03-6447215
 • היסטרוסקופיה אבחנתית

  היסטרוסקופיה אבחנתית נחשבת לפעולת הבחירה לשם אבחון חלל הרחם. ניתן לצפות בנקל בחלל הרחם, ברירית ובפיות החצוצרות. ניתן לזהות את חלל הרחם בהסתכלות ישירה ולאבחן מום רחמי כגון רחם מחיצתי, דו קרני או חד קרני. ניתן לזהות שרירן הבולט לחלל את גודלו ומיקומו, פוליפ תוך רחמי, הידבקויות בחלל, ולזהות שארית שלייה. הפעולה נעשית ללא צורך בהרדמה או אלחוש מקומי, במרפאתו של דר סוריאנו, ללא צורך באשפוז או הכנה מיוחדת יש להמנע מביצוע היסטרוסקופיה בעת חשד לזיהום רחמי, בעת חשד להריון, ויש להמנע מקיום יחסים 48 טרם הפעולה הצלחת הפעולה ללא כאבים תלוייה רבות במיומנות המבצע ובטיב המכשור, כלל ככל שהמכשור דק יותר כך ניתן להחדירו לחלל הרחם ללא כל קושי במקרים מסוימים יש ליטול טיפול אנטיביוטי מונע לפני הפעולה (במקרים של חשד לאנדומטריוזיס או באם היה חשד לדלקת אגנית בעבר)


  כיצד מבוצעת ההיסטרוסקופיה האבחנתית? האם יש צורך בהרדמה?
  היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת במרפאתי, ללא צורך בהרדמה, במהלכה מוחדר סיב אופטי דקיק במיוחד אל תוך הרחם תוך כדי הזלפת מים פיזיולוגיים או גז לשם הרחבת החלל. המטופלת והרופא המבצע צופים במסך הטלויזיה ורואים את הנעשה בחלל הרחם.
  הפעולה ככלל מבוצעת לאחר תום הדימום הווסתי ולפני הביוץ, ההיסטרוסקופיה האבחנתית אינה דורשת הכנה מיוחדת למעט הינזרות מקיום יחסים 48 ש' טרם הפעולה.

  האם ישנה חשיבות לציוד המשמש להיסטרוסקופיה האבחנתית?
  ככל שהסיב המוחדר לחלל הרחם דק יותר הפעולה קלה יותר למטופלת אך ציוד זה יקר יותר ושביר לכן לעיתים ממעטים לרכשו. יש חשיבות גם לתיעוד הפעולה ולהסתכלות משותפת של המבצע והמטופלת במסך הטלויזיה.
  ישנה חשיבות רבה  לכך שהמבצע של הפעולה האבחנתית יהיה זה שיבצע את הפעולה הניתוחית במידת האפשר.

  מה הן ההתוויות לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית?
  ההתוויות השכיחות כוללות בירור אי פוריות, בעת חשד לממצא לא תקין בחלל הרחם לאחר צילום רחם או בדיקת אולוטראסאונד או הידרסונוגרפיה, בירור דימום ווסתי מוגבר או לא סדיר, בירור הפלות חוזרות, חשד לשארית הריון או שלייה, חשד לשרירן או  מיומה הבולט לחלל, פוליפ רחמי הוצאת התקן תוך רחמי ועוד.
   
  • ברור סיבה לאי פריון (מיומה, פוליפ, דלקת, חסימת פיות החצוצרות או מומים רחמיים).

  • ברור סיבה להפלות  חוזרות, חשד להידבקויות תוך רחמיות

  • ברור סיבה לדימום רחמי לא תקין  (מיומה, פוליפ, אטרופיה, סרטן רירית הרחם)

  • ברור ממצא שאותר בצילום רחם, באולטרהסאונד, או במהלך גרידה

  • בחינת ממצא של רירית רחם בעובי של 5 מ”מ ויותר בנשים בתקופת האל-וסת

  • הערכת חלל הרחם לנשים המטופלות בטמוקסיפן עקב סרטן שד


  האם ישנן פעולות הניתנות לביצוע במהלך ההיסטרוסקופיה האבחנתית?
  מלבד התפקיד באבחנת החלל ניתן במהלך הפעולה לדגום את רירית הרחם, להסיר פוליפ קטן, להוציא התקן תוך רחמי ולעיתים אף לבצע הפרדת הידבקויות תוך רחמיות. פעולות אלו דורשות ציוד מיוחד הכולל תעלת עבודה לצורך החדרת המכשור כפי שנצא במרפאתי. לפעולה זו היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית במרפאה ללא צורך בהרדמה קוראים היסטרוסקופיה ראה וטפל.

  היסטרוסקופיה אבחנתית אינה פעולה כואבת ואינה כרוכה באי נעימות, אין צורך לבצעה תחת הרדמה כללית, 
  במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לדגום את רירית הרחם לשם קבלת תשובה פתולוגית.

   

להמשך קריאה

קבעו תור

כתובתנו: רח' הברזל 34 בנין A קומה 3
רמת החייל, תל אביב.

ימי הקבלה:  א', ג' , ד' 16:00-21:00, בתאום מראש

קביעת תורים: 09:00-18:00 בימים א' עד ה'