חיפוש

גרידה

תוכן עניינים

כיצד מטפלים בהפלה טבעית?

במידה והחל דימום ונפלטה רקמה הריונית ובבדיקת אולטראסאונד ימצא חלל הרחם ריק, כלומר אינו מכיל חומר הריוני, תאובחן "הפלה שלמה" ולא יהיה צורך בגרידה.

לעיתים הרחם עדיין מכיל שיירי חומר הריוני, במקרה זה האבחנה תהיה  "הפלה בלתי שלמה." במקרה זה, כמו גם אם שק ההריון נותר בשלמותו, קיימות מספר אפשרויות טיפוליות בהתאם לגודל ההריון.
אם מדובר בהריון צעיר, כלומר בעובר שגודלו קטן מ- 9-10 שבועות הריון (ללא קשר לגיל ההריון),. ניתן לעיתים לזרז את התרוקנות הרחם על ידי מתן תרופות שגורמות לכיווץ הרחם. טיפול זה מוביל להתרוקנות מלאה של הרחם ב- 70-80% מהנשים תוך ימים ספורים אך דורש מעקב לעיתים מתן טיפול חוזר ועלול להיות כרוך גם בדימום מוגבר. אפשרות שניה, היא לסיים את ההריון ע״י "גרידה", כלומר ריקון ניתוחי של הרחם. פעולה זו מבוצעת בהרדמה כללית.

כיצד מבוצעת גרידה?

הטיפול בהפלה טבעית בד״כ דורשה ביצוע גרידה בעיקר במקרים של דימום מוגבר, או כאשר יש צורך בשיחת חומר הריוני לבדיקה גנטית כמו במקרים של הפלות חוזרות, לאחר הרכבת עירוי מבוצעת ההרדמה הכללית ע"י החדרת תרופות לווריד. בשלב ראשון, מרחיבים את צוואר הרחם בעזרת מוטות בעלות קוטר עולה. בשלב שני, מחדירים בעד הצוואר צנתר דרכו שואבים את רקמת ההריון וכך מרוקנים את חלל הרחם.
נהוג אצל אישה שלא ילדה בעבר, להחדיר מספר שעות לפני הפעולה הניתוחית מקלון, העשוי מאצה הקרויה למינריה, לתעלת צוואר הרחם. המקלון מתרחב בהדרגה במשך מספר שעות וכך אמור למנוע נזק לטווח ארוך לצוואר הרחם. נזק שעלול להתבטא בהריונות בעתיד בלידות מוקדמות עקב אי ספיקה של צוואר הרחם. ניתן לבצע הכנה של צוואר הרחם לפני גרידה גם תרופתית עי מתן טבליות המוכנסות לנרתיק מסר שעות לפני הגרידה.

להשארת הודעה  לפרופ' דוד סוריאנו לחצי כאן

האם החומר ההריוני נשלח לבדיקה?

החומר ההריוני שהוצא במהלך גרידה, נשלח לבדיקה פתולוגית אשר מאשרת כי מדובר ברקמה הריונית. בעת הפלות חוזרות ניתן לשלוח את החומר ההריוני שמתקבל בעת הגרידה לבדיקה גנטית, דבר שיסייע באבחון הגורם להפלה.

עד איזה שבוע מבוצעת גרידה לריקון הרחם?

ביצוע הרחבה של צוואר הרחם וריקון ניתוחי של הרחם ניתן לביצוע עד שבוע 22, פעולה זו מחייבת מיומנות רבה מצד הרופא המבצע ומבוצעת תחת הנחיית אולטראסונד. ישנם מרכזים רפואיים המאשרים פעולה זו עד שבוע 16-18. לעיתים ההחלטה לסיים את ההריון עי הזרקת חומר מכווץ למי השפיר או להחדיר טבליות לנרתיק הגורמות לכווץ הרחם ולפתיחת הצוואר, כך שהרחם יתרוקן מעצמו בהליך שדומה להשראת לידה מוקדמת.

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

גורמים להפלות

מה הם הגורמים להפלה? מה יש לברר לפני ניסיון להרות שוב?
מה ניתן לעשות על מנת למנוע הפלה נוספת? מתי יש לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית?
האם מחיצה גורמת להפלות?

קרא עוד »

הפלה פרטית

מהי הפסקת הריון פרטית?
הפלה פרטית מבוצעת לאחר בחירת הרופא ופנייה למרפאתו. לאחר הערכה ובדיקת אולטראסאונד ולאחר השלמת בדיקות דם מתקיים תהליך קבלת אישור הועדה. הפלה פרטית נעשית אך ורק בבתי חולים שקיבלו אישור על כך ממשרד הבריאות וכוללים את כל הציוד הנדרש לביצוע ההפלה הפרטית כולל כמובן ביצוע בדיקת אולטראסאטנד בתום הפעולה והשגחה לאחריה.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן