חיפוש

בדיקת קצף לבדיקת מעבר בחצוצרות

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פורסם ע"י: פרופ' דוד סוריאנו

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. מנהל המרכז 4women.

במטופלות עם  אי פריון  אחת הסיבות יכולה להיות חסימה של החצוצרות חסימה כזו מונעת מפגש בין הביצית לבין הזרע  ולכן יכולה להפריע לכניסה להריון. . באולטרסאונד וגינלי רגיל קשה לראות היטב את החצוצרות ולא ניתן לקבוע אם הן חסומות או לא . באולטרסאונד רגיל ניתן לראות את החצוצרות רק כאשר הן מלאות בנוזל   – מצב הנראה הידרוסלפינקס .

בבדיקת קצף  מקבלים מידע על חלל הרחם ועל החצוצרות .  היא כוללת שלושה שלבים :

  • בתחילת הבדיקה מסתכלים על חלל הרחם בתלת מימד על מנת לוודא כי אין מומים רחמיים או ממצאים בחלל הרחם כמו פוליפים או שרירנים.
  • אחר כך מחדירים צינורית דקה לחלל הרחם ובאמצעותה מזליפים מעט נוזל סטרילי לחלל הרחם , על מנת לראות יותר טוב פוליפים ברחם או הידבקויות בחלל הרחם .
  • 3 באמצעות אותה צינורית מזליפים קצף – שהוא חומר סטרילי אשר מעורבב עם אויר  ונראה לבן באולטרסאונד. תוך כדי ההזרקה מסתכלים על החצוצרות ואפשר לראות את הקצף עובר דרכן ומתפזר באגן. במידה ואנו רואים מעבר בשתי החצוצרות ופיזור הבדיקה מוגדרת תקינה ואנו יודעים שהחצוצרות אינן חסומות . בחלק מהבדיקות לא נראה מעבר באחת החצוצרות או בשתיהן או שנראה הצטברות של קצף בחצוצרה  ללא פיזור באגן . במקרים כאלו אנחנו חושדים בחסימה של החצוצרה .
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן