כריתת מחיצה תוך רחמית בהיסטרוסקופיה

מחיצה רחמית הינה סיבה שכיחה להפלות חוזרות, כיצד ניתן לאבחן? כיצד ניתן לטפל?
הימצאות מחיצה ברחם נחשבת לאחד ממומי הרחם הנפוצים ביותר. לא ברור האם ובאיזו מידה נוכחות מחיצה תוך רחמית גורמת לאי פריון אך ללא ספק גורמת אחראית להפלות חוזרות, לידות מוקדמות ושיעור ניתוחים קיסרים גבוה יותר עקב מצגים פתולוגיים.

בכל בירור פריון, בירור הפלות חוזרות, בירור לידות מוקדמות יש להעריך את מבנה הרחם. במרבית המקרים החשד כי מדובר במחיצה עולה בבדיקת האולטראסונד, לעיתים במהלך ביצוע צילום רחם או היסטרוסקופיה אבחנתית.

ראשית יש לקבוע האם מדובר ברחם מחיצתי או רחם דו קרני או מום רחמי אחר. האבחנה נעשית ע"י הדמייה (אולטראסונד המבוצע ע"י מומחה לתחום זה, אולטראסונד תלת מימדי או MRI ) וכמובן ע"י היסטרוסקופיה אבחנתית. הטיפול המיטבי וכיום היחידי להסרת המחיצה הינו ההיסטרוסקופיה הניתוחית,

מכלל המומים הרחמיים, הימצאות מחיצה בחלל הרחם הינה המום השכיח ביותר, ושכיחותו מוערכת בכ- 2% מכלל הנשים. הקשר בין הימצאות מחיצה ברחם לאי פריון אינו ברור. אך ללא ספק שכיחות ההפלות בשליש הראשון להריון גבוהה יותר בנוכחות מחיצה בחלל הרחם. ברחם כפול או דו-קרני יש חלל רחם המוגבל בגודלו, ועל כן קשור לסיכון מוגבר לשורה ארוכה של סיבוכי הריון, כגון הפלות מאוחרות, לידות מוקדמות ומצגים לא תקינים של העובר, המעלים את שכיחות הלידות בניתוח קיסרי.

ההערכה המדויקת ביותר של מבנה חלל הרחם מושגת בעזרת היסטרוסקופיה. במהלך היסטרוסקופה אבחנתית זו מוחדר סיב אופטי דקיק לחלל הרחם בעד צוואר הרחם. בזכות המכשור האופטי החדיש, שקוטרו אינו עולה על מספר מילימטרים, הפעולה כרוכה כיום רק במעט אי נוחות ואינה מחייבת הרדמה.
כאשר ניקבע כי המחיצה הינה עמוקה, ולאישה היסטוריה של סיבוכים במהלך ההריון, כמו הפלות חוזרות או לידה מוקדמת, מקובל להמליץ על פתיחה של המחיצה הרחמיתבניתוח .

פעולה זו נעשית בהיסטרוסקופיה ניתוחית, שמבוצעת במסגרת אישפוז יום ודורשת הרדמה כללית. כריתת או ליתר דיוק פתיחת המחיצה נעשית עי מחט חשמלית אך ניתן לבצע זאת גם עם מספריים מיוחדות.
במקרים של מחיצה עמוקה, או שלמה ישנם הממליצים על טיפול אסטרוגני ולאחריו ביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית חוזרת.

התוצאות במניעת הפלות חוזרות טובות אך ההריון דורש בכל זאת מעקב קפדני, עקב הסיכון המוגבר ללידות מוקדמות, מצגים פתולוגיים, קרע רחמי במהלך ההריון או שלייה נעוצה

הסיבוכים הקשורים להפרדת מחיצה בהיסטרוסקופיה: דימום, זיהום, נקב, הידבקויות תוך רחמיות, ופגיעה ברירית הרחם.  
מעונינת בפגישת יעוץ? - הקישי כאן וצרי קשר