חיפוש

בדיקת אולטרסאונד ייעודי לאנדומטריוזיס

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. מנהל המרכז 4women.

מעבר לתשאול המטופלת והכרת כלל תלונותיה, יחד עם בדיקה גינקולוגית, יש צורך לעיתים בבדיקת אולטרסאונד ייעודי לאבחון מדויק. תודות לרזולוציה המשופרת במכשירי האולטרסאונד המתקדמים ועם צבירת הניסיון של הבודקים הפכה בדיקה זו  לאמצעי המדויק והזמין ביותר לאבחון מרבית המטופלות. במרכז לטיפול באנדומטריוזיס  המושתת על עבודת צוות, חברו לפרופ׳ סוריאנו מומחים בתחומים שונים לשם מתן מענה מיטבי. דר׳ לבנה שפט צברה ניסיון רב בבדיקות אולטרסאונד ייעודי לאנדומטריוזיס עם ניסיון רב שנים בזיהוי מוקדי אנדומטריוזיס באגן,  במיוחד במקרים של אנדומטריוזיס חודרני עמוק –   DIE.

אנדומטריוזיס מחולק למספר סוגים:

אנדומטריוזיס שחלתי אנדומטריומה – מדובר בציסטה בשחלה המכילה דם ישן ובעלת מראה אופייני באולטרסאונד. יכולת הזיהוי של ציסטה שחלתית מסוג  אנדומטריומה  מגיעה לכדי 99%.

אנדומטריוזיס עמוק –  DIE – מדובר על אזורים  של רקמת אנדומטריוזיס אשר צמודים לדופנות של אברי האגן וחודרים לתוכם. האיברים המעורבים באופן שכיח יותר הם  רצועות הרחם, דופן הנרתיק, דופק המעי ודופן שלפוחית השתן.
ממצאים אלו בדרך כלל אינם מאובחנים באולטרסאונד שגרתי גינקולוגי, מאחר והדגמה שלהם דורשת הדמיה מדוקדקת של אברי האגן, ובדיקה ע״י מומחית שרכשה ניסון, באבחון אנדומטריוזיס מפושט.  הדיוק של במקרים אלו הינו כ- 70-80% . בעזרת בדיקה זו ניתן לזהות האם קיימים מוקדי אנדומטריוזיס המערבים את המעי או שלפוחית השתן, מעורבות חצוצרות ושחלות ודרגת החומרה.

אנדומטריוזיס שטחי – מדובר באזורים קטנים מאוד של תאי אנדומטריוזיס הפזורים באגן. קשה לראותם בסונר. לעיתים אנדומטריוזיס שטחי גורם להידבקויות באגן בין איברים, אותם ניתן לראות באולטרסאונד וגינלי בחלק מהמקרים.

בדיקת אולטראסאונד מכוונת לאנדומטריוזיס הינה זמינה במרפאתנו, אינה מצריכה אלחוש, ומספקת תמונות באיכות גבוהה וברזולוציה מעולה.

 

הבדיקה מבוצעת במטופלות עם כאב אגן כרוני וכן במטופלות עם ממצאים אגניים המעלים חשד לאנדומטריוזיס.

במהלך הבדיקה נסתכל  על הרחם השחלות,  נחפש מוקדים עמוקים של אנדומטריוזיס על אברי האגן השונים – שלפוחית השתן, צינוריות השתן, הנרתיק,  המחיצה הרקטו-וגינלית, חלק מהיי הגס הממוקם נמוך באגן (רקטום)  והרצועות  של הרחם (סקרואוטרינות), בנוסף נחפש הידבקויות אגניות.  

מטרת הבדיקה היא למפות את כל הממצאים באגן, כדי לתת לרופא המטפל כלים להחלטה על הטיפול המתאים.  במקרים בהם יש צורך בניתוח, האולטרסאונד מאפשר תכנון נכון של הניתוח – מעיין מפה של הממצאים באגן וההידבקויות.

בדיקה זו בדרך כלל ממושכת יותר מאולטרסאונד שגרתי ולפעמים מלווה באי נוחות. יש לדעת כי בכל שלב ניתן לבצע הפוגה בבדיקה ואף להפסיקה  על פי צרכיה של המטופלת. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן