03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • היסטרוסקופיה אבחנתית

  היסטרוסקופיה אבחנתית נחשבת לפעולה המתאימה ביותר לשם הסתכלות על חלל הרחם. פרופ' סוריאנו צבר ניסיון רב שנים בביצוע פעולה זו המבוצעת במרפאתו.

  במהלך הפעולה ניתן לצפות בחלל הרחם, ברירית ובפיות החצוצרות. ניתן לזהות את חלל הרחם בהסתכלות ישירה ולאבחן מום רחמי כגון רחם מחיצתי, דו קרני או חד קרני. ניתן לזהות שרירן הבולט לחלל את גודלו ומיקומו, פוליפ ברחם, הידבקויות ברחם, ולזהות שארית שלייה. הפעולה חשובה במיוחד לנשים הסובלותצ מאי פוריות, הפלות חוזרות או דיחום מוגבר. 
  הפעולה נעשית ללא צורך בהרדמה או אלחוש מקומי, ע"י פרופ' סוריאנו, ללא צורך באשפוז או הכנה מיוחדת.  יש להמנע מביצוע היסטרוסקופיה בעת חשד לזיהום רחמי, בעת חשד להריון, ויש להמנע מקיום יחסים 48 טרם הפעולה.
  הצלחת הפעולה ללא כאבים תלוייה רבות במיומנות המבצע ובטיב המכשור.  ככלל ככל שהמכשור דק יותר כך ניתן להחדירו לחלל הרחם ללא כל קושי.  במקרים מסוימים יש ליטול טיפול אנטיביוטי מונע לפני הפעולה (במקרים של חשד לאנדומטריוזיס או באם היה חשד לדלקת אגנית בעבר).
  קיימים הסדרי תשלום לכלל מבוטחות מכבי מגן, לאומית ומאוחדת (עם השתתפות עצמית) והסדרים עם חברות הביטוח.


  פגישת ייעוץ:
  טרם ביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית יש להכיר את כלל הפרטים, את עברך הרפואי והמיילדותי ועת הסיבה לביצוע הפעולה, יש לבצע בדיקה גינקולוגית ובדיקת אולטראסאונד ולהבין את מטרת הבדיקה. ישנה חשיבות רבה כי זה שמבצע את בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית יהיה זה שיבצע את ההיסטרוסקופיה הניתוחית באם ימצא צורך. 

  הסדרי תשלום:

  קיימים הסדרי תשלום לביצוע ההיסטרוסקופיה אבחנתית עם מכבי מגן, (מכבי זהב, מכבי שלי) מאוחדת ולאומית ועם כלל חברות הביטוח.


  כיצד מבוצעת ההיסטרוסקופיה האבחנתית? האם יש צורך בהרדמה?

  היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת במרפאה ע"י פרופ' סוריאנו, ללא צורך בהרדמה, במהלכה מוחדר סיב אופטי דקיק במיוחד אל תוך הרחם תוך כדי הזלפת מים פיזיולוגיים לשם הרחבת החלל. המטופלת יחד עימי צופה במסך הטלויזיה וניתן לראות ולהבין את הממצאים בחלל הרחם.
  הפעולה ככלל מבוצעת לאחר תום הדימום הווסתי ולפני הביוץ, ההיסטרוסקופיה האבחנתית אינה דורשת הכנה מיוחדת למעט הינזרות מקיום יחסים 48 ש' טרם הפעולה.
  אני מבצע היסטרוסקופיה אבחנתית במרפאתי מזה שנים רבות, צברתי ניסיון רב ובעזרת ציוד דק במיוחד ניתן לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית ללא כאב או אי נוחות.

  האם ישנה חשיבות לציוד המשמש להיסטרוסקופיה האבחנתית?
  ככל שהסיב המוחדר לחלל הרחם דק יותר הפעולה קלה יותר למטופלת אך ציוד זה יקר יותר ושביר לכן לעיתים ממעטים לרכשו. יש חשיבות גם לתיעוד הפעולה ולהסתכלות משותפת של המבצע והמטופלת במסך הטלויזיה.
  ישנה חשיבות רבה  לכך שהמבצע של הפעולה האבחנתית יהיה זה שיבצע את הפעולה הניתוחית במידת האפשר.


  מה הן ההתוויות לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית?

  • ברור סיבה לאי פוריות  (מיומה או שרירן, פוליפ, חשד לחסימת חצוצרות או מומים רחמיים). 
  • לפני התחלת טיפולי הפרייה חוץ גופית
  • חשד לשארית הריון או שלייה
  • בירור הפלות חוזרות 
  • הוצאת התקן תוך רחמי
  • בירור דימום ווסתי מוגבר או לא סדיר,
  •  פוליפ רחמי
  • שרירן ברחם
  • הפלות חוזרות
  • הידבקויות תוך רחמיות
  • דימום ווסתי מוגבר
  • דימום במנופאוזה
  • ברור סיבה לדימום רחמי לא תקין, דימום לא סדיר, דימום ווסתי מוגבר  (חשד לשרירן או מיומה, פוליפ, אטרופיה, רירית רחם מעובה)

  • ברור ממצא שאותר בצילום רחם, באולטראסאונד, או במהלך גרידה

  • בירור רירית רחם מעובה (5 מ”מ ויותר) בנשים בתקופת האל ווסת

  • הערכת חלל הרחם לנשים המטופלות בטמוקסיפן עקב סרטן שד
    

  האם ישנן פעולות הניתנות לביצוע במהלך ההיסטרוסקופיה האבחנתית?

  מלבד התפקיד באבחנת החלל , ניתן לבצע דגימה של  רירית הרחם, להסיר פוליפ קטן, להוציא התקן תוך רחמי ולעיתים אף לבצע הפרדת הידבקויות תוך רחמיות. פעולות אלו דורשות ציוד מיוחד הכולל תעלת עבודה לצורך החדרת המכשור כפי שנמצא במרפאתי. לפעולה זו היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית במרפאה ללא צורך בהרדמה קוראים היסטרוסקופיה ״ראה וטפל״.

  היסטרוסקופיה אבחנתית אינה פעולה כואבת ואינה כרוכה באי נעימות, אין צורך לבצעה תחת הרדמה כללית, 
  במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לדגום את רירית הרחם לשם קבלת תשובה פתולוגית.

  חשוב לקבל המלצות מנשים שעברו היסטרוסקופיה אבחנתית על מנת להגיע ללא חשש, יש לזכור כי שיעור הסיכונים הינו מינימלי, ומייד לאחר הפעולה ניתן להמשיך בשגרת היום.

  ניתן לזהות במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית הידבקויות בחלל הרחם- תסמונת ע״ש אשרמן מצב הגורם לאי פוריות ולהפלות חוזרות. ניתן לזהות בנקל פוליפ בחלל הרחם מצב היכול לגרום לאי פוריות ולדימום לא סדיר. ניתן לזהות שרירן או מיומה בחלל הרחם מצב שכיח הגורם לדימום מוגבר ולאי פוריות, קשור גם בהפלות חוזרות.
  היסטרוסקופיה אבחנתית הינה הדרך הטובה ביותר לזהות שארית הריון , לאחר הפלה או לידה, נישה בחלל הרחם מצב לאחר ניתוח קיסרי, מום רחמי כמו מחיצה הגורמת להפלות חוזרות וקשורה בסיבוכי הריון.  המאמר נכתב על ידי :

  פרופ' דוד סוריאנו

  פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות.
   ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו.  במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט.
  בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
  ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית.

   

להמשך קריאה