03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • אנדומטריוזיס

  אנדומטריוזיס

  אנדומטריוזיס הינה מחלה נפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות הסובלות מכאבים במהלך הווסת, כאבים במהלך קיום יחסים, דימום מוגבר ובעיות פוריות. חלקן מפתחות אנדומטריומה - ציסטה שחלתית.  לצורך טיפול מיטבי באנדומטריוזיס יש לפנות למומחה לאנדומטריוזיס על מנת לעבור בדיקה מקיפה והערכה.

  הרירית שמרפדת את חלל הרחם נקראת אנדומטריום. כאשר רקמת הדומה לרירית הרחם גדלה מחוץ לחלל הרחם המצב נקרא אנדומטריוזיס.

  האזורים הנפוצים ביותר לגדילה של רקמת אנדומטריום מחוץ לרחם הם איברי הרבייה, קרי בשחלות, ובאגן על פני קרום הצפק סביב לחצוצרות והרחם.
   
  נגעים של רקמת אנדומטריום גדלה לעתים על פני איברים נוספים, שנמצאים בקרבה אנטומית לאברי הרבייה כגון: שלפוחית השתן, המעי הגס והרקטום. לעיתים נדירות, ניתן למצוא רקמה מרירית הרחם אפילו במקומות מרוחקים מהאגן, כגון הריאות או המוח.
   
  רקמת רירית הרחם או האנדומטריום מגיבה לשינויים ההורמונאליים, שמתרחשים במהלך המחזור החודשי. גם רקמת האנדומטריום, שנמצאת מחוץ לרחם מגיבה לשינויים ההורמונאליים הללו. כאשר הרירית אינה מצויה בחלל הרחם, הרי שהדימום שמתרחש עם הנפילה ברמות ההורמונים במועד הוסת, אינו יכול להתנקז מהגוף. במקרה זה כאשר הרקמה שמצויה מחוץ לחלל הרחם תדמם בעקבות השינויים ההורמונאליים במחזור, עלולה להיגרם דלקת מקומית, שתגרום לכאב ותוביל לעתים להיווצרות רקמה צלקתית, או הידבקויות מסביב לנגעי האנדומטריוזיס ובין אברים סמוכים, והתפתחות ציסטות בשחלות (שלפוחיות מלאות בנוזל חום דמוי שוקולד שמקורו בדם שהתפרק).
  אבחון אנדומטריוזיס

  כיצד מתפתח אנדומטריוזיס?

  לא ידועה הסיבה מדוע נשים מסוימות מפתחות אנדומטריוזיס ונשים אחרות לא, וקיימות תיאוריות רבות בנוגע למנגנון יצירת רקמות חוץ רחמיות אלו ראה מנגנוני יצירת המחלה. ברור היום כי מדובר בנטייה גנטית (אפיגנטית) מולדת, ולכן רואים שכיחות רבה בקרב אחיות, בת ואם. שיעור גבוה בקרב הנשים תסבולנה מכאבים כבר בגיל ההתבגרות, ראי אנדומטריוזיס במתבגרות. קיימות צורות שונות שחלקן ללא ספק מולדות וטיפול ניתוחי מוקדם יכול להביא להבראה.  יחד עם זאת ברור כי ישנן שלוש וריאציות של מחלה זו לפחות: המחלה השחלתית המאופיינת בהופעת ציסטה שחלתית אנדומטריומה, מחלה מוקדית לדוגמא מוקד רקטווגינלי או מוקד הבולט לשלפוחית השתן  והשלישית המחלה פריטונאלית: מוקדים שטחיים יחסית המכסים את קרום הצפק. כמובן שניתן לראות שילובים של שנים או כל ההופעות השונות. לכן המחלה יכולה להופיע בצורות שונות, עם תסמינים שונים ודרגות פגיעה באיכות חיים ובפוריות בדרגה שונה.

  להשארת הודעה לטיפול באנדומטריוזיס, לחצי כאןפרופ' דוד סוריאנו מומחה לאנדומטריוזיס

  מה הם התסמינים של אנדומטריוזיס?


  התלונה השכיחה ביותר באנדומטריוזיס  הינה ״כאבי מחזור״, או בשמם הנכון כאבים במהלך הווסת אשר גורמים לפגיעה באיכות החיים, משתקים ודורשים שימוש במשככי כאבים. לחעיצתים קרובות מתלווה לכאבים אלו חולשה, בחילות והקאות, בהמשך כאבים במהלך כל החודש או מתווספים כאבים בעת קיום יחסים. ישנן נשים אשר ניתן למצוא מוקדי אנדומטריוזיס או ציסטה שחלתית אנדומטריומה ואינן סובלות מסימפטומים.משמעותיים אך מרבית הנשים תחוונה מידה מסויימת של סבל וכאבים. לעיתים קרובות האבחנה נעשית עקב הימצאות ציסטה שחלתית, עכורה, אנדומטריומה בבדיקה שיגרתית או תוך כדי פנייה למיון או לעיתים קרובות תוך כדי טיפולי פוריות, אין קשר ישיר בין חומרת המחלה ופיזור המוקדים לבין מידת הסבל והכאבים אך נמצא קשר בין משך האיחור באבחנה למידת הפגיעה באיכות החיים ולפגיעה בפוריות.  
  בין הסימפטומים השכיחים:

  כאבי אגן כרוניים

  כאבי גב קשים לפני ובמהלך המחזור החודשי.

  התכווציות בטניות חזקות מאוד בזמן הדימום.

  כאבים בזמן יחסי מין.

  הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, כאבים בזמן יציאה, שלשולים המופיעים בעיקר בזמן המחזור החודשי. לעיתים אך דימום רקטלי בזמן הווסת.

  כאבים במתן שתן, או דחיפות במתן שתן בעיקר בזמן המחזור החודשי.

  אי פוריות.

  כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

   החשד כי ייתכן שאישה סובלת מאנדומטריוזיס מתבסס, בד"כ, על אחד או יותר מהתסמינים האופייניים שתוארו למעלה. במרבית המקרים, האבחון יתבצע ע"י  בסדר הבא :

   בשלב ראשוןרופא נשים יבסס את החשד כי האישה אכן סובלת מאנדומטריוזיס על מציאת כאב או רגישות באזורים אופייניים בעת הבדיקה הגינקולוגית של האגן.   שלב זה הינו שלב חשוב באבחנת אנומטריוזיס נשים רבות מתלוננות על תסמינים אופיינים ולמרות זאת ידוע על איחור רב באבחנה בארץ ובעולם. .

   
   בשלב שני: הרופא יבצע בדיקת אולטראסאונד ולעתים יזהה ציסטות בעלות מראה אופייני ("עכור") בשחלות. בשלב האחרון, ביצוע לפרוסקופיה אשר במהלכה ניתן להגיע לאבחנה ודאית של המחלה ע"י דגימה ישירה של הנגעים שחשודים כאנדומטריוזיס ושליחתם למעבדה לבדיקה פתולוגית.
   
  הדרך המעשית היחידה לבצע דגימה זו היא, על ידי בדיקה ישירה של החלל הפנימי של הבטן בעזרת ניתוח הקרוי לפרוסקופיה (החדרת סיב אופטי דרך חתך זעיר בטבור לצפייה ישירה באברי הבטן והאגן). לפרוסקופיה הינה פעולה ניתוחית חודרנית שנערכת תחת הרדמה כללית מלאה, ועל כן מבצעים אותה בעיקר במקרים שהאישה סובלת מתסמינים קשים, שפוגעים משמעותית באיכות חייה.
   
  לעתים האבחון של אנדומטריוזיס נעשה באופן מקרי בעת לפרוסקופיה שמבוצעת למטרה אחרת, למשל כריתת ציסטה מהשחלה או בדיקת מצב החצוצרות באישה עם אי פריון. היתרון בלפרוסקופיה, למרות היותה פעילות חודרנית, היא שבנוסף לנטילת דגימה (ביופסיה) לשם אבחנה ודאית של אנדומטריוזיס, הפעולה מאפשרת גם להעריך את חומרת המחלה, כלומר לקבוע את המיקום, הגודל ומספר הנגעים באגן. יש לזכור שברפואה המודרנית אין יותר הצדקה לביצוע לפרוסקופיה לשם "אבחנה" בלבד, וחשוב לוודא, שבמידה וימצאו נגעי אנדומטריוזיס, שהרופא מנוסה ומיומן בטיפול ניתוחי להסרתם בגישה לפרוסקופית.
   
  זמן הממוצע החולף בין הופעת התסמינים לבין האבחנה והטיפול ארוך ולעיתים חולפות שנים של סבל וכאבים עד להתחלת טיפול. הסיבות קשורות בעיקר לחוסר מודעות או חוסר ידע המונעים מנשים רבות לפנות לעזרה ומקבלות את כאבי האגן הכרוניים וכאבי המחזור כצרה שיש לחיות עימה ואין לה מרפא.

   
  הטיפול באנדומטריוזיס

  הטיפול באנדומטריוזיס תלוי בגורמים רבים והוא מכוון להעלמת התסמינים, שיפור איכות חיים, פתרון בעיית אי הפוריות ובעיקר שמירת בריאותה הכללית של המטופלת.  קיימים היום טיפולים  תרופתיים בעיקר הורמונליים שמקלים על הסימפטומים ע״י מניעת ביוץ או מניעת ווסת, אך הטיפול המיטבי נשאר עדיין ביצוע לפרוסקופיה לטיפול באנדומטריוזיס ע"י מומחה לאנדומטריוזיס .
  הגורמים שמשפיעים על בחירת הטיפול כוללים: גיל האישה, חומרת התסמינים, מעורבות איברים סמוכים, פגיעה ביכולת תפקוד בעיות פוריות ניתוחים קודמים, נוכחות ציסטה שחלתית אנדומטריומה, וכמובן העדפת האישה.

  הטיפול מתחיל במתן סיוע והסבר על אנדומטריוזיס  ועל תסמיניה, על הממצאים בבדיקה, כולל עידוד ותמיכה, מתן משככי כאבים, בירור והערכה מקיפה, מתן טיפול הורמונלי או ביצוע לפרוסקופיה ניתוחית. ישנה חשיבות רבה בהמשך מעקב וטיפול באנדומטריוזיס על מנת להגיע לתוצאות מיטביות.
  הטיפול ההורמונלי כולל גלולות למניעת הריון (משולבות אסטרוגן ופרוגסטרון), גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד, או שימוש בהתקן תוך רחמי, גלולות אלו מדכאות את הגירוי ההורמונלי לרקמה ומקטינות את הדימום מהרחם ומהרקמה החוץ רחמית במהלך המחזור החודשי. טיפול זה עשוי לשפר כאבים בעיקר במהלך הווסת ו/או הביוץ. טיפול זה לעיתים מלווב בתופעןות לוואי. טיפול בגלולות אינו יעיל כאשור מדובר על ממצאים ציסטיים גדולים בשחלות אנדומטריומה, ורק ניתוח לטיפול באנדומטריוזיס יביא להסרתן. לעיתים יש צורך במתן זריקות הגורמות להפחתה משמעותית בהפרשת הורמוני המין וגורמים זמנית לדיכוי המוקדים הקלה משמעותית בתסמינים יחד עם תופעות לוואי הדומות לאלו המופיעות בגיל המעבר, ניתן לטפל בתופעות לוואי אלו ע״י מתן אסטרוגן במינון נמוך.

  ביצוע לפרוסקופיה עי מומחה בתחום, נחשבת לטיפול העיקרי באנדומטריוזיס  ובעל התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן.

  מהו משך ההשפעה של טיפולים תרופתיים 

  הטיפול בתסמינים עי משככי כאבים או גלולות מציעים הקלה זמנית של הסימפטומים ואינם מביאים לריפוי. התסמינים בד״כ שבים ומופיעים זמן קצר לאחר הפסקת הטיפול ההורמונלי. כיום ההמלצה לטיפול בקרב נשים הסובלות מתסמינים קשים ואו ממצאים משמעותיים לעבור ניתוח ובהקדם לפני החמרה ומעורבות איברים נוספים. גם לטיפול הניתוחי קיימות מגבלות ולא תמיד ניתן להסיר ניתן לרפא לחלוטין נשים הסובלות מאנדומטריוזיס ללא ניתוח מקיף. הניתוח לכריתת ציסטה מסוג אנדומטריומה דורש ניסיון רב ומיומנות על מנת לא לפגוע ברזרבה השחלתית. ידוע שטיפול עי גלולות מסוג זה או אחר עשויים להקל אך לא יגרמו לממצא ציסטי גדול אנדומטריומה להעלם.

  הטיפול הניתוחי באנדומטריוזיס

  במקרים שהתסמינים קשים יותר, הסרת נגעי האנדומטריוזיס בניתוח לפרוסקופי תציע במקרים רבים הקלה טובה וממושכת. נראה שבמיוחד עבור נשים המעוניינות לשפר את יכולתן להרות, הטיפול הניתוחי עדיף על הטיפול התרופתי, שכמעט תמיד פועל דווקא למנוע את הביוץ ואת הסיכוי להרות.
  כפי שצוין לעיל, כל הטיפולים הקיימים מציעים הקלה של התסמינים במקרים רבים רק באופן זמני, ואינם נותנים ריפוי מלא של הבעיה. אנדומטריוזיס נוטה לחזור ולהופיע בשנית אחרי כל אחד מהטיפולים שתוארו לעיל. במקרים קיצוניים במיוחד ניתן לבצע, בנשים שסיימו את תוכנית הפריון שלהן, ניתוח להסרה ניתוחית של האיברים שמעורבים בנגעי אנדומטריוזיס, בעיקר כאשר הרקמה נמצאת באברי הרבייה (רחם, חצוצרות או שחלות).

   

  לפרוטומיה בטיפול באנדומטריוזיס

  -  סקירה אגן ובטן עליונה בצורה אופטימלית, אפשרות לאבחון וטיפול באותו ניתוח
  -  הסרת ציסטה שחלתית ושליחתה לבדיקה, ביצוע ניתוח רחב היקף ללא פתיחת בטן
  -  שיפור בתסמינים כגון כאב אגן כרוני, כאב בעת קיום יחסים, שיפור יכולת הפריון
  -  שיעור הידבקויות אגניות וזיהום שלאחר ניתוח קטן לעומת ניתוחי פתיחת בטן
   - משך אשפוז קצר, החלמה מהירה יותר
  למידע אודות הניתוח לפרוטומיה לחצי כאן

  ביצוע לפרוסקופיה עי מומחה בתחום, נחשבת לטיפול העיקרי באנדומטריוזיס  ובעל התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן.

  יש הכרח להסיר את כלל הממצאים ולא רק לטפל באופן חלקי. ולכן ישנה חשיבות רבה בבחירת המנתח, 

  הטיפול המיטבי מתחיל בהכרת תלונות המטופלת, הערכה מקיפה, ובחירת הטיפול המתאים, במקרים רבים נעדיף ניתוח במיוחד לאלו הסובלות מפגיעה באיכות החיים לפני החמרת מצבן.  לשם השגת תוצאות מיטביות יש לבצען עי צוות רב תחומי המעניק תמיכה וסיוע. 

  אני מאמין בגישה רב תחומית אשר הכל נעשה במקום אחד: הערכה מיטבית, בדיקת אולטראסאונד מקיפה, ייעוץ פוריות, ביצוע ניתוח. מעקב ובמידת הצורך טיפולי פוריות מתקדמים ומעקב הריון עד ללידה המוצלחת. 

  המאמר נכתב על ידי:


  פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
  מנהל את מרכז המומחים לרפואת נשים ברמת החייל, מנתח בכיר באסותא וב-HMC  ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית.