03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • כאבי מחזור

  תסמינים לכאבי מחזור חזקים

  כאבי ווסת או כאבי מחזור חזקים, המופיעות לפני או במהלך הווסת ולעיתים נמשכים גם לאחריה גורמים לחלק מהנשים סבל רב, פגיעה משמעותית באיכות החיים צורך במשככי כאבים ופנייה לסיוע רפואי. כאבי מחזור חזקים כאבים במהלך הווסת מרמזים על אנדומטריוזיס ומחייבים הערכה ע"י מומחה ובירור מקיף
  יש להדגיש כי כאבי מחזור חזקים המלווים בבחילות והקאות שינוי ביציאות כאבים במהלך קיום יחסים נוכחות ציסטה שחלתית- אנדומטריומה, או בעיות פוריות אינן מצב תקין ואבחון מוקדם עשוי למנוע נזק עתידי. קיימת הסכמה כי כאבי מחזור, כאבי ווסת הפוגעים באיכות חיים מחייבים הערכה והתייחסות ע״ח מומחה בתחום.


  תסמינים לכאבי מחזור חזקים


  כאבי ווסת או "כאבי מחזור" כאבים המופיעות לפני או במהלך הווסת, הינם תופעה מוכרת ושכיחה,  לעיתים כאבים אלו אינם גורמים רק לאי נוחות אלא לסבל, ולעיתיםלפגיעה משמעותית באיכות החיים.
  חומרת הכאב משתנה בגילאים שונים,  אך תלונות אלו אופייניות לאנדומטריוזיס מתבגרות ולנשים בגיל הפוריות, בעוד חלק מהנשים אינן חשות בכאבים עזים, נשים אחרות עוברות ימים קשים מלווים בכאבי מחזור חזקים, התכווצויות בטן, וכאבי גב, כאבים המוקרנים לרגליים, לעיתים קרובות מתלווה לכך דימום מוגבר, הקאות ובחילות, חוסר יכולת לתפקד, צורך במשככי כאבים ולעיתים צורך בפנייה למיון. נערות ונשים רבות נעדרות מהלימודים, מעבודה, או מתפקדות תוך כדי כאבי מחזור חזקים.
  לכאביי מחזור אלו  אלו מתלוות תלונות נוספות כגון שינוי ביציאות במהלך הווסת, יציאות רכות עד כדי שלשול או עצירות , כאבים בעת יציאות או תלונות השקורות למתן שתן דווקא בהמלך הווסת, בנוסף חלקן תסבולנה מכאבי אגן במהלך כל החודש, כאבים בעת קיום יחסים ותלונות הקשורות למעיים כגון תסמונות מעי רגיז.

  הדימום הווסתי הינו תהליך טבעי, באם חלפו שבועיים מהביוץ ולא הושג הריון הרי שהירידה ברמות ההורמונים גורמות להופעת הווסת. במהלך הוסת, הרחם מתכווץ על מנת לאפשר את הוצאת הדם דרך צוואר הרחם והנרתיק. התכווצויות אלה מלוות בתהליך דלקתי והפרשת חומרים מכווצים כגון פרוסטגלנדינים המעודדים את כיווץ שריר הרחם ומגבירים את הכאב. בנוסף  נגרם כאב על רקע איסכמיה – חוסר אספקת דם הנובע מהתכווציות שריר הרחם ויצירת קרישים קטנים.  ברוב המקרים, כאבי המחזור מבטאים כאב פיזיולוגי, שנגרם על רקע ההתכווצות הטבעית של הרחם במהלך הוסת.


  מתי יש לבדוק כאבי מחזור?

  באם ישנו סיפור משפחתי של כאבי ווסת או כאבי מחזור חזקים, באם הכאבים פוגעים בתפקוד כגון העדרות מלימודים, עבודה, באם מתלווים לכאבים תחושת כאבים עזים עד תחושת עלפון  בחילות והקאות, תחושת הזעה מוגברת ונפילת לחץ דם, באם בנוסף לכאבים ישנו דימום מוגבר מלווה בקרישים או תופעות כגון אלו שהוזכרו לעיל יש לפנות להערכה דחופה במרפאה ייעודית המתמחה בתחום זה.
   
  הבירור של  כאבי מחזור חזקים מתחיל כמובן בהכרת תלונות האישה או הנערה , יש לברר היטב את כלל התלונות אשר לעיתים קרובות אינן מדווחות במלואן. יש לברר את הסיפור המשפחתי, מתי החלו הכאבים, מה הן התלונות הנלוות ועד כמה חמורה הפגיעה בתפקוד.
  הבדיקה גיניקולוגית הינה הכרחית וחשובה, אך  במתבגרות אשר סובלות מכאבי מחזור חזקים, ניתן לבצע הערכה מקפת ללא בדיקה גינקולוגית, באם ניתן לבצעה, לעיתים יש לבצעה דווקא במהלך הדימום הווסתי ולעיתים קרובות הממצאים בבדיקה מובילים לאבחנה מה הסיבה לכאבים העזים.

  יחד עם הבדיקה והכרת התלונות יש להמשיך בבירור כוללני  ומעמיק יותר הכולל בדיקות הדמיה ייעודית ע״י אולטרסאונד ממוקד בחיפשו אחר נגעים אגניים,  לעיתים רחוקות יש צורך בהדמייה נוספת כגון MRI. או בדיקות הדמייה נוספות על הממצאים שנמצאו בהערכה הראשונית.
   

  האם ישנה סיבה לדאגה?
   

  כאבים עזים, כאבי מחזור חזקים או כאבי ווסת הפוגעים באיכות החיים אשר מלויים בתלונות נוספות כפי שתוארו הינם סיבה לדאגה וחייבות התייחסות, התייחסות לכאבים אלו כדבר תקין גורם לפגיעה משמעותיצת  באכיות החיים , פוגע ביכלות התפקוד, בהשגים בלימודים, בחיי חבהר ואישות פוגע בקיירה מוביל לפניות חוזרות לקבלת עסזרה רפואית ובעיקר מתסכל. התסכול הינו מנת חלקן של הנערוצת והנשים הציעאות אך לא פחות בבני משפחתן, בני הזוג ההורים ולעיתים אף בילדים.
  האיחור באבחנה ובטיפול בנשים ונערות אלו הסובלות עלול בנוסף לגרום לצורך בניתוחים חוזרים טיפולי פוריות ונזק בלתי הפיך ולכן מומלץ לפנות להערכה מוקדמת

  אז מה עושים?
  באם את או בנות משפחתך סובלות מכאבי ווסת עזים, כאבי מחזור ולכאבים אלו מלוות תופעות נוספות, באם קיים סיפור משפחתי של כאבי ווסת ובאם את נעדרת מלימודים, עבודה, ואת נזקקת למשככי כאבים באופן קבוע יש לפנות להערכה. 

  המאמר נכתב על ידי:

  פרופסור דוד סוריאנו

  פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
   ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית. להמשך קריאה