתן במינון הנמוך ביותר שיכול להועיל לנשים הסובלות מתופעות ראשוניות של גיל המעבר, שלא קיימת התווית נגד לטיפול ולא ינתן לכל מטופלת באופן גורף.

טיפול זה המכיל אסטרוגן ופרוגסטרון ניתן בכדורים, מדבקות, קרם עורי או קרם וגינלי או בנרות. קיים דיון ער בנושא של סוג האסטרוגן והפרוגסטרון הניתנים ועד כמה הם זהים להורמונים הביולוגיים. מה תפקיד הטסטוסטרון בגיל המעבר והאם יש לו מקום כחלק מהטיפול בתסמיני גיל המעבר.

התוייה לטיפול  לפי ה NIH

 • טיפול בנשים הסובלות מתסמינים.
 • טיפול במנופאוזה מוקדמת (Premature Menopause)
 • טיפול ב  GSM  (Genito Urinary Syn of the Menopause)  
 • מניעת אוסטאופורוזיס והקטנת הסיכון לשברים.

התויית נגד לטיפול הורמונלי

סרטן שד בעבר.

היפרפלזיה של רירית הרחם לא מטופלת, סרטן רירית הרחם או סרטן תלוי אסטרוגן בעבר.

טרומבו-אמבוליזם ורידי בעבר או ממצא של טרומבופיליה, עם /בלי טיפול אנטי-קואגולנטי.

מחלה תרומבו-אמבולית עורקית פעילה או בזמן האחרון ( אנגינה או MI).

Porphyria cutanea tarda

מחלה כרונית פעילה – כבד, לב וכלי דם ואחרות. Dubin-Johnson , Rotor) – מעקב צמוד. )

רחם שרירני – דורש מעקב אחר המיומות.

אנדומטריוזיס בעבר. – לשקול תוספת פרוגסטרון גם בנשים לאחר כריתת רחם

דמם וגינלי שלא בורר. 

מצבים אלו אינם נחשבים להתווית נגד, אך דורשים התייחסות

 • סיפור משפחתי דרגה ראשונה של סרטן שד
 • עישון
 • השמנת יתר
 • סכרת
 • י.ל.ד
 • סיכון קרדיו-וסקולרי אחר
 • גיל מבוגר (במגבלות)
 • נטילת תרופות אנטי-דכאוניות
 • מיגרנה עם אאורה

אמיתות לגבי טיפול הורמונלי

בטיפול הורמונלי נכון  התועלת הבריאותית מרובה עם סיכונים מינימליים

טיפול הורמונלי באסטרוגן בלבד מקטין תחלואה ותמותה מסרטן השד .

טיפול הורמונלי מקטין שכיחות סרטן המעי .

טיפול הורמונלי מקטין סיכון לחלות בסוכרת.

טיפול הורמונלי נכון מקטין תחלואה לבבית.

טיפול הורמונלי מקטין תמותה.

טיפול הורמונלי מקטין שכיחות אוסטאופורוזיס ומונע שברים.

טיפול הורמונלי משפר משמעותית את בריאות ומבנה העור בכל הגוף , הנרתיק ושלפוחית השתן.

הטיפול ההורמונלי משפיע על בריאות המוח ומקטין סיכון למחלת אלצהיימר.

טיפול הורמונלי אינו גורם להשמנה , יתכן ואפילו תורם לירידה במשקל.

 

טיפול באסטרוגן נרתיקי  הינו טיפול מקומי המיועד לטפל בעיקר ביובש בנרתיק אי נוחות  בקיום יחסים וכן לשפר תסמינים הקשורים למע השתן.

מלבד הטיפול בתזונה ושינוי אורח חיים המומלץ לכלל השנים, טיפול נטורופטי  או טיפול בהורמונים, קיימים טיפולים נוספים:

 טיפול הורמונלי זהה ביולוגית: הטיפול בהורמונים זהים ביולוגית זוכה לעניין רב לאחרונה. הטיפול בהורמון הזהה ביולוגית להורמון האסטרוגן והפרוגסטרון האנושי המיוצר בגוף האישה ושונה בהרכבו מההורמונים הסינטטיים. מיוצר בד״כ  מצמחים כגון בטטה מקסיקנית עי הכנה אינדיבדואלית המתאימה לכל מטופלת

אם כבר הוחלט על טיפול הורמונלי מדוע שלא יהיה דומה בהרכבו להורמונים המוכרים לגוף באופן מלא. הנושא של סוג הטיפול ההורמונלי הינו חשוב ונשמח להרחיב בנושא טיפול סוגי הטיפול ההורמונלי החליפי.

מכלל התכשירים המכלים הורמונים הזהים ביולוגית, ישנם טיפול במדבקות, קרם למריחה, וקיים גם טיפול ארוך טווח עי החדרת קפסולה זעירה:

טיפול הורמונלי זהה ביולוגית עי פלט המיועד לנשים הסובלות מפגיעה באיכות חייהן על רקע תלונות גיל המעבר, אשר שינויים באורח החיים, בתזונה, בטיפול נטורופטי לא הועילו ועדיין סובלות מתלונות שונות. ההורמונים הזהים ביולוגית מוחדרים מתחת לעור ע״י כמוסה (קפסולה) המכילה שילוב של אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון זהים ביולוגית. הכמוסה הזעירה  (Pellet) בגודל של גרגר אורז מוכנסת מתחת לעור, ברקמה השומנית מעל לאזור הישבן תחת הרדמה מקומית בפעולה מהירה עי רופא מומחה, ופועלת למשך 3-5 חודשים.

טיפול בלייזר נרתיקי או לייזר וגינלי הינו טיפול חדשני המיועד באופן ספציפי לנשים הסובלות מיובש וצריבה בנרתיק, אי נוחות או כאבים בעת קיום יחסים ואינן מעוניינות בטיפול הורמונלי. נשים הסובלות מתלונות הקשורות למע השתן כגון בריחת שתן במאמץ, דחיפות או תכיפות עשויות להינות מטיפול זה שהינו טיפול מקומי בנרתיק עי לייזר בעוצמה נמוכה. בעזרת הלייזר הוגינלי ניתן לגרות את גדילת תאי רירית הרחם בקירות הנרתיק. הטיפול מתבצע עי הכנסת מתמר (כמו בבדיקת אולטראסאונד) לנרתיק עי מומחה לגיל המעבר, דרכו מועברת אנרגיית הלייזר, הטיפול אינו כרוך כלל בכאב ואין כל צורך בהרדמה כל שהיא.

המאמר נכתב על ידי :  

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, 4women, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ובבי"ח רפאל. פרופ' סוריאנו מומחה בתחום הכירורגיה הגינקולוגית, מבצע היסטרוסקופיות אבחנתיות וניתוחית מזה למעלה משני עשורים.  

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

פרימנופאוזה

כמרפאה העוסקת בבריאות האישה, אנו מוצאים את עצמנו מטפלים באופן תדיר בנשים בגילאי 45-50 המופיעות עם תלונות של דימום מוגבר או לא סדיר. חלקן סובלות

המשך קריאה »
הטיפול הטבעי בגיל המעבר

כיצד לנהל את גיל המעבר באופן טבעי?
ישנן דרכים רבות בהן נשים יכולות לתמוך בגופן במהלך גיל המעבר והמנופאוזה כדי להבטיח בריאות אופטימלית ולהפחית את הסיכון לסיבוכי גיל המעבר ולפגיה באיכות החיים

המשך קריאה »
יובש נרתיקי

הורמון האסטרוגן שומר על בריאות הנרתיק שלך בכך שהוא פועל כחומר סיכה טבעי. זה גם מגרה את התאים בדופן הנרתיק שלך כדי לעודד נוכחות של חיידקים 'טובים' המגנים מפני זיהום.
האסטרוגן פועל על רקמת הנרתיק ושומר על האלסטיות המתאימה.

המשך קריאה »
תסמיני שלפוחית שתן ומעי

העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים עי מתן מענה רפואי מקצועי רב צוותי, המתייחס לשינויים הנפשיים והגופניים כמכלול, ולהעניק טיפול מבוסס על ראיות רפואיות.

המשך קריאה »
שאלון גיל המעבר

החזון שלנו העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים ע״י מתן מענה רפואי מקצועי רב

המשך קריאה »
שינויים באורח חיים

הארכת תוחלת החיים והצטברות מידע רפואי ובעיקר המדיה החברתית והתקשורת גרמו ליתר ההתעניינות בנושא גיל המעבר וההשלכות על איכות החיים. במשך שנים,  נשים נמנעו מלהתלונן

המשך קריאה »
טיפול בלייזר וגינלי

טיפול בלייזר וגינלי הינו טיפול חדשני המנצל את אנרגיית הלייזר לגירוי גדילת תאי רירית הרחם בקירות הנרתיק. טיפול זה מכוון לשיפור תסמינים כגון יובש בנרתיק,

המשך קריאה »
טיפול הורמונלי זהה ביולוגית בעזרת פלט

הטיפול המתקדם ביותר בתחום הטיפול הורמונלי זהה ביולוגית לנשים הסובלות מפגיעה באיכות חייהן על רקע תלונות גיל המעבר ,שייך לטיפול עי כמוסה (קפסולה) המוחדרת מתחת לעור, המכילה שילוב של אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון זהים ביולוגית.

המשך קריאה »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן