03-6447215
 • דימום לא סדיר

  דימום לא סדיר

  דימום לא תקין מוגדר כדימום המגיע שלא בזמן או במשך או כמות חריגים, תלונה זו מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לפנייה לגינקולוג והסיבה השנייה בחשיבותה לכריתת רחם. יש תמיד לברר האם אכן מקור הדימום רחמי, האם מקורו במערכת המין הנקבית (נרתיק צוואר או רחם) או שמקורו במע' הגסטרואינטסטינלית או מערכת השתן.

  סיבות


  ניתן לחלק את הדימום הרחמי הלא תקין לשתי קבוצות:
  סיבות הורמונליות - מחזור ביוצי תקין בד"כ גורם למחזור ווסתי תקין. כאשר הביוץ אינו מתרחש, המערך ההורמונלי משתבש ודימום לא סדיר עלול להופיע. דימום זה נקרא דימום דיספונקציונלי.
  דימום אורגני-אנטומי - הפרעות הקשורות לבעיות במע' המין כגון הריון, שרירנים ופוליפים, ציסטות שחלתיות, אטרופיה של הנרתיק, שימוש בהתקן וכן מחלות סיסטמיות הקשורות למערכת הקרישה, מחלות כבד, תירואיד, ועוד.

  להשארת הודעה  לפרופ' דוד סוריאנו לחצי כאן

  אבחנה


  לשם הגעה לאבחנה מדויקת יש הכיר היטב את עברך הרפואי, ההיסטוריה המשפחתית, גורמי סיכון למחלות גידוליות, את ההיסטוריה המילדותית. יש להכיר היטב את תלונותייך, את צורת המחזור , ממתי, שימוש בתרופות, שימוש באמצעי מניעה,שינוי במשקל ועוד.

  יש לבצע בדיקה גופנית מלאה ובדיקה גינקולוגית אשר תבחן מה מקור הדימום ותבצע בדיקת משטח צוואר רחם (פאפ). בנוסף יש לבצע בדיקת אולטראסאונד אשר תדגים את הרחם והטפולות. יש לבצע בדיקות דם כולל בדיקה להריון, ס"ד , תפקודי קרישה ועוד. במידה ומקור הדימום רחמי ועל פי שאר הממצאים יוחלט האם יש לדגום את רירית הרם ע"י פיפל- צינורית דקיקה המוחדרת לחלל הרחם ומאפשרת אבחנה היסטולוגית.

  לעיתים לשם קבלת מידע שלם לגבי הרחם ועל מנת שלול נוכחות של פוליפ אנדומטריאלי, שרירן / מיומה תת רירי, מבנה רירית הרחם יש לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית

  טיפול


  הטיפול מבוסס ראשית על אבחנה מדויקת אשר דורשת קבלת מידע שלם ומקיף, בדיקה והדמיה בנוסף לתשובות ציטולוגיות והיסטולוגיות. שנית על גיל המטופלת, עברה הרפואי, עברה המילדותי, רצונה בפריון וכמובן על מבנה הרחם. באם מדובר בהפרעה הורמונלית או מחלה סיסטמית הטיפול יהיה בהתאם. במידה ומדובר בפוליפ אנדומטריאלי או שרירן תת רירי ניתן לכרותם בהיסטרוסקופיה ניתוחית.


  - היסטרוסקופיה אבחנתית
  - היסטרוסקופיה ניתוחית
  - אבלציה של רירית הרחם
  - אלטרנטיבות לכריתת רחם
  - כריתת רחם לפרוסקופית

  .

קבעו תור

כתובתנו: רח' הברזל 34 בנין A קומה 3
רמת החייל, תל אביב.

ימי הקבלה:  א', ג' , ד' 16:00-21:00, בתאום מראש

קביעת תורים: 09:00-18:00 בימים א' עד ה'