03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • מה הם שרירנים?

  שרירן או מיומה הינו גידול שפיר של שריר הרחם, מורכב מתאי שריר ורקמת חיבור ברחם. מדובר על הגידול השפיר השכיח ביותר בנשים ונמצא בכשליש מנשים בגיל הפריון ובכמחצית מהנשים בגיל 50. מיומה יכולה לגדול כגידול בודד וכמספר רב של שרירנים הגדלים ברחם. גודל השרירנים שונה ויכול להיות קטן מ1 ס"מ ועד ל 30 ס"מ ולשקול מספר עשרות ק"ג.

  מדוע יש לדעת על שרירנים?

  שרירנים הינם גידולים השכיחים ביותר בנשים, בעיקר בגיל הפריון, לעיתים אינם גורמים לתסמינים ולעיתים פוגעים באיכות החיים ומהווים סיבה שכיחה לכריתת רחם.

  למי יש סיכון מוגבר לפתח שרירנים?

  לא ידוע מה הסיבה לגדילת השרירן ומדוע לאחת השרירן נשאר בגודל קבוע בעוד שלאחרת השרירן גדל במהירות.
  • ידוע כי שרירן תלוי בהפרשת אסטרוגן ולכן אופייני לגיל הפריון.
  • נשים ממוצא אפרו אמריקאי בעלות נטיית יתר לפתח שרירנים.
  • נשים ממוצא אפרו אמריקאי בעלות נטייה לפתח שרירנים בגיל צעיר יותר.
  • נשים בעלות משקל יתר נמצאות בסיכון מוגבר.
  • נשים שלא ילדו נמצאות בסיכון מוגבר.
  • ידוע על נטייה גנטית, משפחתית לגדילת שרירנים.

  לשאלות נוספות והתייעצות בנושא  אנא לחצי כאן - פרופ' דוד סוריאנו

  מה הם התסמינים ששרירן עלול לגרום?

  מרבית הנשים עם שרירנים אינן סובלות כלל מתסמינים, בד"כ מדובר בשרירים אשר אינן בולטים לחלל, או שרירנים קטנים מ 7 ס"מ, נשים אלו אינן זקוקות לטיפול. התסמינים הקשורים לנוכחות שרירנים אינם אופייניים רק לשרירנים ולכן בכל תלונה יש צורך בבירור ואבחנה לפני קביעת טיפול הינם:
  • דימום מוגבר ממושך מלווה בכאבי מחזור מוגברים.
  • דימום לא סדיר, דימום בין ווסתות.
  • תחושת מלאות בבטן תחתונה, אי נוחות ולחץ.
  • תחושת לחץ על שלפוחית השתן ורצון להתרוקן לעיתים תכופות.
  • אי נוחות בעת קיום יחסים.
  • שרירנים עלולים להיות קשורים באי פריון, בהפלות חוזרות ובסיבוכי הריון.

  היכן גדלים השרירנים?

  הרחם בנוי משלוש שכבות: החלק הפנימי נקרא רירית הרחם או האנדומטריום מדובר על שכבה דקה אשר גדלה בהשפעת הורמוני המין ואחראית על השתרשות העובר ועל הופעת הדימום הווסתי, החלק העיקרי דופן הרחם- המורכב כולו משריר הרחם, והשכבה החיצונית הסרוזה. שרירנים הבולטים לחלל נקראים שרירנים תת- ריריים (סב-מוקוזליים), השרירנים הנמצאים בדופן השירית נקראים שרירנים תוך דופניים(אינטרא-מוראליים) והשרירנים הבולטים לחלל הבטן תת סרוזיים.

  השרירנים הבולטים לחלל (סוב- מוקוזליים) הם אלו האחראיים למרבית התסמינים.

  האם שרירנים יכולים להיות ממאירים?
  שרירן הינו גידול שפיר של שריר הרחם. ישנם גידולים לא שפירים של שריר הרחם, נדירים ביותר (כ- 0.1% מכלל המקרים). לא ניתן על פי בדיקה גינקולוגית, בדיקת אולטראסאונד או ע"י בדיקות דם לאבחן מה הוא סוג הגידול באופן מוחלט אך מוסכם כי שרירנים אשר אינם גורמים לתסמינים, אינם גדלים בקצב מהיר אינם דורשים טיפול.

  האם יש לי שרירנים?
  רוב השרירנים מאובחנים במהלך בדיקה שגרתית, במהלך בדיקה גינקולוגית ניתן להתרשם משינוי בגודל הרחם, ממבנה לא סדיר דבר המחשיד לנוכחות שרירן. מקובל להגדיר את גודל הרחם על פי שבועות הריון. האבחנה מאוששת ע"י בדיקת אולטראסאונד בטני ונרתיקי. לעיתים יש צורך בהערכה נוספת על מנת לוודא כי מדובר בשרירן ולא בממצא אחר (כגון אדנומיוזיס, ממצא שחלתי, פוליפ תוך רחמי ועוד). לשם כך ניתן לעיתים רחוקות יש צורך בבדיקות הדמיה נוספות (CT, MRI).

  הדרך המיטבית להערכת חלל הרחם ולדעת האם השרירן בולט לחלל הינה ע"י היסטרוסקופיה אבחנתית אשר מדגימה את השרירן בנקל.

  נמצא אצלי שרירן האם יש צורך בטיפול?
  יש להגדיר היטב מה הן תלונותייך, יש להגדיר היטב האם יש קשר בין התלונות לבין השרירנים. במידה ואת סובלת מדימום מוגבר או לא סדיר יש לברר מה מקור הדימום לבצע הערכה מלאה כולל פאפ ודגימת רירית הרחם. לאחר הערכה מלאה, קבלת מידע שלם עלייך, על עברך הרפואי, המיילדותי, על תלונותייך והפגיעה באיכות החיים יש צורך בהערכת גודל הרחם, מיקום השרירנים גודלם ומספרם. רק בגמר הערכה מקיפה זו יוחלט על צורך בטיפול.

  באם אני סובלת עקב השרירן, מה הן האלטרנטיבות הטיפוליות?
  • מעקב בלבד:
   מרבית הנשים עם רחם שרירני אינן זקוקות לטיפול תרופתי או ניתוחי. שיעור הנשים באוכלוסייה שברחמן שרירן הינו גבוה ועולה עם הגיל. נשים אשר אינו סובלות כלל מתסמינים, שהשרירן אינו גדל, או משנה ומראהו הסונוגרפי אינן זקוקות לטיפול אלא למעקב בלבד.
  • טיפול תרופתי:
   הטיפול התרופתי נועד לשפר תסמינים, להקטין דימום, לתקן אנמיה עקב חסר ברזל או להקטין גודל השרירן באופן זמני. אין בנמצא כיום טיפול תרופתי אשר גורם להעלמות מוחלטת של השרירן. לעיתים טיפול תומך זה מספק וניתן למנוע ניתוח בעיקר בנשים הקרובות בגילן לגיל הפסקת המחזור החודשי וטיפול תומך זה יאפשר להן לצלוח תקופה זו. לעיתים יש מקום לטיפול תרופתי לפני ניתוח לשם העלאת ריכוז ההמוגלובין לרמה מספקת לפני ניתוח או לשם הקטנת השרירנים לפני ניתוח לפרוסקופי.
  • כריתת השרירן בפתיחת בטן:
   כריתת שרירנים בפתיחת בטן הינה הדרך המקובלת מזה שנים להסרת שרירנים. בדרך זו ניתן לכרות מספר רב של שרירנים ועם זאת לשמר את הרחם לשם השגת הריון ולשם מניעת דימום מוגבר. למעשה אין הגבלה של גודל או מספר השרירנים ונכרתו שרירנים בגודל כולל של עשרות ק"ג. יש לזכור כי ניתוח זה אינו קל יותר, קצר יותר, או פשוט יותר מכריתת רחם ולעיתים קרובות דורש יותר מיומנות וניסיון.
  • כריתת השרירן בהיסטרוסקופיה
  • כריתת השרירן בלפרוסקופיה
  • כריתת רחם לפרוסקופית

להמשך קריאה