חיפוש

היסטרוסקופיה ניתוחית

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. מנהל המרכז 4women.

היסטרוסקופיה ניתוחית או טיפולית מאפשרת ביצוע ניתוחים המשפרים פוריות, משפרים איכות חיים עם תוצאות מצויינות. הניתוחי ההיסטרוסקופי דהיינו. ניתוח בתוך חלל הרחם כאשר הכניסה היא דרך הנרתיק וצוואר הרחם מאפשרת מהלך ניתוח קצר , אשפוז של מספר שעות והחלמה מהירה. ביסטרוסקופיה ניתוחית ניתן לבצע מגוון רב של ניתוחים  ולטפל בבעיות רבות כגון דימום מוגבר או לא סדיר, הפלות חוזרות, שארית הריון, מומי רחם, ועוד

פוליפ ברחם

היסטרוסקופיה אבחנתית חשובה במיוחד לנשים הסובלות מאי פוריות, הפלות חוזרות או דימום מוגבר.
הפעולה נעשית ללא צורך בהרדמה או אלחוש מקומי, ע"י פרופ' סוריאנו, ללא צורך באשפוז או הכנה מיוחדת.
יש להימנע מביצוע היסטרוסקופיה בעת חשד לזיהום רחמי, בעת חשד להריון, ויש להימנע מקיום יחסים 48 טרם הפעולה.
הצלחת הפעולה ללא כאבים תלויה רבות במיומנות המבצע ובטיב המכשור. ככל שהמכשור דק יותר כך ניתן להחדירו לחלל הרחם ללא כל קושי. במקרים מסוימים יש ליטול טיפול אנטיביוטי מונע לפני הפעולה (במקרים של חשד לאנדומטריוזיס או באם היה חשד לדלקת אגנית בעבר).
קיימים הסדרי תשלום לכלל מבוטחות מכבי מגן, לאומית ומאוחדת (עם השתתפות עצמית) והסדרים עם חברות הביטוח.

כיצד מבוצעת ההיסטרוסקופיה האבחנתית? האם יש צורך בהרדמה?

היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת במרפאה ע"י פרופ' סוריאנו, ללא צורך בהרדמה, במהלכה מוחדר סיב אופטי דקיק במיוחד אל תוך הרחם תוך כדי הזלפת מים פיזיולוגיים לשם הרחבת החלל. המטופלת יחד עימי צופה במסך הטלויזיה וניתן לראות ולהבין את הממצאים בחלל הרחם.

הפעולה ככלל מבוצעת לאחר תום הדימום הווסתי ולפני הביוץ, ההיסטרוסקופיה האבחנתית אינה דורשת הכנה מיוחדת למעט הינזרות מקיום יחסים 48 ש' טרם הפעולה.
אני מבצע היסטרוסקופיה אבחנתית במרפאתי מזה שנים רבות, צברתי ניסיון רב ובעזרת ציוד דק במיוחד ניתן לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית ללא כאב או אי נוחות.

האם ישנה חשיבות לציוד המשמש להיסטרוסקופיה האבחנתית?

ככל שהסיב המוחדר לחלל הרחם דק יותר הפעולה קלה יותר למטופלת אך ציוד זה יקר יותר ושביר לכן לעיתים ממעטים לרכשו. יש חשיבות גם לתיעוד הפעולה ולהסתכלות משותפת של המבצע והמטופלת במסך הטלויזיה.

ישנה חשיבות רבה  לכך שהמבצע של הפעולה האבחנתית יהיה זה שיבצע את הפעולה הניתוחית במידת האפשר.

מה הן ההתוויות לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית?

 • ברור סיבה לאי פוריות  (מיומה או שרירן, פוליפ, חשד לחסימת חצוצרות או מומים רחמיים).
 • לפני התחלת טיפולי הפרייה חוץ גופית
 • חשד לשארית הריון או שלייה
 • בירור הפלות חוזרות
 • הוצאת התקן תוך רחמי
 • בירור דימום ווסתי מוגבר או לא סדיר,
 • פוליפ רחמי
 • שרירן ברחם
 • הפלות חוזרות
 • הידבקויות תוך רחמיות
 • דימום ווסתי מוגבר
 • דימום במנופאוזה
 • ברור סיבה לדימום רחמי לא תקין, דימום לא סדיר, דימום ווסתי מוגבר  (חשד לשרירן או מיומה, פוליפ, אטרופיה, רירית רחם מעובה)
 • ברור ממצא שאותר בצילום רחם, באולטראסאונד, או במהלך גרידה
 • בירור רירית רחם מעובה (5 מ”מ ויותר) בנשים בתקופת האל ווסת
 • הערכת חלל הרחם לנשים המטופלות בטמוקסיפן עקב סרטן שד

האם ישנן פעולות הניתנות לביצוע במהלך הבדיקה?

מלבד התפקיד באבחנת החלל , ניתן לבצע דגימה של  רירית הרחם, להסיר פוליפ קטן, להוציא התקן תוך רחמי ולעיתים אף לבצע הפרדת הידבקויות תוך רחמיות. פעולות אלו דורשות ציוד מיוחד הכולל תעלת עבודה לצורך החדרת המכשור כפי שנמצא במרפאתי. לפעולה זו היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית במרפאה ללא צורך בהרדמה קוראים היסטרוסקופיה "ראה וטפל״.

היסטרוסקופיה אינה פעולה כואבת ואינה כרוכה באי נעימות, אין צורך לבצעה תחת הרדמה כללית,
במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לדגום את רירית הרחם לשם קבלת תשובה פתולוגית.

חשוב לקבל המלצות מנשים שעברו בדיקה זו על מנת להגיע ללא חשש, יש לזכור כי שיעור הסיכונים הינו מינימלי, ומיד לאחר הפעולה ניתן להמשיך בשגרת היום.

ניתן לזהות במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית הידבקויות בחלל הרחם- תסמונת ע״ש אשרמן מצב הגורם לאי פוריות ולהפלות חוזרות. ניתן לזהות בנקל פוליפ בחלל הרחם מצב היכול לגרום לאי פוריות ולדימום לא סדיר. ניתן לזהות שרירן או מיומה בחלל הרחם מצב שכיח הגורם לדימום מוגבר ולאי פוריות, קשור גם בהפלות חוזרות.
היסטרוסקופיה אבחנתית הינה הדרך הטובה ביותר לזהות שארית הריון , לאחר הפלה או לידה, נישה בחלל הרחם מצב לאחר ניתוח קיסרי, מום רחמי כמו מחיצה הגורמת להפלות חוזרות וקשורה בסיבוכי הריון.

פגישת ייעוץ

טרם ביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית יש להכיר את כלל הפרטים, את עברך הרפואי והמיילדותי ועת הסיבה לביצוע הפעולה, יש לבצע בדיקה גינקולוגית ובדיקת אולטראסאונד ולהבין את מטרת הבדיקה. ישנה חשיבות רבה כי זה שמבצע את בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית יהיה זה שיבצע את ההיסטרוסקופיה הניתוחית באם ימצא צורך. 

הסדרי תשלום

קיימים הסדרי תשלום לביצוע הבדיקה עם מכבי מגן, (מכבי זהב, מכבי שלי) מאוחדת ולאומית ועם כלל חברות הביטוח.

המאמר נכתב על ידי :  

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, 4women, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ובבי"ח רפאל. פרופ' סוריאנו מומחה בתחום הכירורגיה הגינקולוגית, מבצע היסטרוסקופיות אבחנתיות וניתוחית מזה למעלה משני עשורים.  

השאירי פרטים ונחזור אליך
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן