03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • כריתת רחם

  מה היא כריתת רחם  לפרוסקופית?

  כריתת רחם לפרוסקופית היא השיטה החדשה מהשלוש. ניתוח זה בוצע לראשונה ב- 1987 בעולם וב- 1991 בארץ. כריתת הרחם מבוצעת לאחר החדרת מכשירים דקים דרך מספר פתחים בבטן וע"י החדרת מצלמה אנדוסקופית המאפשרת לצוות לראות את המתרחש בבטן על גבי מסך מקרן. לאחר ניתוק הרחם מהרצועות המחזיקות אותו ומאספקת הדם ניתן להוציאו דרת הנרתיק ללא צורך בהרחבת הנרתיק.

  ההחלמה מכריתת רחם לפרוסקופית מהירה באופן משמעותי מההחלמה מפתיחת בטן ומעט מהירה יותר מזו שלאחר כריתת רחם נרתיקית.

  ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי בנשים אשר אינן מתאימות לניתוח לדני עקב חשד להידבקויות תוך בטניות, חשד לאנדומטריוזיס, צורך בכריתת שחלות ועוד וע"י כך להימנע מפתיחת בטן.

  מה הן הסיבות השכיחות לכריתת רחם?

  סיבות לכריתת רחם מסיבות שפירות כוללים דימום ווסתי מוגבר המוביל לאנמיה, רחם מוגדל עקב שרירנים, אנדומטריוזיס, כאבים בעת קיום יחסים, אדנומיוזיס, מצב טרום ממאיר של צוואר הרחם, צניחת רחם ועוד. ניתן לבצע כריתת רחם בגישה לפרוסקופית, ע"י פתיחת בטן או בגישה וגינאלית.
  לפני החלטה על כריתת רחם יש לברר את כלל האלטרנטיבות לכריתת רחם. קיימות חלופות במקרים רבים כגון טיפול הורמונלי, תרופ.תי או ניתוחי. רק לאחר בחינת כלל האלטרנטיבות יש לקבל החלטה שקולה המתאימה לך.

  סיבות שכיחות לניתוח כריתת רחם
  • שרירנים (מיומות) - שרירן הינו גידול שפיר של שריר הרחם, שכיח מאד, מרבית כריתות הרחם כיום מבוצעות עקב הימצאות שרירנים והתסמינים הנגרמים על ידם בעיקר דימום מוגבר ותחושת גוש בטני הגורם לחץ ואי נוחות. רחם שרירני אשר אינו גורם לתסמינים אינו מחייב כל טיפול בד"כ. יש תמיד להעריך במקרים אלו מה האלטרנטיבות לכריתת רחם בעיקר בנשים צעירות, נשים אשר מעוניינות בהמשך פריון (ראי שרירנים)
  • אנדומטריוזיס - מצב שפיר אשר גורם לכאבי אגן מתמשכים, ניתוחים חוזרים כאבים עזים בקיום יחסים ובזמן הווסת. ההתוויה לכריתת רחם היא לאחר כשלון של טיפולים שונים וחוזרים ורק לאחר השלמת תוכנית הפריון (ראי אנדומטריוזיס)
  • צניחת רחם - מצב שפיר אשר מאופיין בירידת הרחם אל תוך הנרתיק. צניחת רחם נובעת מהיחלשות הרצועות המחזיקות את הרחם והיחלשות רצפת האגן. כתוצאה בעיקר מלידות, בעיקר ממושכות, מכשירניות, השמנת יתר, עצירות כרונית, שיעול כרוני, מנופאוזה ועוד. צניחת רחם מלווה במקרים רבים בצניחת שלפוחית השתן (ציסטוצלה) והרקטום (רקטוצלה) לנרתיק. צניחת רחם גורמת לתחושת גוש בנרתיק, הפרעות במתן שתן, הפרעה בקיום יחסים, ולעיתים הפרעה במתן צואה. ההחלטה על ביצוע כריתת רחם לאחר צניחת רחם נעשית לאחר כשלון טיפול פיזיוטרפי, וכשלון שימוש בפסארי
  • סיבות אחרות - דימום מוגבר ולא סדיר לאחר כישלונות חוזרים של טיפול תרופתי וניתוחי, כאבי אגן כרוניים, דלקות אגן חוזרות ויצירת אבצס חצוצרתי שחלתי אשר לא הגיבו לטיפול אנטיביוטי. מצבי הצלת חיים עקב דימום בלתי נשלט בזמן לידה או ניתוח קיסרי
  • מחלת סרטן - כ- 10% מכלל כריתות הרחם מבוצעות עקב מחלת סרטן באברי המין. סרטן רירית הרחם, שריר הרחם, צוואר הרחם, החצוצרות והשחלות. מידת היקף הטיפול הכירורגי והצורך בטיפול נוסף כימוטרפי או הקרנתי נקבע על פי סוג המחלה ומידת היקפה. ההערכה הבדיקה וההחלטה על הטיפול נעשים רופאים מומחים לתחום זה גינקו- אונקולוגיים

  האם את אמורה לעבור כריתת רחם?

  נשים רבות נזקקות לניתוח כריתת רחם על מנת לשפר את איכות חייהן. ניתוח לכריתת רחם הינו השני בשכיחותו בתחום הגינקולוגי לאחר ניתוח קיסרי. בארה"ב כ- 600,000 נשים עוברות ניתוח זה כל שנה. עד גיל 60 כל אישה שלישית בארה"ב עברה ניתוח לכריתת רחם.


  שיעור הנשים בארה"ב העוברות כריתת רחם גבוה יותר מאשר שיעור הנשים באירופה. שיעור הנשים האמריקאיות שעוברות כריתת רחם הינו כפול משיעור הנשים האנגליות ופי ארבע משיעור הנשים השוודיות. ישנם מקומות שלא ממליצים על כריתת רחם בנשים עם רחם שרירני ללא תסמינים בעוד שבארה"ב הסיבה השכיחה לכריתת רחם הינו רחם שרירני.

  כמובן שישנן סיבות רבות להבדל בשיעור כריתות הרחם במדינות שונות בניהן הבדלי תרבות, גישה רפואית, סוג המבטח והסדרי התשלום ועוד אך הרושם הוא כי שיעור הניתוחים בארה"ב הינו גבוה. בארץ קיימת הסכמה כי נשים עם רחם שרירני (מיומות) ללא תסמינים וללא תלונות תשארנה במעקב.

  בארץ כ- 5000 נשים עוברות כריתת רחם בשנה רק מיעוטן מודעות לשלל האלטרנטיבות לכריתת רחם הקיימות . על האפשרות למניעת כריתת רחם ע"י היסטרוסקופיה ניתוחית, ע"י כריתת שרירן בלפרוסקופיה, על כריתת שרירן בהיסטרוסקופיה , על ביצוע אבלציה של רירית הרחם בהיסטרוסקופיה  או על האפשרות לכריתת רחם בגישה לפרוסקופית.

  כ- 10% מכריתות הרחם מוצדקות באופן מוחלט וללא עוררין, אלו המבוצעים כטיפול בסרטן או במצבי סיכון חיים אחרים בתחום המיילדות. שאר 90% מכריתות הרחם מבוצעות לשם שיפור איכות החיים. לפיכך רק נשים אשר סובלות מפגיעה קשה באורח החיים ולאחר טיפול שמרני שנכשל צריכות להיות מיועדות לכריתת רחם.

  לכן, לפני החלטה על כריתת רחם, עלייך לרכז את כל תלונותייך, לנסות ולברר היטב האם כולן קשורות לרחם והאם כולן תעלמנה לאחר כריתת הרחם. יש להכיר את האלטרנטיבות לכריתת הרחם, את החסרונות והיתרונות של כל אופציה לפני קבלת החלטה.


  לשאלות נוספות והתייעצות בנושא  אנא לחצי כאן - פרופ' דוד סוריאנו

  מה הן הדרכים השונות לכריתת רחם?

  • כריתת רחם בטנית - ע"י פתיחת בטן- הגישה השכיחה והמקובלת לכריתת רחם על אף מגרעותיה. ניתן לבצעה בהרדמה כללית או אזורית, דורשת אשפוז של מספר ימים (3-5 בממוצע) ומשך החלמה יחסית ארוך (4-6 שב'). בכל המקרים בהם לא ניתן לבצע כריתת רחם לדנית או לפרוסקופית אין מנוס מכריתת רחם בטנית. החתך בבטן, רוחבי או אורכי , נקבע ע"י המנתח על פי ניתוחים קודמים, גודל הרחם, וסיבת הניתוח.
  • כריתת רחם וגינאלית/לדנית - כריתת רחם בגישה לדנית או וגינלית  בעלת יתרונות רבים. ניתן לבצעה בהרדמה כללית או אזורית, משך הניתוח, האשפוז וההחלמה קצרים ושיעור הסיבוכים נמוך. ניתן לתקן במהלך הניתוח את קירות הנרתיק כגון בעת צניחת שלפוחית השתן. דרך זו עדיפה בעיקר בעת צניחת רחם או ניידות רבה של הרחם, רחם שאינו גדול, וכאשר אין חשד להידבקויות תוך בטניות.
  • כריתת רחם לפרוסקופית כריתת רחם בגישה לפרוסקופית מאפשרת החלמה מהירה, צורך מופחת במשככי כאבים, תוצאות קוסמטיות משופרות וחזרה לפעילות מלאה בזמן קצר, יחד עם זאת דורשת מיומנות וניסיון. מהווה היום גישה שכיחה ומומלצת במרבית המקרים.
  • שילוב של כריתת רחם לפרוסקופית - לדנית.

  מה הם הסוגים השונים של כריתות רחם מסיבות שפירות?

  - כריתת רחם שלמה דהיינו כריתת גוף הרחם וצוואר הרחם (Total Hysterectomy), הניתוח השכיח ביותר ללא ספק.
  - כריתה תת שלמה של הרחם (Sub-total hysterectomy or Supra-cervical hysterectomy) כריתה של גוף הרחם והשארת הצוואר במקומו, ניתוח זה דורש ביצוע מורסלציה (חיתוך הרחם ע״י מכשיר מיוחד לשם הוצאתו) ונרחיב גבי נשוא זה בהמשך.

  מה הן היתרונות של כריתת הרחם? במה ארגיש טוב יותר?

  מרבית כריתות הרחם אינן מבוצעות לשם הצלת חיים אלא רק על מנת לשפר איכות חיים. באם את סובלת מתחושת גוש גדול בבטן, לחץ ואי נוחות מתמדת תחושת בטן תפוחה למרות ניסיונותייך לרדת במשקל. דימום מוגבר הנמשך מעבר ל 7 ימים עם צורך בהחלפת פדים כל שעה, תחושת עייפות וחולשה על רקע אנמיה את זקוקה לטיפול.

  נשים סימפטומטיות תחושה הקלה ושיפור ניכר בחייהן לאחר ביצוע כריתת רחם, כך גם לגבי חיי המין. באם אין כריתת שחלות במהלך הניתוח אין כריתת הרחם פוגעת בהפרשה ההורמונלית של השחלות ולכן אין הופעת תסמינים של גיל המעבר. ניתוח זה עשוי לשפר גם תלונות הקשורות להפרעות במתן שתן, ביציאות בכאבי גב ובאי נוחות בעת קיום יחסים.

  מה כדאי וצריך לשאול את רופאי לאחר קבלת המלצה לכריתת רחם?


  יש להבין מה הן הסיבות שבעטין הומלץ לך לעבור את כריתת הרחם, הדרך הטובה ביותר היא ע"י הצגת שאלות לרופאך. את יודעת ממה את סובלת ומדוע פנית לרופא, עלייך לדעת מה הסיבה לתלונותייך. לכן יש להתעכב על האבחנה . באם את סובלת מדימום מוגבר יש לדעת מה הסיבה לדימום המוגבר והאם ישנן דרכים שונות לטפל בבעיה זו. לאחר הבהרת האבחנה והקשר שלב לתלונותייך יש לדעת מה תוצאות אי עשיית דבר. מה מהלך הבעיה של הדברים האם הם עלולים להחמיר?

  עלייך לשאול מה הן האופציות הלא ניתוחיות לטפל בבעייתי? ישנן אלטרנטיבות טובות יותר או פחות לכל בעיה יש לשקול כל אחת מהן. יש לדעת מה הניסיון האישי ומה המלצת רופאך לגבי כל אחת מהאלטרנטיבות ומדוע הוא ממליץ על דרך זו או אחרת. לגבי שיטות חדשות יחסית כגון אבלציה שח רירית הרחם, כריתת שרירן בלפרוסקופיה או אפילו כריתת רחם בלפרוסקופיה ובוודאי שמדובר על צינטור עורקי הרחם יש לדעת מה ניסיונו של הרופא.

  האם מומלץ לקבל דעה נוספת לפני החלטה על ניתוח?


  קיימות היום דרכים שונות למניעת כריתות רחם, קיימות כיום אלטרנטיבות שלא היו קיימות בעבר לכן יש להתייעץ עם רופאך בקשר לדעה נוספת. התייעצות נוספת הינה חלק אינטגראלי בזכויות החולה והתייעצות נוספת במקרים רבים גם אם הטיפול המוצע יהיה אותו טיפול תחושי בטחון לקראת הניתוח.

  גם באם אין מנוס מכריתת רחם יש אלטרנטיבות לכריתת רחם בטנית. יש לשקול כריתת רחם לפרוסקופית וזאת ע"י רופא המנוסה בניתוחים אלו.

  את זו שאמורה לעבור את הניתוח ולכן עלייך לקבל את מירב המידע לפני קבלת החלטה.

  המאמר נכתב על ידי :   פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
  מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית.