חיפוש

אנדומטריוזיס בדופן הבטן – גוש בצלקת הניתוחית

אבחון וטיפול באנדומטריוזיס בצלקת שלאחר ניתוח הקיסרי. הופעת כאבים במהלך הווסת בקרב נשים שעברו ניתוח קיסרי מעלה חשד למוקד אנדומטריוזיס בצלקת. ניתן לאבחן מצב זה ולטפל בו. לעיתים התסמין הראשון כאבים עזים במהלך הווסת וגוש בדופן הבטן. מצב זה מחייב מומחה לכריתת המוקד בשלמותו, מומחה לאנדומטריוזיס, על מנת להעלים את הכאבים והסבל המתלווים לבעייה זו לעיתים ניתן במהלך כריתת המוקד לבצע מתיחת בטן כולל כריתת חלק מדופן הבטן וכל אזור הצלקת לשם מניעת הישנות ותוצאה קוסמטית משופרת.  

תוכן עניינים

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה שכיחה המערבת כ 10-15%  מהנשים בגיל הפריון . היא מוגדרת כהשתלה מחוץ לרחם של רקמת רירית הרחם ( בלוטות ומשתית stroma- ) מחוץ לרחם , וקשורה בכאבים במהלך הווסת, כאבי אגן כרוניים, דימום מוגבר, אי פוריות  ועוד. ניתן לזהות מוקדי אנדומטריוזיס בקרב נשים הסובלות מתסמינים אלו באברי האגן, כגון הצפק, השחלות, כיס ע"ש דאגלס וכן ברצועות האוטרוסקרליות (1).

אנדומטריוזיס מחוץ לאגן הוא מצב נדיר (2). האתרים האפשריים הם, לפי סדר השכיחות, דופן הבטן, מעי, הצפק- omentum, טבור, שלפוחית השתן, הכליה, ריאות,קרום החזה והגפיים ( 1 , 3, 4 ) .

מה זה אנדומטריוזיס?

 מוקד אנדומטריוזיס בצלקת הניתוחית שלאחר ניתוח קיסרי , או מוקד בדופן הבטן, הינו מצב נדיר הגורם לכאבים עזים בדופן הבטן במהלך הווסת, לעיתים קרובות גורם לאי נוחות רבה עד לאבחנה וקשור ישירות לניתוח קיסרי קודם ולא למחלת אנדומטריוזיס קודמת במרבית המקרים.

בדרך כלל ניתן למשש מסה תת עורית כואבת, קשורה עם כאבים ונפיחות בזמן וסת . הוא מבולבל דרך קבע עם תנאים אחרים, כגון keloids , שטף דם, גרנולומה מתפר, מורסה,  בקע מפשעתי ועוד (5) .
אנדומטריוזיס בצלקת של הניתוח הקיסרי הינו מצב שיש להכירו. כריתתו המלאה קשורה בהעלמות התסמינים עם שיעור הישנות נמוך ורוב רובם של המקרים מדובר בממצא שפיר אם כי דווחו מקרים של הישנות ממאירה (4) .

אבחנה:

 נוכחות ממצא שניתן למששו באזור הצלקת הניתוחית של ניתוח קיסרי קודם, רגשיות ונפיחות במהלך הווסת,  כאבי ווסת, מעלות חשד למוקד אנדומטריאלי של צלקת ניתוחית. בדיקת אולטראסאונד יחד עם דופלר צבע מחזקות את החשד. השימוש בטומוגרפיה ממוחשבת סריקה (CT )ותהודה מגנטית (MRI ) עשויה גם לתרום לאבחנה הנכונה . נגע סולידי, בעלת גבולות ברורים הוא ההיבט הטיפוסי  ב-CT     . MRI עשוי להיות שימושי יותר עבור נגעים קטנים , בגלל הרזולוציה המרחבית הגבוהה שלה ; MRI מאפשר הבחנה טובה יותר בין השרירים והרקמה התת עורי מ  CT

אבחנה סופית נעשית ע"י כריתת המוקד ובדיקה היסטולוגית אשר מדגימה מוקדים של בלוטות רירית רחם מוקפות משתית יחד עם צביעות מיוחדות.

סיכום:

 השכיחות מדייקת של אנדומטריוזיס בצלקת בעקבות ניתוח קיסרי אינו ידוע, הערכה היא כי השכיחות של 0.03-0.4% (6). הזמן הממוצע מניתוח קיסרי ועד הופעת הגוש והתסמינים עשוי להשתנות ממספר חודשים ועד 12 שנים במקרים שונים. הגורם ללנדידית התאים והשתרשותם בצלקת הניתוחית אינו ידוע ושנוי במחלוקת ומעורר תאוריות רבות, כגון תפקידה של מערכת החיסון עם הירידה ביכולת הרגולציה של תאי רוצח טבעיים והעברה מכאנית של התאים לאחר הניתוח (7) . תאוריה נוספת טוענת כי גירוי של אסטרוגן בצלקת ממלא תפקיד חשוב בהתפתחות של המוקדים . שילוב של אנדומטריוזיס אגני ואנדומטריוזיס בצלקת הוא נדיר, אך יכול להתרחש (6) .

הטיפול:

הטיפול באנדומטריוזיס בצלקת בדרך כלל כולל כריתה רחבה ודיכוי הורמונלי. כאשר הכריתה של המוקד הינה מלאה,  אין צורך בהמשך טיפול הורמונלי.  אופציות אחרות מבלד ניתוח כוללים בשימוש בפרוגסטרון , גלולות למניעת הריון ,ואגוניסט gonadotrophin הראו שיפור זמני בתסמינים אך ללא היעלמות של הנגע.

ניתן לשלב במהלך כריתת הנגע ניתוח למתיחת בטן כריתת כלל עודפי העור והשומן כולל הסרת הצלקות הקודמות. לשלוב זה יתרונות, ניתן להסיר במהלך הניתוח מוקדים נוספים תת קליניים אשר עדיין לא התפתחו לגודל המאפשר זיהוי ועי כך להקטין למינימום סיכון להישנות יחד על תוצאות קוסמטיות משופרות. ניתוח זה כמובן מתאים לאלו אשר סיימו את תוכנית הפריון, ומבוצע בגישה רב צוותית יחד עם פלסטיקאי.

המאמר נכתב על ידי :  

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, 4women, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ובבי"ח רפאל. פרופ' סוריאנו מומחה בתחום הכירורגיה הגינקולוגית, מבצע היסטרוסקופיות אבחנתיות וניתוחית מזה למעלה משני עשורים.  

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

אנדומטריוזיס והריון

אנדומטריוזיס והריון: 

האם מהלך ההריון בקרב נשים
עם אנדומטריוזיס נושא בחובו סיכון יתר?

מאמר מקיף שפורסם החודש בעיתון היוקרתי Fertility & Sterility בחודש אוקטובר 2017  שופך אור על נושא זה.

קרא עוד »

רופא פוריות אנדומטריוזיס

ההערכה היא שכשליש עד מחצית מהנשים עם אנדומטריוזיס סובלות מאי פוריות. אנדומטריוזיס נפוצה למדי בקרב מטופלות שפונות לרופא עקב קושי להרות. אך אין נתונים מדויקים על היארעות המחלה בקרב נשים הסובלות מאי פריון. הדבר נובע בין היתר, מכך שאבחון המחלה אינו מובן מאליו, אלא תלוי בהתייחסות לתלונות של האישה ובחשד הרופא.

קרא עוד »

הכנה לקראת הניתוח הלפרוסקופי באנדומטריוזיס

הלפרוסקופיה הינה כלי הבחירה באבחנה מדויקת של אנדומטריוזיס, מיקומה ודרגת חומרתה ומאפשרת טיפול כירורגי במחלה ללא פתיחת בטן. הלפרוסקופיה מאפשרת כריתת ציסטה שחלתית, הפרדת הידבקויות, כריתת נגעים לשם שיפור התלונות וטיפול באי הפריון. הלפרוסקופיה דורשת מיומנות ונסיון יחד עם עבודת צוות של מומחים בתחומים שונים לשם טיפול מיטבי

קרא עוד »

אנדומטריוזיס וכאב

כאב במהלך הווסת מאפיין נשים ונערות הסובלות מאנדומטריוזיס. כאבים אלו פוגעים באיכות החיים, בתפקוד היומיומי ובלימודים, פוגעים בקריירה וביחסים הבין אישיים. התסמינים כוללים כאב אגני, כאבי מחזור עזים, כאבים בעת קיום יחסים, כאבי אגן כרוניים, ולעיתים כאבים במהלך יציאות או מתן שתן. לצערנו קיים איחור משמעותי באבחון ובהגשת טיפול מיטבי. מתי יש לפנות למומחה? מה הסיבות לכאבים העזים? מה ניתן לעשות?

קרא עוד »

שאלות שכיחות באנדומטריוזיס

נשים רבות סובלות במשך שנים מתסמיני אנדומטריוזיס ללא אבחנה ברורה, במקרים רבים גם לאחר העלאת חשד לאנדומטריוזיס נדחה הטיפול המיטבי עד להשגת הריון. במקרים רבים קיימת פגיעה משמעותית באיכות החיים וסכנה לפגיעה באיברים חיוניים פנייה למומחה לאנדומטריוזיס בשלב מוקדם חשובה וחיונית להנרכת מצב המטופלת ולשם קביעת מדיניות טיפולית.

קרא עוד »
אנדומטריוזיס תזונה

אנדומטריוזיס ותזונה

אנדומטריוזיס ותזונה- לתזונה חשיבות רבה והינה חלק בטיפול להפחתת תסמינים ושיפור איכות החיים של נשים הסובלות מאנדומטריוזיס. יש להכיר את המאכלים מהם יש להמנע, אלו המומלצים וחיוניים, אלו המשפרים תפקוד מערכת העיכול ואלו המסייעים למנגנון החיסוני. אנדומטריוזיס שהינה מחלה דלקתית מהווה אתגר אבחנתי אך לא פחות טיפולי, ידוע כיום כי תזונה מהווה מרכיב חשוב בטיפול בנשים הסובלות מתסמיני מחלת אנדומטריוזיס.

קרא עוד »

יומן תסמיני אנדומטריוזיס

חלק חשוב קביעת האבחנה והטיפול באנדומטריוזיס תלוי בהיכרות עם תלונותייך ודרגת חומרתן. אנא השתמשי ביומנך לקביעת מועד הופעת התסמינים וחומרתם. בבואך לייעוץ אנא הציגי יומן זה אשר חשיבותו רבה.

קרא עוד »

האם אני סובלת מאנדומטריוזיס?

האם את סובלת מאנדומטריוזיס?  בחני את עצמך!!

באם את סובלת מכאבים עזים בזמן הווסת, כאבי מחזור חזקים,  דימום מוגבר או כאבים בזמן קיום יחסים הרי שיש הכרח לפנות לבדיקה.  קיימות צורות שונות למחלת אנדומטריוזיס ולכן חשוב להכיר את כלל תלונותייך.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן