חיפוש

מה את צריכה לדעת על כריתת רחם

את עשוייה להיות מופתעת לדעת כי ניתוח לכריתת רחם, הינו הניתוח הגינקולוגי השכיח ביותר שני רק לניתוח קיסרי. בארה״ב מבוצעים כ 600,000 ניתוחים מדי שנה, וכי עד גיל 85 ,% 43 מהנשים תעבורה ניתוח זה. מה צריך לדעת לפני כריתת רחם? האם ניתן לבצע בגישה לפרוסקופית? האם יש לשמר את השחלות? מה עם הצוואר?

תוכן עניינים

מרבית ניתוחי כריתת רחם מבוצעים לפני גיל המעבר, ורק % 10  מכריתות הרחם מבוצעים כטיפול בסרטן. הסיבות השכיחות ביותר לכריתת רחם הם שרירנים ברחם או מיומות שהינם גידולים שפירים של שריר הרחם, מצב הקשור בדימום מוגבר המוביל לאנמיה ולתפיחות בטן,  אנדומטריוזיס מצב בו קיימת נוכחות של בלוטות רירית רחם מחוץ לרחם, מצב הקשור בכאבים במהלך הווסת ובמהלך קיום יחסים, צניחת איברי האגן, מצב בו קיימת צניחת רחם מעמדתו האנטומית מובילה לצניחת שלפוחית שתן והפרעה בתפקוד המיני ובשליטה על תפקוד השלפוחית.

גישות ניתוחיות לכריתת רחם:

פתיחת בטן לפרוטומיה: כריתת רחם בגישה פתוחה המבוצעת ע״י פתיחת בטן מבוצעת עי חתך בבטן תחתונה, חתך רוחבי או אורכי, הינה הגישה המסורתית. פתיחת בטן כרוכה במשך אשפוז ארוך יותר, החלמה ארוכה יותר ושיעור סיבוכים גבוה יותר מאשר הגישה הלפרוסקופית או הגישה הוגינלית. למעשה החברה האמריקאית למיילדות וגינקולוגיה (ACOG) ממליצה על כריתת רחם בגישה לפרוסקופית או וגינלית במידת האפשר בשל יתרונותיהם.

סקר ארצי שנעשה בארה״ב בקרב רופאים מיילדים וגינקולוגים מצא כי מעל ל- % 90 היו מעדיפים כריתת רחם בגישה נרתיקית או לפרוסקופית עבור עצמם או בנות זוגם. למרבה הצער, כמעט שני שלישים מכלל כריתות הרחם מבוצעות עדיין ע״י פתיחת בטן למרות ההמלצות ולמרות ההתקדמות הטכנולוגית.

הסיבות הנפוצות להעדפת פתיחת בטן קשורות במרבית המקרים לחוסר ניסיונו של המנתח, חוסר אימון בטכניקה מתקדמת או חוסר מודעות לאלטרנטיבות. ישנם מקרים שאין מנוס מכריתת רחם בגישה פתוחה ולכן יש הכרח להכיר את כלל האופציות ולהתייעץ לפני החלטה על ניתוח. 

כריתת שחלות?

בניגוד לאמונה רווחת, כריתת הרחם אינה גורמת לשינויים הורמונליים, אינה פוגעת באיכות חייה של האישה, ולאלה הסובלות מאיכות חיים ירודה עקב כאבים או דימום מוגבר, הרי שניתוח זה יביא לשיפור משמעותי באיכות החיים. 

כריתת רחם אינה אומרת בהכרח כריתת שחלות למעשה, מחקר שפורסם בשנת 2005 הראה כי נשים המיועדות לעבור כריתת רחם עשויות לשמר את השחלות שלהן עד גיל 65 , אם השחלות תקינות ואין היסטוריה האישית או משפחתית של סרטן. כאמור לרחם אין כל תפקיד בייצור אסטרוגן ואינו בעל פעילות הורמונלית לעומת זאת לשחלות תפקיד בייצור אסטרוגן , ההורמון ההכרחי והחיוני לבראיות העצם, הלב, ולמעשה לכלל האיברים. יתרה מכך גם לאחר גיל המעבר, השחלות ממשיכות לייצר כמות קטנה של אסטרוגן. ולכן יש לשקול כלמקרה לגופו בהחלטה על ביצוע כריתת השחלות.

באופן דומה, ניתן במקרים מסויימים להשאיר את צוואר הרחם, לפני גיל המעבר אם זוהי רצונה של המטופלת ואין כל היסטוריה של בדיקות משטח צוואר רחם-פאפ לא תקינים או חשש לסרטן. אם כי היתרון בהשארת צוואר הרחם לא הוכח באופן מדעי וכרוך בהמשך כאבים לאלו הסובלות מכאבים בקיום יחסים או המשך דימום קל במקרים מסויימים.

קיימים מחקרים רבים אשר הראו כי % 95 מכלל הנשים שעברו כריתת רחם מרוצות מאוד לאחר מכן. בקרב נשים שעברו כריתת רחם קיים שיפור משמעותי באיכות חיים לעומת נשים שבחרו בהמשך טיפול שמרני לא ניתוחי.

לפני החלטה על כריתת רחם יש להכיר את כלל האלטרנטיבות, יש צורך בהכרת כלל תלונות המטופלת עברה הרפואי והמשפחתי, הכרת הממצאים בבדיקה ובבדיקות ההדמייה וקבלת החלטה מושכלת לאחר דיון.
באם רופאך אונו מומחה בתחום ההכירורגיה הלפרוסקופית קיימת חשיבות רבה לקבלת ייעוץ מרופא העוסק בתחום זה. 

לשאלות נוספות והתייעצות בנושא  אנא לחצי כאן – פרופ' דוד סוריאנו

השאירי פרטים ונחזור אליך

לקריאה נוספת

כריתת רחם לפרסקופית

לאחר שהוחלט כי אין מנוס מכריתת רחם יש לברר ולשאול האם ניתן להמנע מפתיחת בטן ולבצע את הניתוח בגישה לפרוסקופית.
לגישה הלפרוסקופית יתרונות רבים אך דורשת צוות מיומן וניסיון בניתוחים אלו

קרא עוד »

כריתת רחם ומתיחת בטן

כריתת רחם היא הסרה כירורגית של הרחם של האישה ,חלק ממערכת הרבייה שבו העובר גדל במהלך הריון. קיימות סיבות רבות לצורך לכריתת רחם לאישה כגון שרירנים או מיומות ברחם (גידולים שפירים ברחם) אשר גורמים לדימום מוגבר אנמיה ותפיחות בטן, אנדומטריוזיס וכאבים עזים במהלך הווסת ובעת קיום יחסים, מצבים טרום ממאירים בצוואר הרחם ועוד. כריתת רחם הינו הניתוח השני הנפוץ ביותר שמבוצע בנשים בארצות הברית, אחרי ניתוח קיסרי, על פי פרסומי המשרד האמריקאי לבריאות האישה.

קרא עוד »

אלטרנטיבות לכריתת רחם

ההחלטה על כריתת רחם חייבת להיעשות לאחר בחינת פרמטרים רבים והכרת שאר האלטרנטיבות. הגורמים שיש להביא בחשבון רבים וכוללים גיל האישה מצבה הבריאותי, עברה הרפואי, רצונה בהריונות נוספים, חומרת הסימפטומים, גורמי סיכון למחלות סרטן גינקולוגי בנוסף למאפייני הרחם כגון מספר, גודל ומיקום השרירנים וקצב גדילתם.

קרא עוד »

האם כדאי לשלב כריתת רחם עם מתיחת בטן?

לקראת החלטה על ביצוע כריתת רחם נשים רבות מבקשות לדעת האם ניתן לשלב שאיבת שומן ו/או מתיחת בטן כחלק מכריתת הרחם באם מבוצעת בגישה פתוחה.

האם ניתן להסיר צלקות ניתוח קודמות?, לבצע שאיבת שומן? לבצע מתיחת בטן? 
האם ניתוח משולב כרוך ביתר סיכונים?
 

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן