03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • הקפאת ביציות

  מאגר הביציות בשחלות האישה אינו גדל או מתחדש במהלך החיים, אלא להפך, אישה נולדת עם כמות קבועה אשר כבר בחיים העובריים מספרן פוחת כך עד להתחלת ההתבגרות המינית, ומאגר הביציות הפוטנציאלי בגיל הפוריות עומד על 200-300 אלף ביציות אשר במהלך החיים הולך ופוחת. לא רק זאת אלא שטיב הביציות משתנה עם הגיל ומעל גיל 44 כמות הביציות התקינות זעום.
  מעבר לגיל, מצבים שונים עלולים לפגוע במאגר זה, נטייה גנטית כגון X שביר, מצבים כגון אנדומטריוזיס, ניתוחים לכריתת ציסטות שחלתיות ובוודאי ניתוחים חוזרים, כמו גם מצבים קיצוניים כגון טיפול כימוטרפי או הקרנות.

  הקפאת ביציות מסיבה רפואית כגון לפני טיפול כימוטרפי או קרנתי קיימת בארץ, כמו במקרים שצויינו לעיל והטיפול ממומן ומכוסה ע״י קופות החולים.
  קיימת גם הקפאת ביציות שלא על רקע רפואי אלא מסיבות חברתיות, נשים בגילאים 30-41 אשר חפצות לשמר ביציות עקב גילן ודחיית גיל השגת ההריון. תהליך זה אינו ממומן עי המדינה או קופות החולים אך ניתן לבצעו בארץ או במרכזים מובילים בעולם בתשלום.

  ניתן לעבור כ 4 מחזורי טיפול ולשמר כ 20 ביציות קפואות. הקפאת ביציות נעשית בארץ ובעולם והחלק מהמרכזים בעולם צברו ניסיון רב עם שעיור הצלחה גבוה. ניתן להשתמש בביציות אלו עד גיל 54
  .

  הקפאת ביציות  דורשת טיפול כמו בהפרייה חוץ גופית, מתן טיפול הורמונלי ובהגיע הרגע המתאים לבצע שאיבת ביציות בהרדמה או ללא הרדמה ולאחר מכן הקפאת הביציות. 

  לגיל הקפאת הבציות חשיבות רבה, ככל שהגיל בעת ביצוע השאיבה צעיר יותר איכות הביציות כמובן טובה יותר.

  קיימות טכניקות הקפאה שונות איטית ומהירה ובשתיהן מורידים את טמפרטורת הביצית מ חום גוף האישה 37 מעלו צלזיוס למינוס 196 (טמפרטורת חנקן נוזלי).
  כיום עם השיפור בטכניקה באם הפעולה מבוצעת בשנים צעירות מתחת לגיל 37 ניתן בהקפאה מהירה לפרות כ 80% מכלל הביציות שהוקפאו ולבצע הפרייה בלפחות  60% מאלו שהוקפאו.
  מכיון שמוחזרים במהלך טיפול הפרייה חוץ גופית עובר אחד או שניים בכל מחזור הרי ששאיבת 20 ביציות מאפשרת סדר גודל של כ 4 החזרות לפחות.

  לאחרונה החלו נשים הסובלות מאנדומטריוזיס, עם רקע של ציסטות שחלתיות וניתוחים חוזרים לברר האם ניתן במצבן לבצע הקפאת ביציות לשם שימור פוריותן, נשים אלו נמצאות בסיכון יתר לפגיעה ברזרבה השחלתית והקפאת ביציות עשוויה למנוע כשלונות עתידיים. יחד עם זאת הטיפול ההורמונלי עלול לגרום להופעת תסמינים ודורש מעקב.

  קבוצה נוספת הינה נשים אשר מיועדות לעבור כריתת ציסטה שחלתית, לעיתים ניתן במהלך הניתוח לנסות ולאתר ביציות לשם ביצוע הקפאת ביציות.

  לסיכום נשים הסובלות מפגיעה ברזרבה השחלתית, על רקע ניתוחים קודמים או אנדומטריוזיס אשר אינן מעוניינות להרות כעת עשויות לשקול ביצוע הקפא ביציות לשם שימור הפוריות.