03-6447215
בתקופה זו אנו מעניקים שירותי ייעוץ רפואי אונליין, לתיאום תור וקבלת הסבר על השירות התקשרי 03-6447215 / 054-4554691 
או לחצי כאן. אנחנו כאן בשבילך.

* לחברות קופ"ח מכבי, שב"ן וכללית מושלם הייעוץ מוכר כחלק מייעוצי רופא מומחה.
 • אנדומטריוזיס והריון
  אנדומטריוזיס והריון: 

  האם מהלך ההריון בקרב נשים עם אנדומטריוזיס נושא בחובו סיכון יתר?

  מאמר מקיף שפורסם החודש בעיתון היוקרתי Fertility & Sterility בחודש אוקטובר 2017  שופך אור על נושא זה.

  אנדומטריוזיס הינה מחלת כרונית, דלקתית, תלויית אסטרוגן הפוגעת בכ %10 מכלל הנשים בגיל הפוריות,; ובכ 40% מכלל הנשים הסובלות מכאבי אגן ואי פוריות.

  עיקר תסמיניה: כאבים במהלך הווסת, כאבי אגן כרוניים, דימום ווסתי מוגבר, כאבים בעת קיום יחסים; ולעיתים פגיעה בפוריות.
  תסמינים למחלה
  מקור המחלה בהימצאות רקמה הדומה לרירית הרחם, מחוץ לרחם, בשחלות בחצוצרות ושאר אברי האגן,; מצב הגורם להיווצרות תהליך דלקתי, דימום מקומי, יצירת ציסטות וצלקות באזורים שונים.

  כ %30 מכלל הנשים הסובלות מאנדומטיוזיס תזדקקנה לסיוע על מנת להרות וחלקן תזדקקנה לניתוחים לשם שיפור איכות חייהן ולשם השגת הריון. הטיפול בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס נעשה במרכזים ומרפאות ייעודיות ע״י רופאים מומחים בתחום. 


  הריון מהווה לחלק מהנשים הסובלות מאנדומטריוזיס; משאת נפש ונחשב באופן מסורתי להגעה לחוף מבטחים עבורן.; מרבית התסמינים הקשורים לכאבים במהלך הווסת נעלמים בהריון, בהעדר ווסת,; דבר המביא לשיפור באיכות חייהן. ההריון נחשב למצב בטוח לנשים הסובלות מאנדומטריוזיס, ועשוי אף לשפר את איכות חייה של האישה גם לאחר סיום ההריון. 

  האם מהלך ההריון בקרב נשים עם אנדומטריוזיס שונה מנשים ללא אנדומטריויס, הינה שאלה שלגביה הייתה עד כה מחלוקת בקרב החוקרים.


  לאחרונה פורסמה סקירה מקיפה ומטה-אנליזיס - סיכום של כלל המאמרים שפורסמו עד כה בספרות המדעית,; אשר השוו מהלך הריון של נשים שאובחנו כסובלות מאנדומטריוזס לנשים ללא מחלה זו. מאמרים שלא כללו קבוצת ביקורת ורק תיארו מהלך הריון בקרב נשים עם אנדומטריוזיס הוצאו מסקירה מקיפה ויסודית זו.


  המאמר פורסם; בחודש אוקטובר 2017; בעיתון היוקרתי Fertility ; Sterility, ע״י חוקרים העוסקים בטיפול בנשים עם אנדומטריוזיס ממספר מרכזים באיטליה ובראשם פרופ׳ זולו . המאמר בדק 34 מאמרים אשר עסקו בנושא סיבוכי הריון בקרב נשים עם אנדומטריוזיס, פסל 10 מאמרים, עקב אי התאמתם,  וסיכם תוצאות של כ 24 מאמרים אשר כולם כללו קבוצת ביקורת.   


  המחקר כלל מספר עצום של נשים; 1,924,114; מתוכן כ 52,111 נשים עם אנדומטריוזיס (2.7%) וכ; 1,872,003 ששימשו כקבוצת ביקורת (97.3%)
  .

  המחקר התמקד מראש בנושאים הבאים: שכיחות הפלות, לידות מוקדמות (לפני שבוע 37, ולפני שבוע 34) שלייה פתח, שכיחות מחלות במהלך הריון כגון סכרת הריונית ומחלת יתר לחץ דם הריוני ורעלת הריון, שיעור ניתוחים קיסריים ומשקל יילוד נמוך (מתחת לאחוזון 10%)


  עד כה לא פורסמה עבודת מחקר כה מקיפה אשר שמה לה כמטרה לבדוק סיבוכי הריון בקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזס;

  הנשים שהוגדרו כסובלות מאנדומטריוזיס רובן המוחלט על סמך ניתוחים שעברו ומקצתן על סמך בדיקות הדמייה כגון בדיקות אוטראסאונד או MRI.


  המחקר מצא כי שיעור נשים גבוה יותר בקרב נשים אשר אובחנו כסובלות מאנדומטריוזיס ילדו לפני שבוע 37 וכן לפני שבוע 34,; (פי 2.5) , שיעור גבוה יותר עבור הפלה במהלך ההריון (פי 1.75)


  לא נמצאו הבדלים בשיעור הנשים אשר פתחו סכרת הריונית מחלת יתר לחץ דם או רעלת הריון בקרב השנים עם אנדומטריוזיס לעומת קבוצת הביקורת.


  נמצא גם שנשים עם אנדומטריוזיס סבלו יותר משליית פתח וכן הזדקקנו באופן מובהק יותר לניתוחים קיסריים (פי 1.57), גם כאשר פילחו את התוצאות רק בקרב הנשים עם אנדומטריוזיס וקבוצת הביקורת; אשר עברו טיפולי פוריות, נמצא כי בקרב הנשים עם אנדומטריוזיס שכיחות הלידות המוקדמות (לפני שבוע 37) היה גבוה יותר באופן מובהק.


  זהו המחקר הגדול ביותר שפורסם עד כה והמטה-אנליזה הראשונה אשר בדקה נושא חשוב זה.


  החוקרים העלו על סמך מחקרים קודמים מספר השערות בנוגע לסיבות האפשריות של ממצאים מעניינים אלו ובניהם תנגודת של הקולטנים ברחם לפרוגסטרון.


  לסיכום, מאמר סקירה מקיף זה אשר כלל קבוצת נשים גדולה אשר אובחנו כסובלות מאנדומטריוזיס טרם ההריון, מצא כי בקרב נשים אלו לעומת קבוצת הביקורת, קיים שיעור גבוה יותר של לידה מוקדמת, הפלות, שליית פתח, וניתוחים קיסריים. 

  מידע זה חשוב לנשים בהריון ולאלו העוסקים במעקב הריון, מחקרים נוספים דרושים על מנת לבחון האם יש צורך בשינויים באופן מעקב ההריון אשר נדרש,;ומחקרים נוספים אשר ישפכו אור על הסיבות לממצאים אלו ודרכי מניעה.

  ;Fertility and Sterility®