03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • היסטרוסקופיה ניתוחית
  היסטרוסקופיה ניתוחית או טיפולית מאפשרת ביצוע ניתוחים המשפרים פוריות, משפרים איכות חיים עם תוצאות מצויינות. הניתוחי ההיסטרוסקופי דהיינו. ניתוח בתוך חלל הרחם כאשר הכניסה היא דרך הנרתיק וצוואר הרחם מאפשרת מהלך ניתוח קצר , אשפוז של מספר שעות והחלמה מהירה. ביסטרוסקופיה ניתוחית ניתן לבצע מגוון רב של ניתוחים  ולטפל בבעיות רבות כגון דימום מוגבר או לא סדיר, הפלות חוזרות, שארית הריון, מומי רחם, ועוד 

   

  היסטרוסקופיה ניתוחית מבוצעת בהרדמה כללית במסגרת אשפוז יום. בד"כ לאחר ביצוע  היסטרוסקופיה האבחנתית. 

  כיום ישנם מצבים שניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה במרפאה באם קיים הציוד הדרוש וקיימת מיומנות וניסיון: במקרים של הידבקויות תוך רחמיות, פוליפ בחלל או מחיצה קטנה.
  כאשר הפעולה מבוצעת בהרדמה, בשלב הראשון לאחר חיטוי הנרתיק והצוואר מבוצעת הרחבת צוואר הרחם לשם הכנסת סיב אופטי בעובי 9 מ"מ דרכו ניתן להכניס מכשירי ניתוח שונים לשם ביצוע הפעולה. הרחבת החלל מושגת ע"י הזלפת נוזל חסר אלקטרוליטים (גליצין)  או סליין וכמות הנוזל המוחדר פנימה מנוטרת לשם מניעת ספיגת יתר. הניתוח ההיסטרוסקופי הינו ניתוח קצר יחסית עם החלמה מהירה.
  מה ניתן לבצע בהיסטרוסקופיה ניתוחית?
  ניתן לכרות שרירן הבולט לחלל בגודל עד 4 ס"מ ,לכרות פוליפ תוך רחמי,לפתוח הידבקויות תוך רחמיות לפתוח מחיצה תוך רחמית, להסיר שארית שלייה  ועוד. במקרים של דימום מוגבר לנשים שאינו מעוניינות בפוריות ניתן לבצע אבלציה של רירית הרחם לשם הקטנת הדימום ולמנוע צורך בכריתת רחם

  מתי יש לבצע את הניתוח?
  היסטרוסקופיה ניתוחית מבוצעת בשבוע הראשון שלאחר סיום הדימום הווסתי, לפני מועד הביוץ. יש להימנע מקיום יחסים 3 ימים לפני הפעולה. לא ניתן לבצע ניתוח. היסטרוסקופי במהלך דימום משמעותי ויש להמנע בכל חשד לדלקת אגנית או חשד להריון.

  מתי אין לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית או ניתוחית ?
  בעת חשד לזיהום רחמי, בעת חשד להיריון, בחשד לממאירות בצוואר הרחם או ברירית הרחם. יש להמנע מביצוע הניתוח בנשים הסובלות מאי"ס לב, בצקת ריאות או בעת פגיעה בתפקוד הכלייתי או הכבדי. יש להמנע מביצוע הפעולה במהלך דימום כבד.

   

  איך מתבצעת ההיסטרוסקופיה הניתוחית?

  מטרת ההיסטרוסקופיה הניתוחית היא לטפל בממצאים שאובחנו בשלב ההיסטרוסקופיה האבחנתית. את ההיסטרוסקופיה הניתוחית מבצעים בדרך כלל בחדר ניתוח על ידי רופא נשים מומחה, ההליך מבוצע תחת הרדמה כללית, בשונה מהליך ההיסטרוסקופיה האבחנתית. 
  כדאי לדעת כי ישנם מצבים בהם הרופא ימליץ על היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה מלאה כדי לאפשר למטופלת לצפות במוניטור ולקבל הסברים בזמן אמת על הממצאים ושיטת הטיפול המומלצת עבורה. ההליך הרפואי מתבצע לרוב במרפאה המאובזרת של מומחה למיילדות, גינקולוגיה ובעיות פוריות. ההליך עצמו מתחיל בהרחבת צוואר הרחם על מנת להחדיר את המכשיר. הרופא ינפח את הרחם בעזרת החדרת גז או נוזל ייעודי (מים פיזיולוגיים), יש להרחיב את הרחם לצורך הסתכלות וטיפול בממצאים השונים. 
  מכשיר היסטרוסקופ הוא בגודל של 2 מ"מ עד 10 מ"מ, זהו סיב אופטי דקיק ובראשו עינית עם מצלמה מתקדמת, המצלמה משדרת תמונות מחלל הרחם למוניטור המותקן בחדר הטיפול. במכשיר ההיסטרוסקופ המוחדר לרחמה של המטופלת יש תעלה פנימית דרכה הרופא מחדיר מכשירים שונים כמו לולאה, מספריים או מלקחיים, ובאמצעות המכשירים הוא מבצע פעולות ניתוחיות בגישה הזעיר פולשנית וללא צורך בפתיחת הבטן ובסימני צלקת.
  במהלך הטיפול הניתוחי המטופלת יכולה לצפות במוניטור יחד עם הרופא, כך היא פחות חוששת מההליך ויכולה לקבל הסברים לגבי הממצאים שהתגלו והפעולה שיש לבצע. בתום הפעולה הנעשית בהרדמה חלקית או ללא הרדמה המטופלת יכולה להשתחרר לביתה לאחר התאוששות קצרה של כחצי שעה. אם ההליך בוצע תחת הרדמה כללית ובמסגרת אשפוז יום – המטופלת תועבר לאחר הניתוח לחדר התאוששות ותשוחרר לביתה לאחר מספר שעות.

  מה ניתן לבצע בהיסטרוסקופיה ניתוחית?

  כריתת שרירן (מיומה) הבולט לחלל בגודל עד כ 4 ס"מ
  כריתת פוליפ תוך רחמי
  פתיחת הידבקויות תוך רחמיות- כטיפול באי פוריות או הפלות חוזרות
  הסרת מחיצה תוך רחמית, המהווה סיבה להפלות חוזרות
  הוצאת שארית שלייה- לאחר גרידה או לידה
  אבלציה של רירית הרחם ועוד. במקרים של דימום מוגבר לנשים שאינו מעוניינות בפוריות ניתן לבצע אבלציה של רירית הרחם לשם הקטנת הדימום.


  אילו בעיות ניתן לפתור באופן מיטבי באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית?


  היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת לרופאים לטפל בממצאים שונים בתוך חלל הרחם, למשל איתור והסרת פוליפ מחלל הרחם, טיפול בהידבקויות, טיפול במחיצות ועוד. חשוב לציין כי היסטרוסקופיה ניתוחית מונעת מצבים רבים בהם רופאים נאלצו בעבר לכרות את הרחם של המטופל, לכן השיטה החדשנית יותר מומלצת על ידי כל הרופאים.
  היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת לרופאים המומחים לכרות ולסלק גידולים שונים בחלל הרחם. בין היתר ההיסטרוסקופיה הניתוחית מתאימה למצבים הרפואיים הבאים:
  הסרת וכריתת פוליפ ברחם הגורם לדימומים ולמצב של אי פריון.
  הסרת שרירנים (מיומות) העלולים לגרום לכאבי בטן חזקים, לדימומים מוגברים, ללידה מוקדמת, להפלות חוזרות ועוד.
  זיהוי גידול ממאיר ברירית הרחם, ההיסטרוסקופיה הניתוחית מאפשרת לרופא לאבחן את הגידול הממאיר, מידת התפשטותו בחלל הרחם ועוד.
  תיקון מומים בחלל הרחם כמו תיקון מחיצה תוך רחמית או מחיצה תוך צווארית.
  תיקון בעיות כמו הידבקויות תוך רחמיות, ניתן לטפל במצבים קלים וקשים כאחד.
  הסרת ושליפת התקן תוך רחמי שאבד בחלל הרחם.
  סילוק וניקוי שאריות שליה שנותרו ברחם לאחר הלידה.
  ניקוי שאריות מהרחם לאחר הפלה.
  פתיחת חסימות בחצוצרות העלולות לגרום לעקרות

  מה הם הסיבוכים והסיכונים והאם הם השכיחים?
  ככלל, שיעור הסיבוכים בהיסטרוסקופיה קטן מאד ולכן מהווה ניתוח הבחירה במצבים רבים. הסיבוכים ככלל קשורים למיומנות המבצע, לניסיונו ולמידת הקושי בפעולה. 
  הסיבוכים הנדירים בעת ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית קשורים להרדמה הכללית, להרחבת הצוואר: קרע צווארי, דימום ואי יכולת להיכנס לחלל.
  קיימים גם סיבוכים הקשורים לספיגת נוזלים: ישנה חשיבות רבה באיזה תמיסה נשתמש מים פיזיולוגים או מים חסרי אלקטרוליטים   כגון גליצין, קיימת חשיבות עליונה לניטור כמות הנוזל חסר האלקטרוליטים  (גליצין) הנספג. בעת ספיגת יתר מתפתחת היפונתרמיה (ירידה בריכוז הנתרן), שינויים אלו בריכוז המלחים עלולים להתפתח לבצקת מוחית.
  נקב ברחם הינו סיבוך נדיר אשר לעיתים מחייב לפרוסקופיה או פתיחת בטן, דימום וזיהום. תוארו מקרים של נקב ברחם ופגיעה טרמית - כוייה באיברים שכנים אך הם נדירים ביותר.


  האם ניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה?

  לעיתים ניתן לבצע במהלך ההיסטרוסקופיה האבחנתית גם היסטרוסקופיה ניתוחית לשם הפרדת הידבקויות בחלל הרחם, כריתת פוליפ קטן הוצאת שארית קטנה ועוד, היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה דורשת ציוד מיוחד ומיומנות. 
  במרפאתנו קיים כל הציוד הדרוש לפעולות עדינות אלו הדורשות ניסיון ומיומנות. ראי See & Treat

  אם הניתוח ההיסטרוסקופי כואב?

  היסטרוסקופיה אבחנתית מבוצעת במרפאה על ידי, עם מכשור עדין אינה מלווה בכאב אלא תחושת לחץ קל בלבד, אין צורך במשככי כאבים או ליווי. לאחר היסטרוסקופיה ניתוחית במרפאה יש הכרח בהשגחה למשך שעה , ולליווי  אין צורך במשככי כאבים.
  לאחר היסטרוסקופיה ניתוחית הדורשת הרדמה יש תחושת כאב כמו בעת קבלת ווסת, דימום קל וניתן להשתמש במשככי כאבים. ההתאוששות מניתוחים היסטרוסקופיים הינה מהירה וקלה.

  מה ההחלמה מהיסטרטסקופיה ניתוחית?

  ההחלמה מניתוח היסטרוסקופי כלל הינה מהירה, ניתן להשתחרר מבית החולים לאחר כשעתיים, וחזרה לתפקוד מלא לאחר מספר מימים. בהתאם לסוג הניתוח וההמלצת המנתח. 

  מה המחיר לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית או ניתוחית במרפאת פרופ' סוריאנו?

  ניתן לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית במרפאת פרופ' סוריאנו על פי הסדר עם קופת חולים מכבי , לאומית ומאוחדת. קיימים הסדרים והחזרים עם חברות הביטוח.

  המאמר נכתב על ידי :

   פרופ' דוד סוריאנו


  פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
   ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית. 

להמשך קריאה