03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • הטיפול בהריון חוץ-רחמי
  הריון חוץ רחמי עלול לסכן את חייה של האישה. לעיתים נדרשת פעולה דחופה לשם הפסקת הדימום הנלווה להתפתחות הריון בחצוצרה. הלפרוסקופיה משמשת כגישת הבחירה בטיפול בהריון חוץ רחמי מזה שנים, בעזרתה ניתן לאבחן את הימצאות ההריון בחצוצרה במהירות ע"י החדרת סיס אופטי לחלל הבטן וביצוע פתיחת החצוצרה ושאיבת ההריון או כריתת החצוצרה במהירות.


  מהו הריון חוץ רחמי?

  כאשר העובר משתרש מחוץ לרחם, בדרך כלל בחצוצרה, נוצר הריון חוץ רחמי. ההריון החוץ רחמי מתרחש בכ- 1% מכלל ההריונות ושכיח פי כמה לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF), ביחוד בקרב נשים עם בעיה ידועה בחצוצרות. שכיח לאחר ניתוחים קודמים לשיקום חצוצרות או בנשים שכבר חוו הריון חוץ רחמי בעבר.
  האבחנה בדרך כלל נעשית על פי ערכים עולים של הורמון ההריון, ללא שנצפה בבדיקת אולטראסאונד שק בתוך הרחם. בשלב מתקדם יותר של ההריון עלולים להופיע כאבי בטן ואף תחושת עילפון, וניתן יהיה לצפות בשק ההריון מחוץ לרחם בבדיקת אולטראסאונד.

  האבחנה מתבססת על חשד גבוה עקב גורמי סיכון, תלונות האישה והממצאים בבדיקה הגינקולוגית ובבדיקת האולטראסונד.  ההריון החוץ רחמי ממוקם ברוב המוחלט של המקרים בחצוצרה אך יכול להמצא בשחלה, בצוואר הרחם, בצלקת הניתוחית ברחם לאחר ניתוח קיסרי או בבטן.

  ישנם מצבים של הריון בחצוצרה וברחם בו זמנית (הריון הטרוטופי) אשר מחייב טיפול בהריון החוץ רחמי ומניעת פגיעה בהריון התוך רחמי.

  התסמינים: התסמינים הראשונים הינם תסמיני ההריון הרגילים עייפות, גודש בחזה, בחילות, עצירות, המשקפים את השינויים ההורמונלים שמתחוללים בגופך. בשלב הבא מופיעים כאבי אגן בד"כ כאב חד צדדי,  המופיע בד"כ בשבוע 6 ) המלווה בכאב בכתפיים ובבטן העליונה במצבים אלו יש חובה לפנות למיון בדחיפות. בשלב הבא מתגברת תחושת החולשה וכמעט עלפון עד לקריסה עקב דימום בטני מוגבר.

  האבחנה: ניתן לזהות שק הריון תוך רחמי בבדיקת אולטראסאונד וגינאלית (עם מטמר שמוחדר לנרתיק) כבר בשבוע 5 להריון, כאשר תוצאת בדיקת ההריון מעל 1500 יחידות. בשבוע 6-7 להריון ניתן להדגים בעזרת בדיקת אולטראסאונד וגינאלית גם בעובר עם דופק.

  במקרים של הריון חוץ רחמי לא ניתן לזהות שק הריון בחלל הרחם, לעומת זאת ניתן לעיתים לזהות את שק ההריון בחצוצרה, לעיתים ניתן לזהות נוזל חופשי המעיד על דימום בחלל הרחם ולעיתים אפילו דופק עוברי בחצוצרה.

  הטיפול:  
  מעקב שמרני: נעשה  בד"כ באשפוז כאשר יש חשד בבדיקת האולטראסאונד ערכי הביטא נמוכים ולמתלוננת אין תלונות, ידוע כי במקירם רבים ההריון החוץ רחמי נספג ללא צורך בהתערבות וערכי הביטא הולכים וקטנים

  טיפול תרופתי ב- MTX:

  הטיפול הלפרוסקופי:

להמשך קריאה