03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • מיומה ברחם

  האם ניתן לכרות שרירן בלפרוסקופיה ניתוחית? בעזרת המכשור הלפרוסקופי ניתן לכרות שרירן ללא פתיחת בטן. הלפרוסקופיה הניתוחית מתאימה בעיקר במצבים של שרירן בודד, בגודל עד 8 ס"מ בדופן הרחם בד״כ בנשים בגיל הפוריות. שרירנים הבולטים לחלל אינם מתאימים לגישה זו ויש לברר האם ניתן להוציאם בגישה היסטרוסקופית.


  לפני החלטה על נתוח יש לבכיר את כלל תלונותייך, את הממצאים בבדיקה גינקולוגית ובדיקת אולטראסאונד מקיפה, ש לבצע לעיתים קרובות היסטרוסקופיה אבחנתית על מנת להגדיר את מיקומו המדוייק של השרירן.

  היכן מבצע פרופ' סוריאנו ניתוחים אלו?
  פרופ' סוריאנו מבצע ניתוחים לכריתת שרירנים, בגישה היסטרוסקופית או לפרוסקופית, באסותא רמת החיל ובHMC בהרצליה 

  האם קיימים הסדרי תשלום?
   
  קיימים הסדרי תשלום עם מכבי (זהב, שלי) מאוחדת ולאומית (עם השתתפות עצמית בלבד). קיימים הסדר או החזר עם כלל חברות הביטוח וקיים הסדר ייעוץ בלבד לחברות ה״כללית מושלם״

  מיומה ברחם - דרכי טיפול

  הלפרוסקופיה הניתוחית נחשבת כיום כטיפול הבחירה במגוון רחב של ממצאים גינקולוגיים. וכיום ניתן לטפל בגישה זו גם לשם כריתת שרירנים, טיפול באנדומטריוזיס, שיקום רצפת האגן, וכידוע גם לבצע כריתת רחם בדרך המונעת פתיחת בטן. הלפרוסקופיה יכולה לשמש גם כדרך לכריתת שרירן ברחם. 
  מיומה  או שרירן ברחם הגורם לתסמינים הפוגעים באיכות החיים דורש הערכה וטיפול. קיימות היום אלטרנטיבות רבות, טיפול תרופתי על מנת להקטין את השרירן לקראת ניתוח, או כריתת שרירן בגישה לפרוסקופית.

     מה הן יתרונותיה של הלפרוסקופיה לעומת פתיחת בטן?

  נשים עם מיומה ברחם עשויות להנות מיתרונותיה המובהקים של הלפרוסקופיה. יתרונות אלו קשורים בעיקר למשך האשפוז הקצר ההחלמה המהירה, הצורך המופחת במשככי כאבים וכמובן התוצאות הקוסמטיות המשופרות. בניתוח כריתת שרירן יש יתרונות נוספים הקשור במניעת דימום מוגבר, צורך מופחת במנות דם ובשיעור נמוך יותר של הידבקויות תוך אגניות.

  כיום מרבית הניתוחים הלפרוסקופיים מבוצעים במסגרת אשפוז קצר, ואין צורך באשפוז מעבר ל- 24-48 שעות גם לאחר כריתת רחם לפרוסקופית או כריתת שרירן. 

  האם ניתן להרות לאחר כריתת שרירן בלפרוסקופיה?

  כריתת שרירן בלפרוסקופיה או כריתת מיומה ברחם מאפשרת שימור היכולת להרות, יתרה מכך במחקרים שונים הראו כי כ- 60% מכלל הנשים אשר סבלו מאי פריון ממושך, מסיבה לא ידועה וברחמן נמצא שרירן מעל 5 ס"מ הרו, רובן במהלך ה- 6 חודשים. קיימות עדיות כי לאחר ניתוח זה ניתן ללדת במקרים רבים בגישה וגינלית אך ההמלצה המקובלת היא ללדת בניתוח קיסרי.
  נשים עם מיומה ברחם ואי פוריות חייבות לעבור הערכה מדוקדקת לפני המשך טיפולי פוריות.

  האם יש הגבלת גיל לביצוע כריתת שרירן בלפרוסקופיה?

  כריתת מיומה ברחם מאפשרת שימור הרחם, מאפשרת להרות, ולעיתים אף משפרת את יכולת הפריון ולפיכך מיועדת לנשים בגיל הפריון. יחד עם זאת נשים רבות תעדפנה אפשרות לשימור הרחם על פני כריתת הרחם גם מעבר לגיל 45 וגם כאשר הפריון אינה ההתויה לניתוח. יחד עם זאת עם העלייה בגיל עולה השכיחות של גידול בשם סרקומה, גידול ממאיר ולכן בנשים פרימנופאוזליות או נשים לאחר הפסקת הווסת ניתוח זה אינו מומלץ.
   
  כיום יש להציע אופציה זו לכל אישה בגיל הפריון אשר סובלת מרחם שרירני וסובלת מפגיעה באיכות החיים אשר נמצאת מתאימה לגישה ניתוחית זו. יחד עם מתן הסבר מפורט לגבי היתרונות והחסרונות של האלטרנטיבות כולל כריתת שרירנים בפתיחת בטן או ביצוע כריתת רחם במצבים מסויימים. מיומה ברחם הינו מצב  שכיח מאד ולכן מרבית הנשים לא תזדקקנה לכל טיפול אלא למעקב בלבד.

   

  האם כל מטופלת עם שרירן ברחם מתאימה לכריתת רחם בגישה לפרוסקופית?

  נשים בגיל הפריון אשר מעוניינות בהריון נוסף או ראשון, עם שרירן בודד או שניים לכל היותר, בגודל עד 7 ס״מ, הן הנשים המתאימות לניתוח זה, זאת לאחר בדיקת אולטראסאונד אשר מאפיין את השרירן ברחם ושולל עד כמה שניתן חשד לממאירות, ובאם יש צורך ביצוע MRI לשם שלילת אדנומיוזיס או חשד לממאירות. יש לזכור כי השכיחות לממאירות עולה עם השנים, ולכן ניתוח זה מתאים לצעירות בגיל הפוריות. ניתוח זה אינו מומלץ בחשד לאדנומיוזיס. 
   

  האם יש לבצע הערכה ובדיקות מיוחדות לקראת הניתוח?

  ההכנה ניתוח לכריתת מיומה ברחם דומה להכנה לקראת כל לפרוסקופיה ניתוחית, הדגש בניתוח זה הוא המיקום מדוייק של השרירן מרחק מהרירית, גודל, מספר שרירנים ועוד, וכן בדיקת מאפייני השרירן עי בדיקות אולטראסאונד ולעיתים ע״י MRI. התאמת הניתוח למטופלת ומתן הסבר מפורט לגבי כלל האלטרנטיבות הינו יסוד בקבלת ההחלטה.
   

  מה הם הסיבוכים האפשריים?

  הסיבוכים קשורים לביצוע לפרוסקופיה ניתוחית, הרדמה כללית, דימום ופגיעה באיברים שכנים וכן קשורים לתפירת הרחם בגישה לפרוסקופית הדורשת מיומנות. נקודה חשובה לדיון קשורה בדרך הוצאת השרירן. בגישה הלפרוסקופית משתמשים במורסלטור - מכשיר חשמלי החותך ומוציא את השרירן, קיים חשש מפיזור ולכן יש חשיבות מיוחדת לשימוש בשקית לשם מניעת הפיזור.
  נושא זהחשוב במיוחד באותם מקרים נדירים בהם בדיעבד האבחנה היא סרקומה גידול ממאיר של שריר הרחם. לאחרונה מתקיים דיון נרחב לגבי השימוש במורסלציה (ראה המלצות החברות לאנדוסקופיה בעולם, ראה הערת ה FDA) ולכן ישנה חשיבות עליונה ליידע את הנשים לגבי היתרונות והחסרונות של כריתת השרירנים בגישה לפרוסקופית כולל האפשרות הנדירה מאד של גידול ממאיר והשמת דגש מיוחד על בחירת המטופלות המתאימות לניתוח זה. 


  המאמר נכתב על ידי:

  פרופסור דוד סוריאנו
  פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
   ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית. 


   


  פתיחת הרחם ותפישת השרירן  כריתת שרירן פונדלי, המכשירים המשתתפים אוחז, ביפולר ומספריים  כמחצית מהשרירן מחוץ לרחם  הוצאת השרירן בשלמותו בשלבים  השרירן מוצא בשלמותו  הרחם לאחר השמת מספר תפרים לסגירת הדופן  השרירן הגדול מעל הרחם ניתן לזהות שחלה שמאלית (ראה חץ)  הרחם בסיום הפעולה  חיתוך השרירן ע"י מורסלטור 

להמשך קריאה