חיפוש

מומי רחם – שאלות נפוצות

האבחנה של מחיצה ברחם, או של רחם דו קרני נעשית במהלך ברור רפואי בשל אי פריון, הפלות חוזרות או לידה מוקדמת. לעתים מאובחן המום הרחמי באופן מקרי במהלך בדיקה שיגרתית או בעת ניתוח קיסרי. האבחנה נעשית על ידי הערכת מבנה חלל הרחם נעשית עי מומחה ע"י היסטרוסקופיה אבחנתית. בעזרת בדיקת על-שמע (אולטראסאונד) תלת מימד, וצילום רחם. הבדיקה המיטבית הינה היסטרוסקופיה אבחנתית.

תוכן עניינים

שאלה: אני סובלת מהפלות חוזרות כיצד אדע אם יש לי מום רחמי?

תשובה: מום רחמי הינו מצב מולד אשר בדרך כלל נעדר תסמינים. על כן מרבית הנשים אינן מודעות כלל לפגם ברחמן. האבחנה של המום ברחם נעשית במהלך ברור רפואי בשל אי פריון, הפלות חוזרות או לידה מוקדמת. לעתים מאובחן המום הרחמי באופן מקרי במהלך בדיקה שיגרתית או בעת ניתוח קיסרי. האבחנה נעשית על ידי הערכת מבנה חלל הרחם בעזרת בדיקת על-שמע (אולטראסאונד), צילום רחם כאשר הבדיקה המיטבית הינה  היסטרוסקופיה אבחנתית.

שאלה: מה שכיחות המומים הרחמיים באוכלוסייה ומה המום הנפוץ ביותר?

תשובה: מכלל המומים הרחמיים, הימצאות מחיצה בחלל הרחם הינה המום השכיח ביותר, ושכיחותו מוערכת בכ- 2% מכלל הנשים. הקשר בין הימצאות מחיצה ברחם לאי פריון אינו ברור. אך ללא ספק שכיחות ההפלות בשליש הראשון להריון גבוהה יותר בנוכחות מחיצה בחלל הרחם. ברחם כפול או דו-קרני יש חלל רחם המוגבל בגודלו, ועל כן קשור לסיכון מוגבר לשורה ארוכה של סיבוכי הריון, כגון הפלות מאוחרות, לידות מוקדמות ומצגים לא תקינים של העובר, המעלים את שכיחות הלידות בניתוח קיסרי.

שאלה: מהי הבדיקה האופטימלית להערכת חלל הרחם?

תשובה: ההערכה המדויקת ביותר של מבנה חלל הרחם מושגת בעזרת היסטרוסקופיה. בבדיקה אבחנתית זו מוחדר סיב אופטי דקיק לחלל הרחם בעד צוואר הרחם. בזכות המכשור האופטי החדיש, שקוטרו אינו עולה על מספר מילימטרים, הפעולה כרוכה כיום רק במעט אי נוחות ואינה מחייבת הרדמה.

שאלה: מה הטיפול ברחם מחיצתי?

תשובה: כאשר נקבע כי המחיצה הינה עמוקה, ולאישה עבר של סיבוכים במהלך ההריון, כמו הפלות חוזרות או לידה מוקדמת, מקובל להמליץ על הסרת בניתוח של המחיצה הרחמית. פעולה זו נעשית בהיסטרוסקופיה ניתוחית, שמבוצעת במסגרת אשפוז יום ודורשת הרדמה כללית. אין כיום טיפול יעיל ובטוח לתיקון מומים נרחבים יותר, כמו רחם דו-קרני, רחם חד-קרני ורחם כפול. במקרים אלה מציעים לאם לעבור מעקב הריון קפדני ביותר, ולעתים ממליצים על ביצוע קשירה של צוואר הרחם.

האם רחם מחיצתי קשור גם לאי פריון?

תשובה: ישנה מחלוקת בנושא זה והקשר בין נוכחות מחיצה ואי פריון לא הוכח. ידוע כי שיעור הנשים שסבלו מאי פריון והרו לאחר הסרת מחיצה הינו כ- 35-60% בעבודות שונות. עובדה זו אינה מוכיחה כי נוכחות המחיצה אחראית על אי הפריון. קיימות גישות שונות לגבי הטיפול המומלץ העת אבחנה של מחיצה תוך רחמית אם כי קיימת הסכמה כי בעת נוכחות מחיצה והפלה בטרימסטר ראשון יש לשקול הסרת מחיצה

האם הסרת מחיצה בהיסטרוסקופיה מחייבת לאחר מכן סיום הריון בניתוח קיסרי?

תשובה: לא, אין המלצה לסיים את ההריון בניתוח קיסרי ואין מניעה ללידה רגילה. אין הגבל הכלשהיא על מספר ההריונות או הלידות. באם הניתוח צלח ללא קשיים מיוחדים גם מעקב ההריון עצמו אינו שונה מהריונות רגילים.היכן מבצע דר׳ סוריאנו היסטרוסקופיה אבחנתית?
דר סוריאנו מבצע היסטרוסקופיה אבחנתית במרפאתו ללא צורך בהרדמה. ניתוח היסטרוסקופי לפתיחת מחיצה מבוצעת  באסותא רמת החיל ובHMC בהרצליה 

האם קיימים הסדרי תשלום? 
קיימים הסדרי תשלום עם מכבי (זהב, שלי) מאוחדת ולאומית (עם השתתפות עצמית בלבד). קיימים הסדר או החזר עם כלל חברות הביטוח וקיים הסדר ייעוץ בלבד לחברות ה״כללית מושלם״

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

מחיצה ברחם

מחיצה ברחם

מחיצה ברחם נחשבת לאחד ממומי הרחם הנפוצים ביותר. לא ברור האם ובאיזו מידה נוכחות מחיצה תוך רחמית גורמת לאי פריון אך ללא ספק גורמת אחראית להפלות חוזרות, לידות מוקדמות ושיעור ניתוחים קיסרים גבוה יותר עקב מצגים פתולוגיים.

האבחנה המדויקת להימצאות מחיצה ברחם נעשית בשילוב של אולטראסאונד תלת מימד והיסטרוסקופיה אבחנתית המבוצעת במרפאתי ללא צורך בהרדמה.

קרא עוד »

מומי רחם – סקירה

אחת הסיבות המובילות לבעיות פוריות כולל הפלות חוזרות ואף להתפתחות אנדומטריוזיס קשורה למומים רחמיים, הפרעה במבנה הרחם על רקע מום מלידה כגון מחיצה ברחם, רחם דו קרני, רחם דידלפי, רחם חד קרני עלולים להוביל לקושי להרות, להפלות חוזרות ולסיבוכי הריון, כמו אי ספיקה של צוואר הרחם, לידה מוקדמת, מצגים לא תקינים של העובר בלידה ושיעור גבוה של ניתוחים קיסריים.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן