חיפוש

מעקב הריון

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. מנהל המרכז 4women.

מעקב הריון פרטי

במסגרת המרפאה ניתן לבצע מעקב הריון פרטי הכולל ליווי צמוד, בדיקות כגון שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת , ייעוץ גנטי כולל ביצוע דיקור מי שפיר ומעקב אחר תקינות ההריון ובריאות ההרה עד ללידה, כמו גם ניתוח קיסרי פרטי.

נשים רבות פונות למרפאתנו לשם השגת הריון, חלקן סבלו מאי פוריות ממושכת , מהפלות חוזרות וחלקן אף נאלצו לעבור ניתוח לשם השגת ההריון המיוחל, אנו שמחים ללוות את המטופלות עד ללידה המרגשת ולבצע מעקב הריון במרפאתנו.

פגישה ראשונה : אני מתכננת הריון....

בפגישה זו, נכיר את עברך הרפואי, תלונות גינקולוגיות, ניותים בעבר, מחלות רקע, .תעברי בדיקה מקיפה, נבדוק האם קיימים גורמי סיכון, נדבר על החשיבות של בדיקות טרום הריון, תזונה, הפסקת עישון, סקר גנטי, נטילת חומצה פולית, ונסייע בהשגת ההריון בהקדם. בפגישה זו נתכנן את דרך השגת ההריון במיוחד במקרים שהתגלו קשיים. לעיתים בפגישה זו עולה צורך בבירור פוריות, צילום רחם, בדיקת זרע, או היסטרוסקופיה אבחנתית.

פגישה שניה: אני בהריון !! (שבוע 6-8)

בפגישה זו נאבחן את מיקום ההריון, תקינותו, מספר העוברים ונאמת את גיל ההריון. נשמע דופק ונראה את לב העובר פועם. בביקור הראשון תקבלו הסבר על בדיקות הסקר בהיריון ועל מועד ביצוען. כמו גם סקירה על כלל הבדיקות שעלייך לבצע במהלך מעקב הריון, בפגישה זו תשקלי ויוחל מעקב לחץ דם. נברר האם יש צורך בהמשך תמיכה טיפול הורמונלי? האם יש צורך בטיפול באספירין או קלקסן? האם יש צורך במעקב הריון בסיכון גבוה ועוד

פגישה שלישית: (9-12)

עברנו את השליש הראשון, המלווה לעיתים בחששות, וכבר רואים ידיים ורגליים ותנועות ניתן לראות כבר עובר על כלל איבריו, זה הזמן לבדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית יחד עם בדיקת דם PAPP-A  ו free bHCG  והפנייתה לביצוע סקירת מערכות מורחבת מוקדמת (14-15) המבוצעת במרפאה. מעקב הריון כולל מעקב אחר התפתחות העובר ומעקב אחר בריאותך.

פגישה רביעית: (ׁ15-18)

לאחר סקירת המערכות, החלטה על המשך הבירור הגנטי יוחלט האם יש מקום לביצוע סקר שליש שני (התבחין המשולש) בשבוע 16 בלבד, צורך בדיקור מי שפיר או ביצוע בדיקת דם אמהי ל DNA  עוברי, לעיתים יש צורך ביועץ גנטי מורחב על מנת לקבל את ההחלטה המתאימה. על פי תוצאות החלבון עוברי – AFPHCG   ואסטריול  או  התבחין המרובע: סקר שליש שני התבחין המשולש (חלבון עוברי) בתוספת אינהיבין ועל פי גיל האישה ניתן להעריך את הסיכון לתסמונת דאון וכן את הסיכון למום במערכת העצבים המרכזית של העובר ונקבע האם יש צורך בביצוע דיקור מי שפיר המבוצע בד"כ בשבוע 18.

פגישה חמישית: (20-24)

מחצית ההריון וגם הבירור הגנטי מאחורינו (ונשאר החצי הארוך יותר…) ומעקב ההריון מתרכז במעקב אחר ההרה והשינויים בגופה, תוספת ברזל מעקב אחר משקלה ולחץ דמה יחד עם בדיקת אולטראסאונד כולל לבדיקת כמות מים, תנועות, מיקום שליה וגדילת העובר. בפגישה זו תופני לביצוע סקירת מערכות מורחבת במרפאתנו.

 

פגישה שישית ואילך : שבועות (25-40)

בפגישה זו ואלו שלאחריה נעקוב במקביל על השינויים החלים בגופך, על תקינות ההריון, בדיקות דם לספירת דם, תפקודי בלוטת תריס, תרבית שתן, ובדיקת נוגדנים  לנשים עם  RH שלילי (אלו שזקוקות תקבלנה אנטי D בשלב זה) . וכמובן העמסת סוכר: בדיקת סקר לאיתור נשים עם סוכרת הריונית. אופן ביצוע – אין צורך בצום, ממיסים 50 גרם גלוקוז בכוס מים ומבצעים בדיקת דם שעה לאחר מכן.
נעקוב אחר התפתחות העובר ונבצע הערכה חוזרת כולל הערכת משקל והתפתחות. בשבוע 32 ובכל פגישה במהלך מעקב הריון, נעקוב אחר משקלך ולחץ דמך, נקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית מותאמת למצבך, ובהמשך מעקב ההריון יתרכז בהכנות לקראת הלידה ונתאים את צורת הלידה ואופן הלידה לשאיפותייך ולמצבך, נפחית את החרדה ע"י מתן מענה לכלל שאלותייך ובאם קיימת התוויה לניתוח קיסרי נתכונן גם לכך. מומלץ על קורס הכנה ללידה המבוצע במרפאתנו ע"י מיילדת מוסמכת.
מעקב הריון החל משבוע 32 יכלול ביצוע ניטור עוברי ובדיקת על קול בכל פגיה עד ללידה
לאלו הנמצאות במעקב הריון במרפאתנו ומופנות לביצוע ניתוח אלקטיבי, נסייע בקביעת מיקום ומועד הלידה, ולאלו החפצות בניתוח קיסרי פרטי נשמח לסייע.
מומלץ במהלך מעקב ההריון במרפאתנו לעבור קורס הכנה ללידה המבוצע במסגרת המרפאה ע״י מיילדת מוסמכת (ראה לעיל)

להמשך קריאה

סקירת מערכות- מאמר

כל מה שרצית לדעת על סקירת מערכות בהריון | ד"ר אלון שרים

היכולת לאבחן מומים מולדים

ההתפתחות האנושית היא תהליך מורכב שבו מיזוג של שני תאים (זרע וביצית) מתקדם בתהליך מופלא הכולל חלוקת תאים חוזרת ונשנית המתרחשת בחיים העובריים וגם בשנים הראשונות מחוץ לרחם. 

קרא עוד»

סקירת מערכות

מה היא סקירת מערכות? מתי מבוצעת? האם מהווה תחליף לדיקור מי שפיר? מה ניתן לזהות במהלכה? 
תשובות לשאלות אלו ועוד בסקירה שערך עבורך ד"ר שרים, מומחה לבדיקות אולטראסאונד מיילדותי 
 

קרא עוד»

בדיקת מי שפיר

דיקור מי שפיר

דר סוריאנו מבצע דיקור מי שפיר באופן פרטי, הדיקור מתבצע בבית חולים אסותא ברמת החייל בתל אביב או בהרצליה מדיקל סנטר HMC
.תשובה מתקבלת בד"כ תוך 3 שבועות
את בדיקת דיקור מי השפיר מבצעים בין השבוע ה- 17 לשבוע ה- 20 של ההריון.
 

קרא עוד»
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן