חיפוש

טיפול הורמונלי חליפי

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. מנהל המרכז 4women.

התסמינים של גיל המעבר קשורים לירידה ברמות ההורמונים המופרשים דרך קבע מהשחלות. מתן טיפול הורמונלי חליפי, פועל על ידי מתן חליפי של אסטרוגן ופרוגסטרון. קיים דיון רב סביב נושא ההורמונים החליפיים. הדיון סובב סביב הנושאים הבאים: האם כל אחת שהווסת פסקה צריכה טיפול הורמונלי חליפי? עד כמה טיפול הורמונלי בטוח? האם קיימים סוגים שונים של תחליפי אסטרוגן? איזה הורמונים קיימים?

עקרונות הטיפול: קיימת הסכמה כיום כי טיפול הורמונלי הוא היעיל ביותר לטיפול בתסמינים המנופאוזליים. מקובל כי ככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר ביחס להפסקת הווסת, התגובה לטיפול טובה יותר. היתרון בטיפול הוא הן בהקלה על התסמינים והן על מניעת אוסטיאופורוזיס, מחלות לב וכלי דם ועוד. היתרונות בהתחלת טיפול מוקדמת עולה על החסרונות והוא יכול להינתן  טיפול פומי או טרנס-דרמלי  (בג'ל או במדבקות לעור). מוסכם כי במישה ואין המטופלת סובלת מתסמינים ואינה בקבוצת סיכון לאוסטאןפוריז 

ישנן מספר התוויות נגד לטיפול ההורמונלי:

דמם וגינלי לא מוסבר,  מחלת כבד פעילה,  סרטן שד  (אפשר לשקול עם אונקולוג טפול אסטרוגני מקומי לנרתיק), התקף לב , אירוע מוחי, מחלה עורקית פעילה בשנה האחרונה, מחלה טרומבוטית או קרישות יתר ידועה.

הגוף מייצר 3 סוגי אסטרוגן E1, E2, E3 כאשר העיקרי והחשוב מבניהם הוא אסטרדיול E2

תכשרי האסטרוגן הניתנים כיום הינם ברובם תכשירים סינטטיים הדומים ומחקים את פעילות האסטרדיול.
לעומת כלל התכשירים האסטרוגניים הדומים לאסטריול קיימים תכשירים הזהים לאסטריול והם התכשירים המומלצים לטיפול

קיימים שני מושגים שכדאי להכיר, הורמונים זהים ביולוגית – bio-identical והורמונים זהים לגוף body-identical ועיקר המחלוקת סובבת סביב השאלה איזה הורמונים מתאימים יותר לטיפול.

מהו טיפול הורמונלי זהה לגוף body-identical?

טיפול הורמונלי זהה לגוף (HRT זהה לגוף) הוא הטיפול המומלץ לגיל המעבר. למעשה, חלק גדול מהמוצרים שכבר נמצאים בשוק ל-HRT כבר זהים לגוף ומשתמשים בסוג של אסטרוגן הנקרא אסטרדיול. זה נגזר בעיקר ממקורות צמחיים, כולל בטטה.

מוצרים אלה משתמשים בהורמונים זהים לאלה המיוצרים על ידי הגוף. שימוש בהורמונים זהים אלו היא גישה הגיונית לטיפול בגיל המעבר. עדויות מתפתחות מצביעות גם על כך שכמה צורות של טיפול הורמונלי זהה לגוף, ובעיקר פרוגסטרון מיקרוניז, הן בבטוחות יותר, ובעלות סיכון נמוך יותר מאשר גרסאות מעשה ידי אדם או סינתטיות.

טיפול הורמונלי זהה לגוף עשוי לעזור ב:

מה הם התכשירים המכילים אסטרוגן הקיימים היום בישראל שאינם מבוססים על אסטרוגן זהה:

מהם המותגים של HRT זהה לגוף?

נשים הנוטלות תכשירי אסטרוגן חייבות ליטול גם תכשירי פרוגסטרון באם לא עברו כריתת רחם. זאת על מנת למנוע שינויים לא רצויים ברחם וברירית הרחם. אם את נוטלת תכשיר פרוגסטרון, הצורה הביו-זהה היחידה הקיימת היום ורשומה כרגע נקראת 'פרוגסטרון מיקרוני', הזמין בפני עצמו במוצר שנקרא Utrogestan,

האם טיפול הורמונלי זהה לגוף זמין בישראל?

כן, טיפול הורמונלי זהה לגוף זמין בישראל. עם זאת, לא ניתן להבטיח שזה יהיה הסוג הראשון של טיפול הורמונלי שיוצע לך. את צריך לבקש את זה במיוחד כדי להבטיח שתקבלי זאת.

האם קיימת בקרת איכות ומעקב גם לגבי הורמונים חליפיים שאינם זהים?

חשוב להבין הוא שצורות הורמונים שנקבעו – בין אם הן זהות לגוף ובין אם לא – כפופות לבדיקות בקרת איכות ומוסדרות. זה אומר שאנחנו יודעים היכן הוא מיוצר ומה בדיוק הוא מכיל. מוצרים אלו גם נוטרו ונבדקו במשך עשרות שנים ומאות אלפי משתמשים נבדקו. המשמעות היא שיש לנו מושג טוב לגבי הסיכונים, היתרונות ופרופילי הבטיחות של כל טיפול.

לסיכום

הורמונים זהים לגוף הם טבעיים, נבדקים ומווסתים. הרופא שלך יכול לרשום לך סוגים רבים של טיפול הורמונלי זהה לגוף ולהתאים את המינון שלך כדי לעזור לך לנהל תסמינים משתנים.

טיפול הורמונלי מורכב ביולוגי זהה

אז אם טיפול הורמונלי זהה לגוף נרשם באופן שגרתי על ידי רופאים, מהו טיפול הורמונים ביולוגי-זהה מורכב (cBHRT), הידוע גם כ-HRT ביו-זהה?

טיפול הורמונלי זהה ביולוגית נעשה בבתי מרקחת פרטיים, עי רקיחה מיוחדת נעשית עבורך, על פי מינון שנקבע בהתאמה אלייך, לעיתים קרובות על פי בדיקות דם או רוק במטרה לקבוע את דרישות ההורמונים המדויקות שלך. מכיוון שלמעשה ישנם מספר סוגים שונים של אסטרוגן בגוף, הרעיון הוא להחליף אותם ביחס היעיל ביותר שניתן. לאחר מכן, הספקים יוצרים תערובת הורמונים מותאמת למטופלת על בסיס תוצאות הבדיקה. אלה ניתנים לעתים קרובות כקפסולה – פלט או כקרם. קיים חסר במידע משווה על היתרונות של טיפול זה, ויתרונותיו טרם הוכחו באופן מספק.

טיפול זה אינו מומלץ עי האיגודים במקצועיים עקב חסר במידע, 

המאמר נכתב על ידי :  

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, 4women, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ובבי"ח רפאל. פרופ' סוריאנו מומחה בתחום הכירורגיה הגינקולוגית, מבצע היסטרוסקופיות אבחנתיות וניתוחית מזה למעלה משני עשורים.  

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

גיל המעבר

החזון שלנו העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים ע"י מתן מענה רפואי מקצועי רב

המשך קריאה »
פרימנופאוזה

כמרפאה העוסקת בבריאות האישה, אנו מוצאים את עצמנו מטפלים באופן תדיר בנשים בגילאי 45-50 המופיעות עם תלונות של דימום מוגבר או לא סדיר. חלקן סובלות

המשך קריאה »
הטיפול הטבעי בגיל המעבר

כיצד לנהל את גיל המעבר באופן טבעי?
ישנן דרכים רבות בהן נשים יכולות לתמוך בגופן במהלך גיל המעבר והמנופאוזה כדי להבטיח בריאות אופטימלית ולהפחית את הסיכון לסיבוכי גיל המעבר ולפגיה באיכות החיים

המשך קריאה »
יובש נרתיקי

הורמון האסטרוגן שומר על בריאות הנרתיק שלך בכך שהוא פועל כחומר סיכה טבעי. זה גם מגרה את התאים בדופן הנרתיק שלך כדי לעודד נוכחות של חיידקים 'טובים' המגנים מפני זיהום.
האסטרוגן פועל על רקמת הנרתיק ושומר על האלסטיות המתאימה.

המשך קריאה »
תסמיני שלפוחית שתן ומעי

העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים עי מתן מענה רפואי מקצועי רב צוותי, המתייחס לשינויים הנפשיים והגופניים כמכלול, ולהעניק טיפול מבוסס על ראיות רפואיות.

המשך קריאה »
שאלון גיל המעבר

החזון שלנו העמדת נושא הטיפול בנשים בגיל המעבר כתחום מוביל במרפאתנו נוצר מתוך מחשבה שניתן לאזן, לשפר איכות חיים ע״י מתן מענה רפואי מקצועי רב

המשך קריאה »
שינויים באורח חיים

הארכת תוחלת החיים והצטברות מידע רפואי ובעיקר המדיה החברתית והתקשורת גרמו ליתר ההתעניינות בנושא גיל המעבר וההשלכות על איכות החיים. במשך שנים,  נשים נמנעו מלהתלונן

המשך קריאה »
טיפול בלייזר וגינלי

טיפול בלייזר וגינלי הינו טיפול חדשני המנצל את אנרגיית הלייזר לגירוי גדילת תאי רירית הרחם בקירות הנרתיק. טיפול זה מכוון לשיפור תסמינים כגון יובש בנרתיק,

המשך קריאה »
טיפול הורמונלי זהה ביולוגית בעזרת פלט

הטיפול המתקדם ביותר בתחום הטיפול הורמונלי זהה ביולוגית לנשים הסובלות מפגיעה באיכות חייהן על רקע תלונות גיל המעבר ,שייך לטיפול עי כמוסה (קפסולה) המוחדרת מתחת לעור, המכילה שילוב של אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון זהים ביולוגית.

המשך קריאה »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן