03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • מיתוסים באנדומטריוזיס
  קיימים מיתוסים רבים לגבי אנדומטריוזיס 
  הנפוצים הם כי הריון פותר הכל, כי אין טעם בניתוח כי הכל חוזר, וכי מדובר רק בכאבים וחייבים ללמוד לחיות עימם
  ננסה להפריך מקצת מהם
  לרגל שבוע המודעות לאנדומטריוזיס  ננסה להפריך מספר מיתוסים לגבי המחלה

  אנדומטריוזטס הינה מחלה שכיחה הפוגעת ב 5-10% מכלל הנשים בגיל הפוריות, תאים הדומים לרירית הרחם נמצאים באגן גדלים ומפעילים את המע החיסונית מצב זה גודם לכאבים עזים במהלך הווסת, כאבים בעת קיום יחסים, כאבי אגן כרוניים כאבי גב, ואי פוריות
  הערכה היא שכ 180 מליון נשים סובלות ממחלה זו ומהשלכותיה
  לעיתים חולפות שנים ופניות חוסזרות ונשנות לקבלת סיוע עד שנשים אלו מאובחנות ומטופלות


  מיתוס מספר 1 
  אנדומטריוזיס היא רק כאבים במהלך הווסת

  אכן כאבים עזים במהלך הווסת מהווים תסמין אופייני, כ 50% מכלל הנשים הסובלות מכאבי ווסת עזים תאובחנה כסובלת מאנדומטריוזיס, אך חלק מהנשים תלוננה בעיקר על כאבים בעת קיום יחסים, חלקן על כאבים במתן שתן בכל ווסת,דימום מוגבר  או לא סדיר,  רובן תתלוננה על עייפות רבה וחולשה במהלך כל החודש וחלקן הגדול תתלוננה על הפרעות במע העיכול, כולל תכיפות יציאות במהלך הווסת ועוד


  מיתוס מספר 2 
  הסיבה לאיחור המשמעותי באבחנה היא כי קשה מאד לאבחן אנדומטריוזיס 

  למען האמת כאשר מודעים למחלה תסמיניה והשלכוליה האבחנה אינה כל כך קשה, התסמינים האופיינים, למרות השוני הרב בין אישה לרעותה,  הממצאים בבדיקה עי רופא מיומן ובדיקות האולטראסאונד היעודיות שיפרו באופן משמעותי את היכולת לחשוד כי מדובר באנדומטריוזיס. לעיתים קרובות מספיקה בדיקה גינקולוגית ומישוש נגעים לאשר את האבחנה. לאחרונה עםמ העלייה במודעות החלו נשים שסבלו במשך שנים לעלות אפשרות זאת בעצמן.

  מיתוס מספר 3 
  מדובר במחלה כרונית, ללא טיפול יעיל, צריך ללמוד ולחיות עימה

  משפט זה הינו משפט שאחראי על הדחיה המשמעותית באבחנה ובטיפול בנשים עם אנדומטריוזיס. אסור לחיות עם כאבים עזים בכל ווסת, כאבים משתקים הפוגעים ביכולת לתפקד לאפשר פגיעה בחיי האישות , בקריירה, בתפקוד בבית או להזדקק לטיפולי פוריות ממושכים לשם השגת הריון. 
  ניתן לטפל באנדומטריוזיס, לאלו הנזקקות לניתוח , תוצאותיו מצויינות הן בשיפור איכות החיים והן בשיפור הפוריות ובתנאי שיעשה ללא דחייה משמעותית ולפני שנגרם נזק בלתי הפיך,
  ניתן לשפר את איכות החיים במקרים רבים עי טיפול הורמונליים ואחרים, וכפי שאנו נוהגים לאמר יש סיבה לסבל אך אין כל סיבה שתסבלי.

  מיתוס מספר 5 
  הטיפול היחיד שעובד הוא הריון

  הריון אינו תרופת קסם למכאובי אנדומטריוזיס, אמנם נשים רבות חשות הקלה מעצם העלמות הווסת אך חלקם סובלות מכאבים גם במהלך ההריון.
  בגילאים הצעירים לפני הרצון להקים משפחה הוא ההמלצה ״כנסי להריון״ אינה רלוונטית.  לאלו המתמודדות עם בעיות פוריות יחד עם כאבים וסבל רב היא מהווה תזכורת כואבת לקשיים להרות.
  תסמיני אנדומטריוזיס יכולים להופיע גם לאחר לידה או לידות, לעיתים קרובות הישנות הכאבים פוגעת ביכולת לתפקד כאם וכרעיה ולעיתים רבות מחייב טיפול גם לאחר לידה מוצלחת.

  מיתוס מספר 6 
  הפתרון האולטימטיבי כריתת רחם

  בעבר אכן נשים רבות נזקקו לפתרון רדיקלי זה ולעיתים אך לכריתת שחלות, במיוחד אלו שאובחנו באיחור משמעותי לאחר כשלונות חוזרים של טיפולים שונים ולאחר סיום הילודה. במשך שנים הסיבה המובילה לכריתת רחם בקרב נשים צעירות(>40) היה אנדומטריוזיס
  הטיפול כיום מושתת על איבחון מוקדם, טיפול מיטבי תרופתי ו/או ניתוחי אשר מסיר את המוקדים ומשפר את איכות חייה של המטופלת. יש לשקול פתרון זה במקרים חריגים בלבד.

  מיתוס מספר 7 
  ניתוח לטיפול באנדומטריוזיס יטיב עם כאבי אך יפגע ביכולתי להרות

  ניתוח לטיפול באנדומטריוזיס לעיתים קרובות אינו כולל מעורבות של השחלות. רק כ 1/3 מהנשים הנזקקות לניתוח סובלות ממעורבות שחלתית. כריתת מוקדים אגניים, פתיחה של הידבקויות. שקום חצוצרות ועוד משפרות את הסיכוי להשגת הריון אם כי דורשים מניסיון ומיומנות, ניתוחים המערבים שחלות אכן נושאים סיכון, עצם הימצאות ציסטה גדולה בשחלה פוגעת ברזרבה השחלתית וניתוח עלול להעצים פגיעה. שימוש בטכניקות ניתוחיות נכונות, במכשור מתאים ושיפור הניסיון מביאים לשיפור הפוריות.

  מיתוס מספר 8 
  נשים הסובלות מאנדומטריוזיס תתקשנה להרות

  הקשר בין אנדומטריוזיס לבין אי פוריות אינו פשוט, מרבית הנשים לא תתקשנה להרות ולא תזדקקנה לטיפולי פוריות, לא כל מי שחווה כאבים עזים במהלך הווסת תתקשה להרות וזאת יש להדגיש
  יחד עם זאת איחור באבחנה, איחור בטיפול עלולים לגרום נזק אשר עלול להוביל לתת-פוריות. נשים אשר בנות משפחה נמצאו כסובלות מאנדומטריוזיס והתקשו להרות נמצאות בסיכון ולכן מוטב שתפננה להערכה
  ככלל, נשים אשר מתקשות להרות וסובלות מכאבים עזים חייבות להבדק במרפאה לאנדומטריוזיס. 

  מיתוס מספר 9
  נערות אינן סובלות מאנדומטריוזיס 

  שיעור משמעותי בקרב נשים שאובחנו כסובלות מאנדומטריוזיס מתארות כי החל מהווסת הראשונה סבלו מכאבים עזים, משתקים, וכי נזקקו כבר בתקופת בית הספר לסיוע רפואי או צורך מתמיד במשככי כאבים, סקירה שפורסמהב 2017 אשר כללה כ 24 מחקרים בנושא נערות ואנדומטריוזיס  מצאה כי בקרב נערות אשר סבלו מכאבים עזים כרוניים  ולא הגיבו לטיפול תרופתי, 80% אובחנו כסובלות מאנדומטריוזיס. נמצא כי בקרב נערות. האבחנה הלפרוסקופית הינה במקרים רבים הדרך היחידה לאבחן. נמצא כי דרושה מיומנות רבה וניסיון באבחון אנדומטריוזיס גם במהלך ניתוח, והומלץ על ביצוע ניתוחים אלו רק ע״י מומחי לטיפול באנדומטריוזיס.  

  מיתוס מספר 10
  ניתן לטפל באנדומטריוזיס ללא גישה רב צוותית 
   
  על מנת להבין התפתחות אנדומטריוזיס כמחלה, על מנת לאבחן אותה ואת כלל תסמיניה ועל מנת לטפל באופן מיטבי דרוש צוות. דרוש מומחה לאולטראסאונד ומומחה לפוריות דרוש מומחה לכירורגיה גינקולוגית  מתקדמת אך גם תזונאית ופיזיוטרפיסטית. לעיתים יש צורך בכירורג כללי ולעיתים אורולוג וכמובן מומחה גסטרו המכיר את המחלה.  הטיפול באנדומטריוזיס דורש  צוות העובד ביחד ומכיר את המטופלת תלונותיה ולעיתים גם את משפחתה. צוות המסביר, מלווה, ועוקב לאורך זמן ומעניק תמיכה למטופלת, למלווים ולמשפחה. אנדומטריוזיס הינה מחלה מורכבת לטיפול ודורשת מרפאה ייעודית ורב צוותית. 
  השילוב של דר׳ סוריאנו כמומחה לאנדומטריוזיס ומנתח , דר אליצור׳ מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית באסותא ודר׳ ז׳ייצ׳יק כמומחית אולטראסאונד יחד עם תזונאית ופיזיוטרפיסטית  מגשימים בפועל גישה זו.

להמשך קריאה