חיפוש

מהי היסטרוסקופיה ומה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית ולבין ניתוחית

האם נשלחת לבדיקת היסטרוסקופיה? מעוניינת לדעת מה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית? ובכן, היסטרוסקופיה היא בדיקה יעילה ומתקדמת המאפשרת הסתכלות אל תוך חלל הרחם. פירוש המילה היסטרוסקופיה (התבוננות בחלל הרחם): היסטרו – רחם, סקופיה – הסתכלות והתבוננות

תוכן עניינים

האם נשלחת לבדיקת היסטרוסקופיה?
מעוניינת לדעת מה ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית? ובכן, היסטרוסקופיה היא בדיקה יעילה ומתקדמת המאפשרת הסתכלות אל תוך חלל הרחם. פירוש המילה היסטרוסקופיה (התבוננות בחלל הרחם): היסטרו – רחם, סקופיה – הסתכלות והתבוננות. באמצעות החדרת סיב אופטי דקיק דרך הנרתיק וצוואר הרחם אפשר לצפות בחלל הרחם על מסך טלוויזיה גדול בחדר הטיפולים, ובהתאם לצורך ולממצאי הבדיקה ניתן לבצע במקום פעולות וניתוחים שונים.

היסטרוסקופיה אבחנתית

מתי מבצעים היסטרוסקופיה אבחנתית:

בדיקת היסטרוסקופיה מבוצעת במקרים של בעיות פוריות, הפלות חוזרות, דימום רחמי לא סדיר, חשד לשארית הריון, חשד להידבקויות תוך רחמיות, חשד למומי רחם כגון מחיצה רחמית, בעת חשד לפוליפ רחמי או שרירן בחלל ועוד. הבדיקה מבוצעת במרפאה ללא כל צורך בהרדמה, או בהכנות מקדימות, מהירה ולאחריה ניתן לחזור לשגרת החיים.
היסטרוסקופיה אבחנתית מיועדת לצורך הסתכלות בלבד,  בבדיקה מחדירים סיב אופטי דק ובראשה מצלמה זעירה ואיכותית. במהלך הפעולה מוחדרים מים לחלל לשם הרחבתו ולאחר החדרת הסיב האופטי ניתן לצפות בחלל הרחם על מסך גדול בחדר, ואם מתגלית בעיה ניתן לאבחנה ולהחליט על פי גודלה האם ממשיכים לביצוע פעולה ניתוחית ללא הרדמה או להפנותה לביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית תחת הרדמה במסגרת אשפוז יום.
היסטרוסקופיה אבחנתית הינה פעולה מרפאתית , קצרה מאד נחשבת לבדיקה המהימנה ביותר לבירור חלל הרחם ומעניקה מידע חשוב. יש לבצעה מייד לאחר סיום הווסת, אין לבצעה כאשר יש חשד לזיהום או דלקת רחמית, בחשד להריון או בעת חשד לממאירות.

היסטרוסקופיה ניתוחית

ניתן לבצע פעולות ניתוחיות פשוטות במסגרת היסטרוסקופיה אבחנתית כגון הוצאת התקן הפרדת הידבקיום או כריתת פוליפ אך לעיתים יש צורך עקב גודל הממצאים לבצע היסטרוסקופיה תחת הרדמה

במקרים אלו יש צורך באשפוז קצר, הרחבת צוואר והכנסת מכשור ניתוח בעל קוטר עבה יותר המאפשר השלמת הניתוח במהירות וללא כל כאבים. הפעולות השכיחות: כריתת שרירן או פולים פתיחת מחיצה הוצאת שארית הריון, אבלציה של רירית הרחם ועוד.
גם היסטרוסקופיה ניתוחית מבצעים מייד לאר הווסת, משך הניתוח קצר ולאחר כשעתיים ניתן להשתחרר מבית החולים. הסיבוכים נדירים וכוללים דימום, זיהום ונקב בדופן הרחם.
פרופסור דוד סוריאנו הוא מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. פרופ' סוריאנו סיים בהצלחה התמחות ברפואת נשים במרכז הרפואי על שם שיבא. מומחה לניתוחים היסטרוסקופים ולפרוסקופים. יו"ר לשעבר של החברה הישראלית לאנדוסקופיה גינקולוגי. ייסד ומנהל את המרכז לטיפול הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בתל השומר ומרצה בכנסים מקצועיים בארץ וברחבי העולם. משמש כמנתח בכיר באסותא תל אביב.

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

אנדומטריוזיס והריון

אנדומטריוזיס והריון: 

האם מהלך ההריון בקרב נשים
עם אנדומטריוזיס נושא בחובו סיכון יתר?

מאמר מקיף שפורסם החודש בעיתון היוקרתי Fertility & Sterility בחודש אוקטובר 2017  שופך אור על נושא זה.

קרא עוד »

תסמונת אשרמן – הידבקויות בחלל הרחם

היינריך פריטש היה הראשון שתיאר מקרה של הידבקויות בחלל רחם לאחר גרידה לפני למעלה ממאה שנה. בשנת 1948, ג 'וזף ג' אשרמן מישראל פרסם סדרה של מאמרים כדי לתאר את השכיחות, אטיולוגיה, סימפטומים, ואת התמונה הרנטגנית של המצב הזה, ומאז נעשה שימוש בשם תסמונת אשרמן כדי לתאר מצב של הידבקויות ברחם עם פגיעה בפוריות. בסקירה זו נספק עדכון על הידע הנוכחי של סיבות, פתולוגיה, תסמינים, אבחון, טיפול, ותוצאות הפריון של תסמונת אשרמן.

קרא עוד »

נישה לאחר ניתוח קיסרי

מהי "נישה"? במהלך ניתוח קיסרי מבוצע חתך בדופן התחתונה של הרחם כדי ליילד דרכו את העובר. לאחר יציאת העובר והשלייה החתך נתפר ומחלים תוך יצירת צלקת, לעיתים  כאשר שריר הרחם לא מתאחה באופן מיטבי, בד"כ בחלקו הפנימי, נוצר כעין "חלון" בדופן הפנימית של הרחם. זוהי "הנישה"

קרא עוד »

כריתת ציסטה שחלתית- כל מה שרצית לדעת

הטיפול: הטיפול בציסטה שחלתית תלוי בגיל האישה ובמצבה הרפואי, בתלונותיה כמובן במאפייני הממצא. אפשרויות הטיפול הן מעקב בלבד עם או ללא טיפול בגלולות בעיקר במקרים של ציסטה תפקודית, או טיפול כירורגי. הטיפול הכירורגי שמור למקרים בהם מדובר בחשד כי מדובר בציסטה גידולית, במקרים של תסמינים, בעת חשד לאנדומטריוזיס, וכמובן בעת בירור ממצא שחלתי פרסיסטנטי אשר דורש בירור היסטולוגי.

קרא עוד »
פוליפ ברחם

פוליפ ברחם

פוליפ ברחם הינו גידול, במרבית המקרים שפיר, של רירית הרחם. גודלו של הפוליפ יכול לנוע בין מילימטרים ספורים עד סנטימטרים אחדים. פוליפ מתגלה בד״כ באקראי במהלך בדיקת אולטראסאונד שיגרתית או  במסגרת בירור להפרעות שונות כגון: דימום לא סדיר, בעיות פריון או להפלות חוזרות. בקרב נשים צעירות השכיחות נמוכה ועולה עם הגיל ומגיע לשיא החל מהעשור החמישי לחיים.

קרא עוד »

הסדרי תשלום עבור ייעוץ וניתוחים

הסדרי תשלום עבור ייעוץ לנשים עם ביטוח כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מכבי שלי, לאומית ועוד ומאוחדת עדיף. קיימים הסדר או החזר  מכלל הביטוחים הפרטיים על פי פוליסת הביטוח

הסדרי תשלום עבור ניתוחים לנשים עם ביטוח מכבי מגן זהב, מכבי שלי, (עם השתתפות עצמית בלבד) לאומית ועוד ומאוחדת עדיף. קיימים הסדר או החזר  מכלל הביטוחים הפרטיים על פי פוליסת הביטוח

 

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן