03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • אנדומטריוזיס

  אנדומטריוזיס

  אנדומטריוזיס הינה מחלה נפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות הסובלות מכאבים במהלך הווסת, כאבים במהלך קיום יחסים, דימום מוגבר ובעיות פוריות. חלקן מפתחות אנדומטריומה - ציסטה שחלתית.  לצורך טיפול מיטבי באנדומטריוזיס יש לפנות למומחה לאנדומטריוזיס על מנת לעבור בדיקה מקיפה והערכה.


  מה זה אנדומטריוזיס?

  הרקמה התקינה בתוך הרחם נקראת רירית רחם או אנדומטריום. כאשר רקמה הדומה לרירית הרחם גדלה מחוץ לרחם המצב נקרא אנדומטריוזיס. האזורים הנפוצים ביותר לגדילה של רקמת אנדומטריום מחוץ לרחם הם איברי הרבייה: שחלות, חצוצרות, וסביב הרחם בעיקר ברצועות התומכות ברחם. אחד המקומות הנפוצים ביותר הינן השחלות בהן מופיעה ציסטה שחלתית אנדומטריומה, רקמת אנדומטריום יכולה להופיע גם באיברים נוספים שנמצאים בקרבה אנטומית לאברי הרבייה כגון: שלפוחית השתן, המעי הגס והרקטום. לעיתים נדירות ניתן למצוא רקמת רירית אקטופית אפילו במקומות מרוחקים כגון ריאות ומח. ניתן לחשוד במיקום הנגעים על פי התלונות, על פי הממצאים בבדיקת גינקולוגית ועל פי בדיקות ההדמייה כגון אולטראסאונד ובדיקת MRI.

  רקמת רירית הרחם מגיבה לשינויים הורמונליים שמופיעים במהלך המחזור החודשי. גם רקמת רירית הרחם שנמצאת מחוץ לרחם מגיבה לשינויים הורמונליים אלו.  כאשר רקמה זו תדמם באיזור בו היא ממוקמת היא יכולה לגרום להיווצרות הידבקויות לאיברים סמוכים,  לפגוע באברי הרבייה, לגרום ליצירת ציסטות (חללים מלאים בנוזל חום שוקולדי ) הנקראת אנדומטריומה ורקמת צלקת מסביב למוקדים. למערכת החיסונית תפקיד חשוב בשגשוג המחלה.

   

  כיצד מתפתח אנדומטריוזיס?

  לא ידועה הסיבה מדוע נשים מסוימות מפתחות אנדומטריוזיס ונשים אחרות לא, וקיימות תיאוריות רבות בנוגע למנגנון יצירת רקמות חוץ רחמיות אלו ראה מנגנוני יצירת המחלה. ברור היום כי מדובר בנטייה גנטית (אפיגנטית) מולדת, ולכן רואים שכיחות רבה בקרב אחיות, בת ואם. שיעור גבוה בקרב הנשים תסבולנה מכאבים כבר בגיל ההתבגרות, ראי אנדומטריוזיס במתבגרות. קיימות צורות שונות שחלקן ללא ספק מולדות וטיפול ניתוחי מוקדם יכול להביא להבראה.  יחד עם זאת ברור כי ישנן שלוש וריאציות של מחלה זו לפחות: המחלה השחלתית המאופיינת בהופעת ציסטה שחלתית אנדומטריומה, מחלה מוקדית לדוגמא מוקד רקטווגינלי או מוקד הבולט לשלפוחית השתן  והשלישית המחלה פריטונאלית: מוקדים שטחיים יחסית המכסים את קרום הצפק. כמובן שניתן לראות שילובים של שנים או כל ההופעות השונות. לכן המחלה יכולה להופיע בצורות שונות, עם תסמינים שונים ודרגות פגיעה באיכות חיים ובפוריות בדרגה שונה.

  להשארת הודעה לטיפול באנדומטריוזיס, לחצי כאןפרופ' דוד סוריאנו מומחה לאנדומטריוזיס

  מה הם התסמינים של אנדומטריוזיס?


  התלונה השכיחה ביותר באנדומטריוזיס  הינה ״כאבי מחזור״, או בשמם הנכון כאבים במהלך הווסת אשר גורמים לפגיעה באיכות החיים, משתקים ודורשים שימוש במשככי כאבים. לחעיצתים קרובות מתלווה לכאבים אלו חולשה, בחילות והקאות, בהמשך כאבים במהלך כל החודש או מתווספים כאבים בעת קיום יחסים. ישנן נשים אשר ניתן למצוא מוקדי אנדומטריוזיס או ציסטה שחלתית אנדומטריומה ואינן סובלות מסימפטומים.משמעותיים אך מרבית הנשים תחוונה מידה מסויימת של סבל וכאבים. לעיתים קרובות האבחנה נעשית עקב הימצאות ציסטה שחלתית, עכורה, אנדומטריומה בבדיקה שיגרתית או תוך כדי פנייה למיון או לעיתים קרובות תוך כדי טיפולי פוריות, אין קשר ישיר בין חומרת המחלה ופיזור המוקדים לבין מידת הסבל והכאבים אך נמצא קשר בין משך האיחור באבחנה למידת הפגיעה באיכות החיים ולפגיעה בפוריות.  
  בין הסימפטומים השכיחים:

  1. כאבי אגן כרוניים

  2. כאבי גב קשים לפני ובמהלך המחזור החודשי.

  3. התכווציות בטניות חזקות מאוד בזמן הדימום.

  4. כאבים בזמן יחסי מין.

  5. הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, כאבים בזמן יציאה, שלשולים המופיעים בעיקר בזמן המחזור החודשי. לעיתים אך דימום רקטלי בזמן הווסת.

  6. כאבים במתן שתן, או דחיפות במתן שתן בעיקר בזמן המחזור החודשי.

  7. אי פוריות.

    

  אבחנה של אנדומטריוזיס


  ניתן לחשוד בתופעת אנדומטריוזיס כאשר מופיעים הסימפטומים שתוארו לעיל. סיפור משפחתי אצל האם או אחות עשויים לסייע. בבדיקה גינקולוגית ומישוש אברי האגן ניתן לזהות רגישות ניכרת, ציסטה שחלתית- אנדומטריומה או מוקדים עמוקים. העדר ממצאים בבדיקה גינקולוגית או בדיקת אולטראסאונד אינם שוללים אנדומטריוזיס. יש צורך בניסיון ומיומנות על מנת למשש מוקדים עמוקים, ולכן ישנה חשיבות רבה לבדיקת מומחה לאנדומטריוזיס. בדיקת אולטראסאונד הנעשית עי מומחה בתחום עשוייה לסייע במיקום מוקדים עמוקים ומעורבות איברים נוספים. על סמך הכרת כלל התלונות וממצאי הבדיקה ניתן לקבל מושג על מידת המעורבות והחומרה אך על מנת להגיע לאבחנה מלאה יש לבצע ניתוח הקרוי לפרוסקופיה (החדרת סיב אופטי דרך חתך זעיר בבטן לבדיקת אברי הבטן והאגן). בגישה זו ניתן לראות את המיקום, הגודל, ואת מספר המוקדים הקיימים ניתן לקחת ביופסיה על מנת לאשר את האבחנה.
  מומלץ כי פעולה זו תבוצע עי מומחה לאנדומטריוזיס בעל ניסיון. 

  הטיפול באנדומטריוזיס


  הטיפול באנדומטריוזיס תלוי בגורמים רבים והוא מכוון להעלמת התסמינים, שיפור איכות חיים, פתרון בעיית אי הפוריות ובעיקר שמירת בריאותה הכללית של המטופלת.  קיימים היום טיפולים  תרופתיים בעיקר הורמונליים שמקלים על הסימפטומים ע״י מניעת ביוץ או מניעת ווסת, אך הטיפול המיטבי נשאר עדיין ביצוע לפרוסקופיה לטיפול באנדומטריוזיס ע"י מומחה לאנדומטריוזיס .
  הגורמים שמשפיעים על בחירת הטיפול כוללים: גיל האישה, חומרת התסמינים, מעורבות איברים סמוכים, פגיעה ביכולת תפקוד בעיות פוריות ניתוחים קודמים, נוכחות ציסטה שחלתית אנדומטריומה, וכמובן העדפת האישה.

  הטיפול מתחיל במתן סיוע והסבר על אנדומטריוזיס  ועל תסמיניה, על הממצאים בבדיקה, כולל עידוד ותמיכה, מתן משככי כאבים, בירור והערכה מקיפה, מתן טיפול הורמונלי או ביצוע לפרוסקופיה ניתוחית. ישנה חשיבות רבה בהמשך מעקב וטיפול באנדומטריוזיס על מנת להגיע לתוצאות מיטביות.
  הטיפול ההורמונלי כולל גלולות למניעת הריון (משולבות אסטרוגן ופרוגסטרון), גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד, או שימוש בהתקן תוך רחמי, גלולות אלו מדכאות את הגירוי ההורמונלי לרקמה ומקטינות את הדימום מהרחם ומהרקמה החוץ רחמית במהלך המחזור החודשי. טיפול זה עשוי לשפר כאבים בעיקר במהלך הווסת ו/או הביוץ. טיפול זה לעיתים מלווב בתופעןות לוואי. טיפול בגלולות אינו יעיל כאשור מדובר על ממצאים ציסטיים גדולים בשחלות אנדומטריומה, ורק ניתוח לטיפול באנדומטריוזיס יביא להסרתן. לעיתים יש צורך במתן זריקות הגורמות להפחתה משמעותית בהפרשת הורמוני המין וגורמים זמנית לדיכוי המוקדים הקלה משמעותית בתסמינים יחד עם תופעות לוואי הדומות לאלו המופיעות בגיל המעבר, ניתן לטפל בתופעות לוואי אלו ע״י מתן אסטרוגן במינון נמוך.

  ביצוע לפרוסקופיה עי מומחה בתחום, נחשבת לטיפול העיקרי באנדומטריוזיס  ובעל התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן.

  מהו משך ההשפעה של טיפולים אלו?

  הטיפול בתסמינים עי משככי כאבים או גלולות מציעים הקלה זמנית של הסימפטומים ואינם מביאים לריפוי. התסמינים בד״כ שבים ומופיעים זמן קצר לאחר הפסקת הטיפול ההורמונלי. כיום ההמלצה לטיפול בקרב נשים הסובלות מתסמינים קשים ואו ממצאים משמעותיים לעבור ניתוח ובהקדם לפני החמרה ומעורבות איברים נוספים. גם לטיפול הניתוחי קיימות מגבלות ולא תמיד ניתן להסיר ניתן לרפא לחלוטין נשים הסובלות מאנדומטריוזיס ללא ניתוח מקיף. הניתוח לכריתת ציסטה מסוג אנדומטריומה דורש ניסיון רב ומיומנות על מנת לא לפגוע ברזרבה השחלתית. ידוע שטיפול עי גלולות מסוג זה או אחר עשויים להקל אך לא יגרמו לממצא ציסטי גדול אנדומטריומה להעלם.

  במהלך הניתוח לטיפול באנדומטריוזיס יש הכרח להסיר את כלל הממצאים ולא רק לטפל באופן חלקי. ולכן ישנה חשיבות רבה בבחירת המנתח, 

  הטיפול המיטבי מתחיל בהכרת תלונות המטופלת, הערכה מקיפה, ובחירת הטיפול המתאים, במקרים רבים נעדיף ניתוח במיוחד לאלו הסובלות מפגיעה באיכות החיים לפני החמרת מצבן.  לשם השגת תוצאות מיטביות יש לבצען עי צוות רב תחומי המעניק תמיכה וסיוע. 

  אני מאמין בגישה רב תחומית אשר הכל נעשה במקום אחד: הערכה מיטבית, בדיקת אולטראסאונד מקיפה, ייעוץ פוריות, ביצוע ניתוח. מעקב ובמידת הצורך טיפולי פוריות מתקדמים ומעקב הריון עד ללידה המוצלחת. 

  המאמר נכתב על ידי:


  פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
  מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית.