03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • הוחלט כי אין מנוס מכריתת רחם לאחר קבלת הסבר מקיף והבנת האלטרנטיבות, עדיין ישנן שאלות רבות אשר יש להתייחס אליהן לפני ביצוע הניתוח. אין ספק כי כיום השאלה השכיחה ביותר היא האם ניתן לבצע זאת ללא פתיחת בטן, האם ניתן לבצעה בגישה לפרוסקופית או בגישה ואגינלית אך ישנן שאלות נוספות...האם לכרות את השחלות? חצוצרות? האם להשאיר את צוואר הרחם? מה היתרונות במניעת פתיחת בטן? כיצד ארגיש לאחר כריתת רחם? האם תפגע נשיותי? הנאה מקיום יחסים? כל זאת תוכלי למצא בסקירה הבאה

  סקירה זו אינה תחליף לייעוץ מרפאתי, לאחר הכרת כלל תלונותייך, בדיקתך, היכרות עם הממצאים ושיחה מקיפה.

  האם ניתן להמנע מפתיחת בטן?

  אין ספק כי שאלה זו היא אחת השאלות השכיחות ביותר, האלטרנטיבה של כריתת הרחם הלפרוסקופית הפכה להיות מוכרת ויתרונותיה ברורים
  חשוב להדגיש ניתן בגישה זו להסיר בהצלחה גם רחם מוגדל,  וניתן לכרות רחם עם שרירן אחד או שרירנים רבים. לגודל הרחם ישנה חשיבות אך חשיבות זו מינורית לעומת גורמים אחרים כגון גיל האישה, מצב בריאותה הכללי, ניתוחים קודמים ועוד. יתרה מכך לעיתים ניתן להקטין את הרחם לקראת הניתוח ע"י מתן טיפול תרופתי (GnRH  אנלוג)  ובכך להקל על ביצוע הניתוח.
  באם קבלת תשובה כי לא ניתן להסיר את רחמך עקב גודלו, פני להתייעצות נוספת

   

  האם ניתן לשלב כריתת רחם עם מתיחת בטן?


  נשים רבות שואלות שאלה זו במיוחד לאחר ניתוחי בטן קודמים, ניתוחים קיסריים, אלו הסובלות מרגישות ואי נוחו באזור הצלקת, אלו עם מוקד אנדומטייוטי בצלקת ועוד 
  בואי לקרוא על נושא זה: כריתת רחם עם מתיחת בטן

   

  אם אעבור כריתת רחם האם להוציא את השחלות ?

  אחת הדילמות השכיחות לפני ביצוע כריתת רחם נוגע לכריתת השחלות. בעבר לכל אישה מעל גיל 45 הומלץ לעבור בד בבד עם כריתת הרחם כריתת שחלות. ההסבר להמלצה הגורפת  נבע מכך שהסיכון להופעת סרטן שחלות הינו כ 1.4% במהלך חייה האישה, כריתת השחלות מפחיתה סיכון זה באופן משמעותי. בנוסף ההתייחסות היתה כי השחלות תפסקנה את פעילותן ב"קרוב" ולכן כדאי להסירן. המלצות אלו התבססו גם על ההנחה כי לכל אלו אשר תסבולנה מסימפטומים של גיל המעבר ניתן יהיה לתת טיפול הורמונלי תחליפי.
  גישה זו מעט השתנתה בשנים האחרונות וכעת נושא זה מובא לדיון לפני כל ניתוח וההחלטה אינה גורפת.

  יש לציין כי הסיכון לפתח סרטן שחלות אינו גדל בעקבות הניתוח ולכן מדובר בפעולה מניעתית בלבד. יתרה מכך יתכן ועצם כריתת הרחם מפחיתה סכון זה, ישנם הסוברים כי יתכן והסרת הרחם מונעת כניסת קרצינוגנים פוטנציאליים מהנרתיק לחלל הבטן.

  בנוסף, בניגוד לאמירה כי השחלות מפסיקות את פעילותן בעת הגעה לאל ווסת, ידוע כי ישנה  פעילות שחלתית גם לאחר חידלון הווסת. השחלה מייצרת אסטרוגן עם כי ברמות נמוכות (פחות מרבע) מהרמות שייצרה השחלה קודם לכן. יתכן כי רמות אסטרוגן נמוכות אלו עדיין מספיקות כדי להאט את קצב אבדן הסידן והמשך השפעה המבורכת על מניעת מאורעות לבביים. עקב פרסומים בהקשר של עלייה מסוימת בשכיחות סרטן שד בנשים הנוטלות טיפול הורמונלי חליפי יש נטייה לשקול את יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול ולא להמליץ לנטלו באופן גורף.
  השחלה מייצרת הורמונים נוספים אשר גם להם השפעה בעיקר בהקשר של החשק המיני ולכן האמירה כי בעת אל ווסת השחלה אינה פעילה כלל אינה מדויקת. הפרשת הורמונים אנדרוגניים ע"י השחלה בעלי השפעה ישירה ועקיפה מבורכת. אנדרוגנים אלו עוברים שינוי ע"י רקמת השומן לאסטרוגן אשר עדיין אפקטיבי בהאטת בריחת הסידן ומניעת אוסטאופורוזיס, אנדרוגנים אלו שומרים על מסת השריר, על העלאת החשק המיני, התפקוד והגירוי המיני. לאנדרוגנים השפעה ישירה על המוח ויתכן ושינויי מצב הרוח הנגרמים לאחר כריתת שחלות מופיעים בשכיחות קטנה יותר בנשים ששחלותיהם נשארו במקומם.

  יש לזכור כי ללא קשר לסיבה מרבית הנשים לאחר כריתת רחם ושחלות לא תשתמשנה בטיפול הורמונלי חליפי ולכן חלקן לפחות תסבולנה מתופעות גיל המעבר מוקדם מהצפוי. מכיון שמטרת הניתוח בד"כ לשפר את איכות החיים יש לשקול בתשומת לב נושא זה עקב חשיבותו.

  למי נמליץ על כריתת השחלות?

  נשים מעל גיל 50 נשים, נשים באל ווסת, או לפני אל ווסת אשר כבר חשות תופעות של גיל המעבר, נשים עם ממצאים בשחלות, עם עדות לאנדומטריוזיס אגני מפושט, נשים אשר סובלות מכאבי אגן כרוניים, נשים אשר נמצאות בסיכון יתר לסרטן שחלות עקב סיפור משפחתי או נשים אשר חוששות באופן מיוחד מפני סרטן שחלות מסיבות שונות הן אלו המתאימות לכריתת שחלות.

  ההחלטה על כריתת שחלות חייבת להיות אישית ולאחר קבלת כל המידע הרלוונטי. יש להבין את היתרונות והחסרונות ורק לאחר קבלת הסבר מפורט לקבל החלטה זו. גם במקרה זה התייעצות חוזרת ודעה נוספת עשויה לעזור בקבלת ההחלטה.

  לשאלות נוספות והתייעצות בנושא  אנא לחצי כאן - פרופ' דוד סוריאנו

  האם יש יתרונות לניתוח המשאיר את צוואר הרחם במקומו?

  ישנה מחלוקת לגבי הצורך בשימור הצוואר בעת ביצוע כריתת רחם. כריתת רחם תת- שלמה (השארת הצוואר) הייתה הדרך המקובלת לכריתת רחם עד שנות ה-40. השארת הצוואר הפחיתה את שיעור הזיהומים וכן את שיעור הפגיעות באברים שכנים בעיקר שלפוחית שתן ואורתרים. עם הכנסת הטיפול האנטיביוטי שיפור הסטריליזציה בחדרי הניתוח הפכה כריתת הרחם לכריתה שלמה יחד עם העלייה במודעות לסרטן צוואר הרחם ולאפשרות לביצוע בדיקות סקר כגון משטח צוואר הרחם (פאפ).

  עד שנות ה-90 כל כריתות הרחם האלקטיביות נעשו ככריתת רחם שלמה למעט מקרים נדירים בהם לא הייתה יכולת לסיים את הניתוח בעיקר במקרים מצילי חיים.

  לאחר כניסת כריתת הרחם הלפרוסקופית

  אם אעבור כריתת רחם האם להוציא את חצוצרות ?


  באם נפלה החלטה על כריתת רחם הרי שכיום הגישה להמליץ על כריתת החצוצרות גם באם החלטנו להשאיר את השחלות. בעוד לשלחלות תפקיד חשוב בהפרשה הורמונלית לחצוצרות אין כל תפקיד לאחר ביצוע כריתת רחם. קיימיות עדויות אשר פורסמו לאחרונה הקושרות התפתחות סרטן בחצוצרות וכריתתן עשוייה למנוע התפתחותצזו לכן באם החלטת להשאיר את השחלות, כריתת החצוצרות מומלצת.

  האם כריתת הרחם תפגע ביכולתי ליהנות ממין?

  ללא קשר עם דרך כריתת הרחם, בטנית, לדנית או לפרוסקופית אין פגיעה ביכולת להינות ממין לאחר כריתת רחם. בעבודות שונות נמצא כי המנבא הטוב ביותר ביכולת להינות ממין לאחר ניתוח הוא איכות היחסים וההנאה מקיום יחסים טרם הניתוח. במקרים רבים קיים שיפור מעצם השיפור באיכות החיים המתלווה במקרים רבים לניתוח. אלו שסבלו מחולשה אנמיה על רקע אבדן ברזל דימום מוגבר ווסת מוגברת ואוכה תחושנה הבדל משמעותי באיכות החיים שתתבטא גם בתחום המיני. אלו שסבלו מכאבים בקיום יחסים או במהלך הווסת תחושנה שיפור ניכר והטבה באכיות החיים אשר עשוייה להשפיע לטובה.


  האם יתלוו לניתוח השפעות פסיכולוגיות, כיצד ניתוח זה ישפיע על איכות חיי?

  אחת השאלות השיכחות ביותר, קשורה לאיכות החיים לאחר ניתוח כריתת רחם. הקדשתי סקירה נפרדת לנושא חשוב זה
  לחצי כאן כדאי לקרוא על ההשפעה על איכות החיים לאחר כריתת רחם
   

  האם תהיינה השפעות כל שהן על בין זוגי?

  לא ניתן לחוש הבדל במהלך קיום יחסים באם יש או אין רחם, האיבר שנכרת הינו פנימי, למרות שצוואר הרחם נמצא בעומק הנרתיק לא יכול בן זוגך לחוש בהבדל כלשהוא,  הנרתיק אינו משתנה וכך גם לא החשק המיני או התפקוד המיני, לכריתת השחלות לעומת זאת עשוייה להיות השפעה ולכן יש לדון על נושא זה עם רופאך.  

  האם הניתוח ישפיע על תפקוד שלפוחית השתן?

  במידה ואת סובלת מהפרעות כל שהן בתפקוד שלפוחית השתן עלייך לתארם בפרוטרוט לפני רופאך. תכיפות ודחיפות במתן שתן, לחץ וקושי בהתאפקות, בריחת שתן במאמץ, מתן שתן מספר רב של פעמים בלילה, תחושת בריחת שתן קלה ללא מאמץ כל תלונות אלו חייבות להיאמר ולהיבדק לפני הניתוח.

  מה ההשפעה של כריתת השחלות?

  ֿכריתת שחלות אינה גורמת לשינויים משמעותיים לאלו שכבר אינן מווסתות,  לאלו החשות בתסמיני גיל המעבר, אך תגרומה לאלו שטרם הגיעו למנופאוזה - להופעת תסמינים אלו בדרגות חומרה שונות מקלות בלבד וחמורות יותר. ישנן נשים אשר תרצנה לאחר הניתוח לשמר פעילות הורמונלית, ותזדקקנה למתן אסטרוגן, אחרות תוכלנה להמנע ממתן טיפול תחליפי . נושא זה הינו נושא חשוב לדיון על כלל הבטיו ויש לבצעו לפני הניתוח ולשתף את המנתח בלבטייך.


  מה קורה עם החלל שנוצר באגן?

  אחת השאלות השכיחו תביותר לפני ניתוחי כריתת רחם קשורה ל״חלל״ שנוצר. למעשה הרחם הינו איבר קטן בגודל של אגרוף אשר יכול לגדול כידוע במהלך ההריון לגדלים גדולים מאד ולחזור ולהתכווץ לאחר הלידה, לאחר כריתת הרחם כל האברים שנדחקו לצדדים וגרמו לאי נוחות יכולים לחזור למצבם המקורי ללא הפרעה ולמעשה לא נוצר כל חלל.


  מה קורה עם הפעילות השחלתית? עם הביוץ?

   באם הוחלט על השארת השחלות, גם באם הוסרו החצוצרות,  השחלות תמשכנה לתפקד על פי מה שנקבע על פי הגיל והתורשה. השחלה עשוייה לבייץ והביצית שהינה תא קטן מאד תחרוג מהשחלה ותספג ותעלם.


  מה הם הסיבוכים של כריתת רחם?

  הסיבוכים של כריתת רחם קשורים לעצם ההרדמה, פגיעה באיברים שכנים, דימום מוגבר , זיהום , צורך במתן דם או פתיחת בטן, לעיתים נדירות סיבוכים טרונבואמבוליים- תסחיפי קרישים במחזור הדם המגיעים לריאות ומסכני חיים. לפיכך ישנה חשיבות רבה לעדכן את המנתח בכל בעיותייך הרפואיות בעברך הניתוחי ובכלל גורמי הסיכון על מנת למנוע סיבוכים אלו.


  האם כדאי לקבל דעה נוספת לפני החלטה על כריתת רחם?

  ההחלטה על כריתת רחם חייבת להיעשות לאחר דיון מקיף. יש לברר מה הן תלונותייך מהי האבחנה או האבחנות האפשריות ומה האפשריות הטיפוליות. יש לברר מה היתרונות והחסרונות של כל אפשרות כולל אלטרנטיבות לכריתת רחם או פתיחת בטן. יש לברר מה ניסיונו של המנתח ומה המלצותיו. כדאי גם לשוחח עם נשים שנמצאו במצב דומה לשם קבלת מידע מניסיון אישי. הליווי לפני הניתוח ולאחריו חשוב לשם קבלת מידע, ותחושת בטחון לקראת הניתוח ולאחריו

  היכן מבצע דר סוריאנו וצוותו את הניתוח לכריתת רחם?

   כלל הניתוחים כולל כריתת רחם בגישות השונות מבוצעים עי דר סוריאנו בביח אסותא רמת החיל, ובהרצליה מדיקל HMC. 

  האם קיימים הסדרי תשלום לניתוח?
   
  קימים הסדרים לביצוע כריתת רחם בגישה לפרוסקופית, בגישה וגינלית או בפתיחת בטן עם שב״ן מכבי (זהב, שלי), לאומית ומאוחדת (עם השתתפות עצמית בלבד). קיימים הסכמי הסדר או החזר עם כלל חברות הביטוח. קיים הסדר ייעוץ לקראת ניתוח עם כללית מושלם.

   

להמשך קריאה