חיפוש

שרירנים ואי פוריות

שרירן (מיומה) הינה בעיה שכיחה, אשר שכיחותה עולה עם הגיל, נשים רבות פונות לייעוץ עקב שרירנים ברחם. כיום, קיימת הסכמה כי שרירנים הבולטים לחלל, מעוותים את החלל, פוגעים בסיכויי ההשרשה וקשורים להפלות חוזרות, ולבעיות במהלך ההריון.  במקרים אלו מומלץ להסירם לפני התחלת טיפול.  הבדיקה המיטבית לבירור חלל הרחם הינה היסטרוסקופיה אבחנתית אשר בעזרתה ניתן לראות את החלל ולזהות את השרירן.

תוכן עניינים

שרירנים גדולים מ 5 ס״מ הנמצאים בדופן הרחם עלולים אף הם לפגוע בסיכויי ההשרשה ולכן יש לשקול להוציאם לפני טיפולי פוריות מתקדמים

דר׳ סוריאנו, מומחה לטיפול בשרירנים, צבר ניסיון רב במקרים בהם השרירן קשור לבעיית הפוריות, ומומחה לכריתתם בגישה היסטרוסקופית או בגישה לפרוסקופית .

באם את סובלת מאי פוריות ונמצא כי קיים שרירן ברחם פני להתייעצות והערכה.

היכן מבצע דר׳ סוריאנו ניתוחים אלו?
דר סוריאנו מבצע ניתוחים לכריתת שרירנים, בגישה היסטרוסקופית או לפרוסקופית, באסותא רמת החיל ובHMC בהרצליה

האם קיימים הסדרי תשלום?
קיימים הסדרי תשלום עם מכבי (זהב, שלי) מאוחדת ולאומית (עם השתתפות עצמית בלבד). קיימים הסדר או החזר עם כלל חברות הביטוח וקיים הסדר ייעוץ בלבד לחברות ה״כללית מושלם״

כיצד שרירנים /מיומות פוגעים בפוריות?

שרירנים עלולים להוות מכשול לפריון ע"י מספר מנגנונים: בעיקר שרירנים הבולטים לחלל, אלו המעוותים את החלל ובעיקר אלו המוגדרים כשרירן תת רירי. שרירנים אלו הבולטים לחלל עלולים לפגוע ברירית הרחם ולהפריע להשרשת הזיגוטה, הפרעה בהשרשה עלולה לנבוע משינוי כלי הדם בדופן הרחם כתוצאה מנוכחות השרירן. שרירן עלול להפריע מכנית בצוואר הרחם או באזור פתחי החצוצרות ע"י הפרעה למעבר זרע וביצית.

לגבי שרירנים תת ריריים, אלו הבולטים לחלל  ישנה הסכמה גורפת  כי שרירנים עלול פוגעים ביכולת להרות באופן ספונטני וגם במהלך טיפולי פריון מתקדמים,  כך גם לגבי שרירנים תוך דופניים גדולים המגיעים עד לרירית ודוחקים אותה.  ישנן עדויות המראות כי ישנה פגיעה בשיעור ההריונות וכן בשיעור ההפלות.  לעומת זאת שרירנים תת סרוזיים בד"כ אינם פוגעים בפריון אם כי במקרים של שרירנים גדולים עלולות להוות לגרום בעיות  במהלך ההריון והלידה.

בעת בירור האי פריון יש לשלול את כל הסיבות האחרות לפני החלטה כי  השרירן אחראי להפרעת בפוריות. החלטה על כריתת שרירן לשם שיפור הפריון תלויה במיקומו וגודלו ושונה מאישה לאישה.

ההערכה מחייבת הכרת תלונות המטופלת, בדיקתה, הערכה אולטאסאונד מקיפה הכוללת גודל הרחם, גודל השרירן(שרירנים), מיקומם יחסית לחלל, הערכה מחייבת לעיתים קרובות ביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית ע״י מומחה  בדיקת אולטראסונד  ולעיתים בנוסף צילום רחם.

רק לאחר הערכה מקפת ניתן להגדיר האם השרירן מחייב טיפול והאם הוא אחראי לאי הפוריות ומה הדרך העדיפה להסירו.  

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

עובדות על שרירנים

נשים רבות סובלות מגדילת שרירנים ברחם, מרביתן אינן סובלות מתסמינים, חלקן סובלות מדימום מוגבר, מבטן תפוחה ולעיתים רחוקות מאי פריון על רקע הימצאות שרירן בחלל הרחם
מספר עובדות על שרירנים ועל הגישה הטיפולית

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן